Muzeum Sztuki w Odessie uszkodzone przez Rosjan. Dawny Pałac Potockich ucierpiał

Rosjanie przepuścili kolejny atak na Odessę. Uszkodzono między innymi Odeskie Muzeum Sztuki mieszczące się w XIX-wiecznym Pałacu Potockich. Budynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, razem z całym odeskim Starym Miastem.

Publikacja: 06.11.2023 13:39

Obok znajduajcego się w Odessie dawnego pałacu Potockich mieszczącego Muzeum Sztuki w nocy spadły ro

Obok znajduajcego się w Odessie dawnego pałacu Potockich mieszczącego Muzeum Sztuki w nocy spadły rosyjskie rakiety.

Foto: IGOR TKACHENKO/PAP/EPA

W nocy z 5 na 6 listopada Rosjanie po raz kolejny przepuścili atak na Odessę przy pomocy rakiet i dronów. Uszkodzono budynki cywilne, między innymi zabytkowy Pałac Potockich, będący siedzibą Odeskiego Muzeum Sztuki, gromadzącego wiele cennych dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki w Odessie ucierpiało w rosyjskich rakiet i dronów

Odeskie Muzeum Sztuki znajduje się w historycznym centrum Odessy. W styczniu tego roku odeskie Stare Miasto trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Z powodu trwającej w Ukrainie wojny obszar ten znalazł się jednocześnie na liście dziedzictwa zagrożonego.

Czytaj więcej

Słynne muzeum w Berlinie zamknięte. Ponownie otworzy się dopiero za 14 lat

Siedzibą Odeskiego Muzeum Sztuki, w którym znajdują się bogate zbiory cennych dzieł sztuki, jest pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku Pałac Potockich. To jeden z najbardziej okazałych zabytków Odessy. Zeszłej nocy zabytkowy budynek ucierpiał w wyniku ataku rosyjskich pocisków i dronów.

Kapitan Natalia Humeniuk, ukraińska Rzecznik Sił Obrony Południe poinformowała, że Odessa po raz kolejny stała się celem ataku Rosjan. Na miasto spadły dwie rakiety: naddźwiękowa Onyks i balistyczna Iskander M. Ta pierwsza trafiła w historyczną część Odessy — czyli tam, gdzie znajduje się Odeskie Muzeum Sztuki.

Wskutek nocnego ataku na Odessę, w którym ucierpiały również bloki mieszkalne i zabytkowe kamienice, pięć osób zostało rannych. W chwili pisania tego artykułu Odeskie Muzeum Sztuki nie ogłosiło jak na razie żadnych oficjalnych informacji na temat skali zniszczeń.

Do sieci trafiło nagranie z wnętrz muzeum, w którym widać, że zniszczeniom uległy okna, ściany i sufity. Na nagraniu uchwycono jedynie kilkanaście obrazów, z których tylko część wydaje się być nienaruszona, niektóre dzieła pospadały ze ścian. Pracownicy instytucji i władze miasta są w trakcie szacowania strat.

Pałac Potockich w Odessie — siedziba Muzeum Sztuki

Pałac Potockich w Odessie zbudowano w 1928 roku według projektu wybitnego, pochodzącego z Sardynii architekta Francesco Boffo. Dzięki jego czystej, monumentalnej formie z sześciokolumnowym portykiem, zaokrąglonymi galeriami i bogato zdobionymi wnętrzami obiekt uważa się za perłę klasycyzmu. W podziemiach znajduje się unikatowa grota ze sztucznymi stalagmitami, stalaktytami i wodospadem.

Pierwszymi właścicielami pałacu był ród Potockich — to jedna z szeregu ukraińskich posiadłości tej magnackiej rodziny. Hrabina Olga Potocka, do której należał pałac, sprzedała go krótko po wyjściu za mąż za hrabiego Lwa Naryszkina w 1924 roku. W 1888 roku budynek przejęły władze Odessy, aby już 11 lat później otworzyć w nim muzeum.

6 listopada to data, w której Muzeum Sztuki w Odessie obchodzi 124-letnie swojego istnienia — instytucję założono w 1899 roku. W zasobach muzeum znajdują się XVI-wieczne ikony, a także wiele ważnych dzieł ukraińskiego malarstwa klasycystycznego i romantycznego. Można było tu oglądać obrazy takich artystów jak Iwana Ajwazowskiego, Ilji Riepina, czy Wassily’ego Kandinsky’ego.

Gmach Muzeum Sztuki w Odessie uległ już raz poważnym zniszczeniom — podczas rosyjskiego ataku z lipca tego roku. Oprócz niego ucierpiały wówczas trzy inne instytucje: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Literatury oraz znajdujące się terenie odeskiego portu Muzeum Morskie.

W nocy z 5 na 6 listopada Rosjanie po raz kolejny przepuścili atak na Odessę przy pomocy rakiet i dronów. Uszkodzono budynki cywilne, między innymi zabytkowy Pałac Potockich, będący siedzibą Odeskiego Muzeum Sztuki, gromadzącego wiele cennych dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki w Odessie ucierpiało w rosyjskich rakiet i dronów

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali