W Egipcie wyrosła nowa piramida. Rusza nietypowa wystawa na pustyni

Na płaskowyżu Giza w Egipcie, nieopodal słynnej piramidy Cheopsa, stanęło czternaście spektakularnych instalacji przygotowanych przez artystów z całego świata. Wystawę, będącą „połączeniem sztuki, historii i dziedzictwa”, zorganizowała prywatna egipska firma we współpracy z rządem i UNESCO.

Publikacja: 02.11.2023 15:38

W Egipcie wyrosła nowa piramida. Rusza nietypowa wystawa na pustyni

Foto: Khaled DESOUKI / AFP

W ramach niezwykłej wystawy sztuki współczesnej, którą oglądać można na płaskowyżu Giza w Egipcie, stanęło czternaście instalacji stworzonych przez artystów z całego świata. Stworzone na potrzebę ekspozycji dzieła sztuki prezentowane są nie w galerii, lecz na pustyni – nieopodal słynnych, egipskich piramid: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Pierwsza z nich, zbudowana w okresie Starego Państwa ok. 2560 lat p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa, już w starożytności uznana została za jeden z siedmiu cudów świata i jako jedyny z nich dotrwała epoki nowożytnej.

„Forever Is Now" w Egipcie: Spektakularna wystawa sztuki współczesnej na pustyni 

Prezentowaną na Płaskowyżu Giza ekspozycję, która zatytułowana została „Forever is now”, oglądać można do 17 listopada 2023 roku. To już kolejna odsłona projektu, mającego na celu promowanie egipskiej turystyki. Wystawę organizuje prywatna firma CulturVator – Art D'Egypte, pod auspicjami egipskiego Ministerstwa Turystyki, Kultury i Spraw Zagranicznych z Egipskiego Komitetu UNESCO.

W ramach ekspozycji czternastu artystów z całego świata – na tle trzech spektakularnych piramid w Gizie – prezentuje swoje dzieła na pustyni. Jak wyjaśnia założycielka Art D’Egypte, Nadine Abdel Ghaffar, tegoroczna edycja projektu stawia pytania o nową erę technologii i zmian kulturowych, przez które przechodzi świat. Łączyć ma dziedzictwo kulturowe z bogatą różnorodnością sztuki współczesnej.

WALAA AL-SHAER / ART DEGYPTE / AFP

Rzeźby i kolosalne instalacje autorstwa 14 lokalnych i międzynarodowych artystów harmonijnie komponują się ze starożytnymi zabytkami, światłem i pustynią. Tegoroczna „Forever Is Now" to już trzecia, a zarazem największa jak dotąd edycja corocznej wystawy odbywającej się w tym miejscu. "Wydarzenie, organizowane przez Nadine Abdel Ghaffar, założycielkę i kuratorkę firmy artystycznej Art D’Égypte z siedzibą w Kairze, ma na celu oddanie czci kulturze starożytnego Egiptu poprzez współczesną kreatywność” – czytamy w opisie wystawy.

KHALED DESOUKI / AFP

Lokalne Ministerstwo Turystyki i Starożytności niezwykle rzadko zezwala na tego typu przedsięwzięcia na terenie płaskowyżu. To jedyna ekspozycja sztuki współczesnej, która do tej pory odbywa się w tym miejscu. By mieć pewność, że organizacja wystawy nie zaszkodzi temu historycznemu miejscu, dzieła sztuki postawione zostały na 50-centymetrowej warstwie importowanego piasku, dzięki czemu nawet nie dotykają ziemi.

Wystawa „Forever Is Now" w Egipcie: Kolejna piramida stanęła na Płaskowyżu Giza

W wyjątkowym przedsięwzięciu wzięli udział artyści z całego świata. Na pustyni podziwiać można między innymi pracę „Lustrzana Brama”, autorstwa argentyńskiej artystki, Pilar Zety. Stworzyła ona wielki, wapienny portal ozdobiony złotymi i opalizującymi niebieskimi kamieniami, zwieńczony piramidalnym wierzchołkiem. Dzieło inspirowane jest starożytnym mistycyzmem Egiptu. Ścieżka szachownicy – alegoria dualności – prowadzi do lustrzanego jaja, symbolizującego potencjał wszystkich rzeczy i eksplorację własnej podświadomości. Przylegająca do instalacji wapienna piramida i kula tworzą zaś kontrast pomiędzy światami. Jak podkreśla artystka, wykorzystane przez nią materiały, to połączenie starożytności i nowoczesności.

KHALED DESOUKI / AFP

Materiały mają znacznie także w rzeźbie stworzonej przez holenderską artystkę Sabine Marcelis, która w swojej pracy wykorzystała szkło, tworząc z niego zegar słoneczny. „Egipt jest miejscem narodzin zarówno zegarów słonecznych, jak i szkła jako materiału, chciałam złożyć hołd tym niesamowitym wynalazkom” – wyjaśnia w rozmowie ze CNN Marcelis. 

Jednym z najbardziej przyciągających wzrok dzieł prezentowanych w ramach tegorocznej wystawy „Forever is now” jest praca „Przezroczysta Piramida” Saudyjczyka Rasheda Al-Shasha. Instalacja ma wysokość sześciu metrów i zbudowana jest z wiklinowych skrzyń. To nawiązanie do starożytnego rzemiosła pochodzącego z Egiptu. W ten sposób artysta chciał oddać hołd historii piramid, oferując jednocześnie współczesną interpretację ich wpływu na procesy rozwojowe regionu. 

„Skarby” Azzy Al Qubaisi to natomiast dzieło przedstawiające podróż, która – jak mówi artystka – w przystępny sposób prezentuje tajemnice, kształty, wzory i tekstury pustynnego krajobrazu, zderzając się z kulturowymi wspomnieniami, historiami i motywami z przeszłości. W pracy wykorzystano materiały, które poprzez ziemiste kolory odzwierciedlają otaczającą naturę.

KHALED DESOUKI / AFP

„Rzeczywistość jest ponadczasowa” – instalacja Rashida Al Khalifa – tworzy zaś fragmenty labiryntu. W każdej części dzieła znajdują się motywy zaczerpnięte ze schematu labiryntu egipskiego przedstawionego przez XVII-wiecznego jezuickiego uczonego Anthanasiusa Kirchera w książce „Turris Babel” (1679). 

Organizatorzy wystawy podkreślają, że choć niektóre dzieła szczególnie przykuwają uwagę, to wszystkie z nich są spektakularne. Kuratorka ekspozycji zaznacza także, że postrzega starożytny kompleks piramid jako „znak nadziei dla ludzkości”. „Przetrzymał tak wiele rzeczy – od wojen po pandemie. Nadal tam jest i nadal kryje tajemnice, więc jest nadzieja. Tą nadzieją trzeba dzielić się ze wszystkimi, a ta wyjątkowa wystawa sztuki właśnie temu ma służyć” – mówi, cytowana przez stację CNN.

Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata
Sztuka
Pomnik z Wrocławia wśród najpiękniejszych na świecie. „Tworzyliśmy go kilka lat”
Sztuka
Powstaje kolos: to będzie największy kompleks muzealny w Europie
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję