Dom aukcyjny Christie’s zorganizował swoją pierwszą wystawę dzieł, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji, a teraz planuje wystawić je na akcji. Artyści nie zgadzają się z tą decyzją, uważając, że narzędzia wykorzystywane do generowania obrazów, „szkolone” są na dziełach tworzonych przez ludzi.
Aukcja dzieł stworzonych przez AI. Artyści protestują
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w szeroko pojętej branży kreatywnej od szeregu lat dzieli artystów, muzyków i innych twórców. Algorytmy mają w tym gronie zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Do tej drugiej grupy należy ogromna grupa artystów, których zbulwersowały zamiary domu aukcyjnego Christie’s.
W nowojorskim oddziale Christie’s w Rockefeller Center trwa właśnie wystawa prac artystów, którzy stworzyli je przy użyciu sztucznej inteligencji. Następnie, w dniach między 20. lutego a 5. marca 2025 roku ma odbyć się aukcja ponad 20 prac pod tytułem „Augmented Intelligence” (ang. „Rozszerzona inteligencja”).
Czytaj więcej
Zbliża się aukcja dzieła Tamary Łempickiej w domu aukcyjnym Christie's. „Portret doktora Boucarda” namalowany przez słynną polską artystkę w 1928 roku, pozostawał niedostępny przez 40 lat.
W odpowiedzi na te plany grupa artystów wystosowała do Christie’s list otwarty, w którym sprzeciwiają się aukcji. Autorzy listu, pod którym podpisało się około 3,7 tysiąca twórców, zauważają, że algorytmy AI w nieautoryzowany sposób korzystają z prac, które chronią prawa autorskie.