W wyniku globalnego ocieplenia i podnoszenia poziomu wód położona naprzeciwko placu św. Marka w Wenecji wyspa San Giorgio zagrożona jest całkowitym zatonięciem. W ostatnich miesiącach zespół Factum Foundation podjął się próby przynajmniej częściowego ocalenia wyspy dla kolejnych pokoleń. Budynki znajdujące się na wyspie zostały zeskanowane od wewnątrz i z zewnątrz, a w rezultacie powstał precyzyjny wirtualny awatar bezcennej architektury Wenecji.

Czytaj też: „Okna na wino”: nowy pomysł właścicieli barów we Florencji

Zmiany klimatyczne: czy zabytki Wenecji zostaną zalane przez morze?

W przygotowaniu wirtualnej wersji zabytków wyspy San Giorgio pomógł laserowy skaner LiDAR, umożliwiający tworzenie obrazów przestrzennych. Do stworzenia wirtualnego obrazu zabytków użyto również drony. Zeskanowanie fasady budynku przy użyciu LiDAR zajmuje ok. 30 minut, a stworzenie pełnego modelu fotogrametrycznego – kilka dni.

Adam Lowe, który kieruje zespołem naukowców Factum Foundation, po ukończeniu prac na San Giorgio zamierza kontynuować tworzenie modelu całej Wenecji. Włoskie władze nie mają pomysłu na ratowanie bezcennych zabytków i walkę z efektami zmian klimatycznych. W listopadzie ubiegłego roku największa od 1966 roku powódź w mieście przyniosła straty przekraczające miliard euro.

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu IPCC, nawet przy radykalnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i optymistycznych szacunkach poziom wód do 2100 roku podniesie się o 30 do 60 centymetrów. W wariancie pesymistycznym i bez radykalnych zmian w globalnej polityce klimatycznej Wenecja może znaleźć się pod wodą jeszcze przed 2050 rokiem.