Władze Montpellier we Francji podjęły decyzję, której będą musieli podporządkować się wszyscy deweloperzy i inwestorzy w tym mieście. Od 2026 roku w każdym budynku mieszkalnym oraz obiekcie użyteczności publicznej w tym mieście będzie musiało znajdować się przynajmniej jedno dzieło sztuki.
Montpellier stanie się „muzeum pod gołym niebem”
Montpellier ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku. Władze śródziemnomorskiej metropolii poczyniły pionierski krok w kierunku tego, aby jej mieszkańców, a także osoby, które ją odwiedzają, otaczała sztuka – i to dosłownie na każdym kroku.
Czytaj więcej
Dyrekcja Muzeów Watykańskich zdecydowała o otwarciu podziemnego „miasta umarłych” znajdującego się pod gmachami Watykanu. Dotychczas do starożytnej nekropolii mogli wejść tylko naukowcy.
Francuskie media podają, że włodarze Montpellier wydały niedawno decyzję, zgodnie z którą w każdym budynku mieszkalnym, a także we wszystkich obiektach użyteczności publicznej musi znaleźć się przynajmniej jedno oryginalne dzieło sztuki współczesnej. Może to być obraz, rzeźba, fresk, street art lub instalacja.
Całe przedsięwzięcie będzie odbywać się pod kontrolą COPAQO (Comité d’Orientation et de Pilotage Artistique Pour la Qualité des Œuvres). Organizacja będzie odpowiadać między innymi za dobór dzieł sztuki, ich odpowiednią ekspozycję w miejscach docelowych, a także za weryfikację ich jakości i trwałości.