Niedawno przemalowano barokowo-rokokowe wnętrze kościoła. Wcześniej dominowała tu biel i złoto, a w ramach remontu dodano łososiowy odcień, zamalowując nim niektóre dekoracje.
Odrestaurowano też rzeźby cherubów, choć „restauracja” to z pewnością zbyt duże słowo. Jako pierwsza na niezbyt udany efekt prac zwróciła uwagę grupa Soria Patrimonio, działająca na rzecz ochrony lokalnych obiektów dziedzictwa kulturowego.
Soria Patrimonio opublikowała na platformie X post ze zdjęciami przed i po renowacji. „Co oni zrobili Ermita de Nuestra Señora del Mirón?” – pytają rozgoryczeni aktywiści. „Skończyło się na zarysowaniu elementów dekoracyjnych, a cheruby – wcześniej białe – stały się karykaturami” – powiedzieli przedstawiciele grupy hiszpańskiemu portalowi „El Confidential”
Do sprawy odniosło się również hiszpańskie Towarzystwo Profesjonalnych Restauratorów i Konserwatorów (ACRE), które opublikowało oficjalne oświadczenie. ACRE zwraca w nim uwagę, że projekt renowacji musi otrzymać odpowiednie pozwolenia, że przygotowują go i realizują wykwalifikowani profesjonaliści, zaś interwencję w Ermita de Nuestra Señora del Mirón nazwało „atakiem” na hiszpańskie dziedzictwo kulturowe.
Nowy cykl redakcyjny "Rzeczpospolitej"
Największy Mecenas Kultury
Czytaj więcej
Za renowację w zabytkowym kościele odpowiada diecezja Osma-Soria. „Mogę powiedzieć jedynie tyle, że prac w kościele dokonano po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, zaś ich rezultat niektórym ludziom się podoba, a niektórym nie” – stwierdził przedstawiciel diecezji w wypowiedzi dla „Guardiana”.
Nieudane renowacje w hiszpańskich kościołach
To już kolejna nieudana renowacja w Hiszpanii. Bodaj najsłynniejszą była wspomniana przeróbka fresku przedstawiającego Jezusa Chrystusa w kościele w miejscowości Borja z 2012 roku. Dzieło sędziwej artystki-amatorki błyskawicznie obiegło internet i stało się memem.