Protest tysięcy artystów w związku z aukcją dzieł AI. „Kradzież na masową skalę”

Dom aukcyjny Christie’s zamierza wystawić na aukcję prace, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Wywołało to protest tysięcy artystów, którzy podpisali list otwarty. „Ta technologia, i firmy, które za nią stoją, żerują na artystach, wykorzystując ich dorobek bez zgody i zapłaty” – twierdzą sygnatariusze listu.

Publikacja: 14.02.2025 04:51

„Untitled Robot Painting”, praca Alexandra Rebena, która znajdzie się na aukcji „Augmented Intellige

„Untitled Robot Painting”, praca Alexandra Rebena, która znajdzie się na aukcji „Augmented Intelligence”.

Foto: Materiały prasowe

Dom aukcyjny Christie’s zorganizował swoją pierwszą wystawę dzieł, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji, a teraz planuje wystawić je na akcji. Artyści nie zgadzają się z tą decyzją, uważając, że narzędzia wykorzystywane do generowania obrazów, „szkolone” są na dziełach tworzonych przez ludzi. 

Aukcja dzieł stworzonych przez AI. Artyści protestują

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w szeroko pojętej branży kreatywnej od szeregu lat dzieli artystów, muzyków i innych twórców. Algorytmy mają w tym gronie zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Do tej drugiej grupy należy ogromna grupa artystów, których zbulwersowały zamiary domu aukcyjnego Christie’s.

W nowojorskim oddziale Christie’s w Rockefeller Center trwa właśnie wystawa prac artystów, którzy stworzyli je przy użyciu sztucznej inteligencji. Następnie, w dniach między 20. lutego a 5. marca 2025 roku ma odbyć się aukcja ponad 20 prac pod tytułem „Augmented Intelligence” (ang. „Rozszerzona inteligencja”).

Czytaj więcej

Obraz Tamary Łempickiej zniknął na 40 lat. Teraz wraca. Będzie rekord na aukcji?

W odpowiedzi na te plany grupa artystów wystosowała do Christie’s list otwarty, w którym sprzeciwiają się aukcji. Autorzy listu, pod którym podpisało się około 3,7 tysiąca twórców, zauważają, że algorytmy AI w nieautoryzowany sposób korzystają z prac, które chronią prawa autorskie.

Christie’s zamierza wystawić na aukcję prace, które wykonano w różnych technikach, między innymi dzieła cyfrowe, obrazy olejne i akrylowe, rzeźby i grafiki. Ich autorami są najbardziej znani twórcy sztuki cyfrowej, między innymi Refik Anadol, twórca Dataland, pierwszego muzeum sztuki AI z siedzibą w Los Angeles.

Brytyjski dom aukcyjny sprzedawał już prace, które powstały przy pomocy sztucznej inteligencji, jak dotąd jednak nie zorganizował aukcji, która będzie w całości poświęcona tego rodzaju dziełom. Aukcja „Augmented Intelligence” będzie pierwszym takim przedsięwzięciem.

Rozstrzał cenowy prac, które pójdą pod młotek, jest bardzo szeroki. Estymacje wynoszą od 100 do 1,7 miliona dolarów.

Czy sztuczna inteligencja psuje rynek sztuki?

„Te modele i firmy, które za nimi stoją, żerują na artystach, wykorzystując ich pracę bez pozwolenia i za darmo, aby stworzyć komercyjne produkty AI, które mają konkurować z ich twórczością” — czytamy w liście otwartym przeciwników aukcji Christie’s. „Wasze wsparcie dla tej technologii i ludzi, którzy jej używają, to wyróżnienie dla firm zajmujących się AI i dalsza zachęta do tego, by kontynuować kradzież ludzkiej twórczości na masową skalę” – protestują artyści.

„Wszyscy artyści reprezentowani w tej aukcji mają silne, multidyscyplinarne zaplecze i są obecni w czołowych muzeach” stwierdził rzecznik prasowy Christie’s w rozmowie z serwisem TechCrunch, w reakcji na list.

„Sztuczna inteligencja, którą wykorzystano przy tworzeniu prac, było ich udoskonalenie w kontrolowany sposób i w większości przypadków wprowadzane dane pochodziły z własnych zasobów artystów” — dodaje przedstawiciel domu aukcyjnego.

W obronie aukcji stanęła też między innymi Claire Silver, autorka jednej z prac. „Współpracuję z AI, aby tworzyć sztukę, która jest transcendentalna, sztukę, która wywołuje w widzu poczucie niewysłowionej prawdy” — napisała na swojej oficjalnej stronie Siver. „Razem tworzymy prace, które są lepsze od tych, które stworzylibyśmy z osobna” — dodaje artystka.

Dom aukcyjny Christie’s zorganizował swoją pierwszą wystawę dzieł, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji, a teraz planuje wystawić je na akcji. Artyści nie zgadzają się z tą decyzją, uważając, że narzędzia wykorzystywane do generowania obrazów, „szkolone” są na dziełach tworzonych przez ludzi. 

Aukcja dzieł stworzonych przez AI. Artyści protestują

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sztuka
Obraz Tamary Łempickiej zniknął na 40 lat. Teraz wraca. Będzie rekord na aukcji?
Sztuka
Co kryją obrazy Jacksona Pollocka? Eksperci: odnaleźliśmy ukryte symbole
Sztuka
Tajemnica dzieła Tycjana odkryta po 500 latach. Zagadkowy portret pod obrazem
Sztuka
Rusza wielka wystawa dzieł Pabla Picassa. Organizator zdecydował: będzie darmowa
Sztuka
Nadchodzi największa w historii wystawa prac Davida Hockneya. 400 dzieł w Paryżu