Słynny obraz skradziony przez mafię 50 lat temu wrócił do właściciela. Akcja FBI

Po ponad 50 latach odnaleziono skradzione XVIII-wieczne dzieło. Obraz „Nauczycielka” Johna Opie ukradziony przez gangsterów wrócił do właściciela.

Publikacja: 30.01.2024 16:41

Obrazy wybitnego brytyjskiego malarza i portrecisty Johna Opie na aukcjach osiągają ceny idące w set

Obrazy wybitnego brytyjskiego malarza i portrecisty Johna Opie na aukcjach osiągają ceny idące w setki tysięcy dolarów. W 2007 jeden z nich wylicytowano za prawie milion.

Foto: FBI Salt Lake City

Obraz pod tytułem „Nauczycielka” (ang. „The Schoolmistress”) to zaginione dzieło Johna Opie, jednego z najwybitniejszych brytyjskich XVIII-wiecznych malarzy. Płótno, które skradziono pod koniec lat 60., odnalazło się dopiero po ponad półwieczu, w domu gangstera — informują amerykańskie media.

Obraz wrócił do właściciela po ponad 50 latach. FBI pomogło

„Nauczycielka” to tytuł pochodzącego z 1784 roku olejnego obrazu wybitnego brytyjskiego malarza i portrecisty Johna Opie. Jego prace na aukcjach w Christie’s czy Sotheby’s osiągają ceny idące w setki tysięcy dolarów, a w 2007 jeden z nich wylicytowano za prawie milion.

Czytaj więcej

Kradzież stulecia w Paryżu. Zniknęły butelki wina warte miliony złotych

Opie specjalizował się w portretach brytyjskich arystokratów i koronowanych głów, a także w scenach historycznych. Malował również bardziej prozaiczne sceny, czego przykładem jest „Nauczycielka”. Nastrojowe płótno przedstawia kobietę i chłopca pochylonych nad książkami oraz przysłuchujących im się uczniów.

Aż do 7 lipca 1969 roku obraz znajdował się w rękach prywatnego właściciela, doktora Earla Leroya Wooda z New Jersey, który zakupił go prawie cztery dekady wcześniej. To właśnie tego dnia trzech włamywaczy, należących do gangu z New Jersey, wykradło cenny obraz.

Płótno, które przewędrowało przez całe Stany Zjednoczone, odnaleziono dopiero w 2021 roku. Do tej porym obraz wielokrotnie zmieniał właścicieli, z których większość działała w amerykańskim półświatku. Co ciekawe, żaden z nich nie miał pojęcia, z jak cennym dziełem ma do czynienia.

Obraz Johna Opie ukradziony przez mafię

Historia „Nauczycielki zaczyna się w 1788 roku, kiedy autor obrazu sprzedał go hrabiemu George’owi Harry’emu Greyowi. Przez kolejne dekady dzieło znajdowało się w posiadaniu rodziny hrabiowskiej, która w końcu sprzedała je pewnemu londyńskiemu handlarzowi sztuką.

W 1930 roku za około siedem i pół tysiąca dolarów obraz kupił wraz z żoną doktor Earl Leroy Wood. Obydwoje byli wówczas w trakcie wycieczki do Londynu. Kolejne 39 lat „Nauczycielka” spędziła w jadalni Woodów — aż do pechowego lipcowego dnia 1969 roku, kiedy płótno skradziono.

Kolejny ślad obrazu pojawił się w 1989 roku, w trakcie sprzedaży znajdującej się na na Florydzie posiadłości gangstera Josepha Covello, działającego dla znanej przestępczej rodziny Gambino. Przypuszcza się, że poszukiwaną przez FBI „Nauczycielkę” przewieziono z New Jersey na Florydę dlatego, że dzieło było dla gangsterów dość kłopotliwe.

Kupcem domu Covello był niejaki James R. Gullo, który dla odmiany nie był przestępcą, ale zupełnie uczciwym Amerykaninem. Mężczyzna nie miał pojęcia, jakie jest pochodzenie i historia obrazu. Po śmierci Gullo jego rodzina zatrudniła rzeczoznawczynię, która nie miała wątpliwości, że ma do czynienia z wybitnym XVIII-wiecznym dziełem.

Po szeregu konsultacji z innymi ekspertami okazało się, że obraz jest kradziony, toteż przekazano go FBI. W międzyczasie rodzinie Woodów udało się odnaleźć mocno sfatygowany akt sprzedaży obrazu z 23 września 1930 roku.

Po trwającym dwa lata śledztwie sąd w Utah potwierdził, że syn doktora Earla Leroya Wooda to prawowity właściciel „Nauczycielki”. 11 stycznia 2024 roku FBI jeszcze raz przewiozło obraz — z Utah do New Jersey — i przekazało go sędziwemu spadkobiercy.

Obraz pod tytułem „Nauczycielka” (ang. „The Schoolmistress”) to zaginione dzieło Johna Opie, jednego z najwybitniejszych brytyjskich XVIII-wiecznych malarzy. Płótno, które skradziono pod koniec lat 60., odnalazło się dopiero po ponad półwieczu, w domu gangstera — informują amerykańskie media.

Obraz wrócił do właściciela po ponad 50 latach. FBI pomogło

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie