Nowe zasady dla deweloperów we Francji: dzieło sztuki w każdym budynku

Każdy nowy budynek we francuskim Montpellier będzie musiał mieć jakieś dzieło sztuki – zdecydowały władze miejskie. Nowe zasady dla deweloperów wejdą w życie w 2026 roku.

Publikacja: 24.11.2023 07:06

Montpellier ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku.

Montpellier ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku.

Foto: Héctor J. Rivas Unsplash

Władze Montpellier we Francji podjęły decyzję, której będą musieli podporządkować się wszyscy deweloperzy i inwestorzy w tym mieście. Od 2026 roku w każdym budynku mieszkalnym oraz obiekcie użyteczności publicznej w tym mieście będzie musiało znajdować się przynajmniej jedno dzieło sztuki.

Montpellier stanie się „muzeum pod gołym niebem”

Montpellier ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku. Władze śródziemnomorskiej metropolii poczyniły pionierski krok w kierunku tego, aby jej mieszkańców, a także osoby, które ją odwiedzają, otaczała sztuka – i to dosłownie na każdym kroku.

Czytaj więcej

Watykan otworzył drzwi do „miasta umarłych”, po raz pierwszy w historii

Francuskie media podają, że włodarze Montpellier wydały niedawno decyzję, zgodnie z którą w każdym budynku mieszkalnym, a także we wszystkich obiektach użyteczności publicznej musi znaleźć się przynajmniej jedno oryginalne dzieło sztuki współczesnej. Może to być obraz, rzeźba, fresk, street art lub instalacja.

Całe przedsięwzięcie będzie odbywać się pod kontrolą COPAQO (Comité d’Orientation et de Pilotage Artistique Pour la Qualité des Œuvres). Organizacja będzie odpowiadać między innymi za dobór dzieł sztuki, ich odpowiednią ekspozycję w miejscach docelowych, a także za weryfikację ich jakości i trwałości.

COPAQO będzie również pilnować, aby w budynkach oraz w przestrzeni publicznej nie przybywało dzieł jakiegoś jednego preferowanego artysty. Ma to zapobiec faworyzowaniu jednych twórców – i pomijaniu innych.

W wywiadzie dla AFP Numa Hambursin, dyrektor Montpellier Contemporain (miejskiego centrum sztuki współczesnej) i zarazem szef COPAQO, zapowiedział, że prace będą pochodzić zarówno od młodych, mniej znanych artystów, jak i tych, którzy posiadają już międzynarodową renomę. COPAQO będzie też czuwać nad tym, aby w nowych obiektach znalazły się wyłącznie oryginalne dzieła sztuki, a nie reprodukcje.

Niektóre z tych prac będzie widać już z ulicy, inne znajdą się we wnętrzach części wspólnych bloków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej. „Będą odnosić się do wizerunku tych obiektów i wzmacniać ich tożsamość” – mówi Hambursin.

Władze Montpellier postawiły deweloperom i inwestorom dodatkowe warunki. Cena zakupu i instalacji dzieła sztuki musi wynosić co najmniej jeden procent wartości całej inwestycji i nie może być mniejsza niż 10 tysięcy euro. Prace będą własnością miasta i nie będzie można wystawić ich na aukcji.

Montpellier będzie pierwszym miastem w Europie, a prawdopodobnie również pierwszym na świecie, w którym zostanie wprowadzone takie prawo. „Jesteśmy pierwsi we Francji, ale myślę, że inni wkrótce pójdą w nasze ślady” – przewiduje szef COPAQO.

Montpellier: sztuka w całym mieście

Celem włodarzy Montpellier jest uczynienie z metropolii „muzeum pod gołym niebem”, do którego wszyscy będą mieli wolny dostęp – w odróżnieniu od zamkniętych instytucji sztuki. Nowa inicjatywa ma być też sposobem na poprawę komfortu życia mieszkańców Montpellier.

W środę zaprezentowano pierwsze wyselekcjonowane prace, które ozdobią nowe budynki. „Obecnie jest to 20 zweryfikowanych projektów o wartości od 15 do 100 tysięcy euro” – poinformował Numa Hambursin.

Nowe zasady wznoszenia budynków w Montpellier wchodzą w życie w 2026 roku. Już wtedy w przestrzeni miasta ma docelowo pojawić się około stu dzieł sztuki, do których w przyszłości będą dołączać kolejne. Szacuje się, że na owe pierwsze sto prac inwestorzy wydadzą łącznie kilkanaście milionów euro.

Władze Montpellier we Francji podjęły decyzję, której będą musieli podporządkować się wszyscy deweloperzy i inwestorzy w tym mieście. Od 2026 roku w każdym budynku mieszkalnym oraz obiekcie użyteczności publicznej w tym mieście będzie musiało znajdować się przynajmniej jedno dzieło sztuki.

Montpellier stanie się „muzeum pod gołym niebem”

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali