Zuchwała kradzież w muzeum. „Złodzieje pokazali wielki profesjonalizm”

W znanym włoskim muzeum nad jeziorem Garda doszło do zuchwałej kradzieży. Złodzieje wynieśli niemal wszystkie dzieła sztuki o łącznej wartości ponad miliona euro. Pozostawili tylko jeden eksponat.

Publikacja: 14.03.2024 10:13

W kompleksie Vittoriale degli Italiani nad jeziorem Garda na północy Włoch zgromadzono przedmioty na

W kompleksie Vittoriale degli Italiani nad jeziorem Garda na północy Włoch zgromadzono przedmioty należące do XX-wiecznego rzeźbiarza, Umberto Mastroianniego.

Foto: Vittoriale degli Italiani

W historycznej posiadłości nad jeziorem Garda we Włoszech doszło do zuchwałej kradzieży. Złodzieje wynieśli pamiątki należące do wybitnego XX-wiecznego rzeźbiarza, Umberto Mastroianniego, który był wujem aktora Marcello Mastroianniego. Z wystawy poświęconej artyście ocalał tylko jeden przedmiot – informuje cytujący włoskie media serwis Artnet News.

Kradzież we włoskim muzeum

Museo d’Annunzio Segreto to nazwa funkcjonującego od 14 lat muzeum, którego siedzibą jest historyczna posiadłość Vittoriale degli Italiani nad jeziorem Garda na północy Włoch. Posiadłość należała do włoskiego poety, dramaturga, żołnierza i skrajnie prawicowego polityka Gabriele d’Annunzio, admiratorem jego twórczości i poglądów był Benito Mussolini.

Czytaj więcej

Najbardziej luksusowe miasta w Polsce. Na czele wcale nie Warszawa

W ramach stałej ekspozycji muzeum przechowuje pamiątki po d’Annunzio. Jedna z czasowych wystaw obejmowała kolekcję cennych pamiątek po wybitnym, żyjącym w latach 1910-1998 włoskim rzeźbiarzu Umberto Mastroiannim, a prywatnie – wuju innego słynnego Włocha, aktora Marcello Mastroianniego.

Wczesnym rankiem 6 marca 2024 roku, a więc zaledwie dwa dni przed zakończeniem wystawy, do posiadłości zakradli się złodzieje, którzy wynieśli kolekcję kosztowności należących niegdyś do rzeźbiarza, a także rzeźby jego autorstwa. Ich łączną wartość szacuje się na 1,2 miliona euro.

Na zorganizowanej przed kilkoma dniami konferencji prasowej prezes muzeum Giordano Bruno Guerri opisał, w jaki sposób włamywaczom udało się wtargnąć do pilnie strzeżonego budynku. Guerri wytłumaczył, że zakradli się przez łazienkę w garderobie. Przy pomocy ciężkiego młotka zrobili dziurę w ścianie w miejscu, w którym była zamontowana umywalka – i tak przedostali się do środka.

To samo narzędzie posłużyło im do zniszczenia szklanych gablot, w których znajdowały się pamiątki po Mastroiannim. Kiedy następnego ranka na miejsce przyjechali pracownicy muzeum, ich oczom ukazała się pusta i zdemolowana sala wystawowa.

„To byli specjaliści”: kradzież w muzeum Umberto Mastroianniego  

Złodzieje ukradli niemal wszystkie przedmioty, które wchodziły w skład wystawy. Znikło łącznie 49 przedmiotów, w tym złota biżuteria ze drogocennymi kamieniami, a także złote rzeźby. Jedynym artefaktem, którego nie skradziono, była niewielka rzeźba pod tytułem „Uomo/Donna”.

Cała kolekcja należała do dziedziczki majątku Umberto Mastroianniego, Paoli Molinengo Sosty, która jest jednocześnie prezeską organizacji zajmującej się autoryzacją i katalogowaniem dzieł rzeźbiarza. Jak stwierdziła na konferencji prasowej, wystawa w Museo d’Annunzio Segreto była pierwszą wystawą, na którą trafiła tak duża część pamiątek po Mastroiannim.

Złodziei interesowały jedynie artefakty z tej właśnie kolekcji. Choć w posiadłości Vittoriale degli Italiani znajdowała się masa innych kosztowności – między innymi biżuteria renomowanej włoskiej marki Buccellati – skradziono jedynie pamiątki po wybitnym rzeźbiarzu.

Co więcej, jak podkreśla prezes Guerri, złodzieje wykazali się dużym profesjonalizmem. „Złodzieje wykazali się wielkim profesjonalizmem. Nasz system alarmowy jest bardzo rozbudowany i zaprojektowany na najwyższym poziomie – zostaliśmy zaatakowani przez wysoce wyspecjalizowany gang” – stwierdził prezes muzeum.

Niestety, pracownicy muzeum przypuszczają, że złote kosztowności prawdopodobnie są już nie do odzyskania, ponieważ złodzieje zapewne zdążyli je przetopić. Mimo to włoska policja wszczęła śledztwo w sprawie kradzieży.

W historycznej posiadłości nad jeziorem Garda we Włoszech doszło do zuchwałej kradzieży. Złodzieje wynieśli pamiątki należące do wybitnego XX-wiecznego rzeźbiarza, Umberto Mastroianniego, który był wujem aktora Marcello Mastroianniego. Z wystawy poświęconej artyście ocalał tylko jeden przedmiot – informuje cytujący włoskie media serwis Artnet News.

Kradzież we włoskim muzeum

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję