Od 7 października, kiedy palestyńska organizacja Hamas, uznawana za ugrupowanie terrorystyczne, zaatakowała Izrael, państwo to podejmuje rozmaite środki, by się zabezpieczyć. Ze względu na to, że obecna eskalacja konfliktu jest najpoważniejszą sytuacją w tym rejonie od lat, zdecydowano, że ukryte powinny zostać między innymi drogocenne dzieła sztuki i artefakty, które znajdują się w kraju. Trafią one do bunkrów. Sprawę opisał amerykański „New York Post”.
Izrael ukryje w bunkrze dzieła Rothko, Klimta
Tego rodzaju środków nie podejmowano od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. „Nawet jeśli istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo zniszczenia tych dzieł, nie będziemy się bawić i ryzykować” – powiedział w rozmowie z amerykańskim dziennikiem „New York Post” Doron Lurie, starszy kustosz i główny konserwator w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, izraelskim muzeum sztuki, znajdującym się na terenie osiedla Ha-Cafon ha-Chadasz, które posiada bogatą kolekcję sztuki zarówno klasycznej, jak i współczesnej. „Strzeżemy ich jak własnych dzieci” – podkreśla, mówiąc o bezcennych dziełach.
Czytaj więcej
Zniczczony w czasie II wojny światowej kościół Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie przejdzie metamorfozę. Po renowacji będzie można wspiąć się na szczyt wieży budowli, której celowo nie odnowiono po wojnie.
Do bunkrów, które ochronić mają dzieła i artefakty przed zniszczeniem nie zostanie przeniesiona cała kolekcja muzeum, lecz najcenniejsze zbiory. Znajdą się wśród nich między innymi obrazy Marka Rothko – amerykańskiego malarza, które uzyskują rekordowe wyceny na aukcjach – a także prace Gustava Klimta, austriackiego malarza i grafika, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji. Według doniesień, do bunkru trafić mają obrazy „Numer 24” Rothko oraz słynny "Portret Friederike Marii Beer” z 1916 roku, autorstwa Klimta. Dzieło przedstawia Friederike Marię Beer, byłą żonę Adolfa Beera, austriackiego przemysłowca i mecenasa sztuki.
W muzeum znajdują się także między innymi dzieła Georga Kolbego, Leonory Carrington, Pabla Picassa, Joana Miró, Claude’a Moneta, Camille’a Pisarro, Augustea Renoira, Paula Cézanne’a, Henri Matisse’a czy Wassily’ego Kandinsky’ego. Dotychczas nie poinformowano jednak, czy te prace także zostaną ukryte.