Najbardziej luksusowe miasta w Polsce. Na czele wcale nie Warszawa

Polskie miasta znalazły się na liście najbardziej luksusowych metropolii w Europie. W zestawieniu ujęto trzy polskie miasta. Które z nich okazało się najlepsze? Rozstrzygnięcie może wielu osobom wydać się zaskakujące.

Publikacja: 07.03.2024 13:32

Autorzy zestawienia pod uwagę brali między innymi liczbę salonów oferujących samochody luksusowe.

Autorzy zestawienia pod uwagę brali między innymi liczbę salonów oferujących samochody luksusowe.

Foto: Tjeerd Braat Usplash

Które z miast w Europie należą do najbardziej luksusowych? Gdzie znajduje się najwięcej restauracji z gwiazdkami przewodnika Michelin? Gdzie oferowanych jest najwięcej samochodów premium? Analitycy platformy do rezerwacji noclegów Holidu przygotowali obszerne zestawienie analizujące poziom luksusu w poszczególnych miastach. Na liście znalazły się też polskie miasta, ale są daleko od czołówki. Kogo wyprzedziliśmy?

Najbardziej luksusowe miasta w Polsce: ranking

Na potrzeby rankingu przeanalizowano 63 miasta z całej Europy. Uszeregowano je na podstawie sześciu kryteriów, między innymi obecności w danym mieście restauracji z przynajmniej jedną gwiazdką Michelin, luksusowych butików takich marek jak Gucci, Dior, Chanel, Rolex, Rolls-Royce, Ferrari czy Lamborghini, liczby butików oferujących zegarki marki Rolex, a także liczby salonów piękności z oceną w Google wyższą niż 4,8. Uzyskany w ten sposób wynik zestawiano następnie z poziomem cen noclegów w danych mieście dostępnych w bazie serwisu Holidu. 

Czytaj więcej

Wieżowiec wysoki na dwa kilometry. Nowy projekt twórców koncepcji CPK?

Zdaniem analityków Holidu najbardziej luksusowym miastem w Polsce jest Łódź, która zajęła 41. pozycję w rankingu (na 63 miasta). Z analiz autorów rankingu wynika, że średni koszt noclegu w Łodzi wynosi 21 euro, co ma znaczący wpływ na wynik, mimo że w tym mieście nie ma np. żadnej restauracji z gwiazdką Michelin. Jednak o tym, że lokale wyróżnione w prestiżowym przewodniku gastronomicznym nie mają decydującego wpływu na wynik w zestawieniu serwisu Holidu, można się przekonać patrząc na wynik Krakowa, który, jako jedyne miasto w Polsce, ma restaurację z dwiema gwiazdkami Michelin, a mimo to zajął odległe miejsce. 

Zdaniem autorów raportu, w Łodzi nie ma też butików żadnych światowych marek luksusowych, są za to salony sprzedaży samochodów luksusowych i butiki sprzedające zegarki takich marek jak Rolex.

Warszawa zajęła dopiero 47. miejsce. Choć średni koszt noclegu w stolicy wynosi wyraźnie więcej, bo 31 euro, Warszawa ma pewną przewagę nad Łodzią – choćby fakt, że w stolicy działa restauracja z gwiazdką Michelin (Nuta). To jednak nie pomogło wygrać rywalizacji z Łodzią. Stolica Polski uplasowała się za takimi miastami z krajów sąsiedzkich jak Praga (miejsce 45.), Drezno (miejsce 44.) czy Lipsk (miejsc 31.).

Spośród miast z naszej części Europy najwyżej znalazł się Budapeszt, zajmując stosunkowo wysokie, 21. miejsce. Średni koszt noclegu w Budapeszcie wynosi 43 euro, stolica Węgier ma aż 7 restauracji przynajmniej z jedną gwiazdką Michelin, a także 3 butiki oferujące zegarki Rolex. 

Do zestawienia zakwalifikował się również Kraków na bardzo odległej, 59. pozycji. Jak obliczono, średni koszt noclegu dla jednej osoby jest tu identyczny jak w Warszawie i wynosi 31 euro, znajduje się tu też jedna restauracja z dwiema gwiazdkami Michelin („Bottiglieria 1881”). Za Krakowem uplasowały się jedynie cztery miasta: Nottingham, Belgrad, Genua i Wilno, które zamyka zestawienie.

Najbardziej luksusowe miasta Europy: Paryż, Londyn i Amsterdam w czołówce zestawienia

Nie ma wielkiego zaskoczenia, że na podium rankingu znalazły się kolejno: Paryż, Londyn i Amsterdam. W Paryżu funkcjonuje 118 z gwiazdką Michelin. To też zagłębie sklepów luksusowych marek odzieżowych, kosmetycznych, biżuteryjnych i samochodowych, których łącznie w stolicy Francji jest kilkadziesiąt.

Znacznie mniej, bo 73 gwiazdkowe restauracje działają w Londynie, a jeszcze mniej – 32 – w Amsterdamie. W Londynie doliczono się jednocześnie ponad tysiąca wysoko cenionych salonów piękności – najwięcej w całym rankingu.

Koszt noclegu dla jednej osoby wynosi w miastach z podium rankingu odpowiednio 127, 96 i 119 euro. W porównaniu z ofertą luksusowych usług, a także kosztami pobytu w tych metropoliach wakacyjny wypad do Łodzi, Warszawy czy Krakowa wydaje się wybitnie budżetowy.

Najbardziej luksusowe miasta w Europie:

1. Paryż

2. Londyn

3. Amsterdam

4. Madryt

5. Rzym

6. Berlin

7. Barcelona

8. Hamburg

9. Mediolan

10. Wiedeń

11. Hanower

12. Rotterdam

13. Walencja

14. Kolonia

15. Monachium

Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Miasta
Takich tarasów widokowych w Polsce jeszcze nie było. Las drzew i podniebny bar