Muzeum Sztuki w Odessie uszkodzone przez Rosjan. Dawny Pałac Potockich ucierpiał

Rosjanie przepuścili kolejny atak na Odessę. Uszkodzono między innymi Odeskie Muzeum Sztuki mieszczące się w XIX-wiecznym Pałacu Potockich. Budynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, razem z całym odeskim Starym Miastem.

Publikacja: 06.11.2023 13:39

Obok znajduajcego się w Odessie dawnego pałacu Potockich mieszczącego Muzeum Sztuki w nocy spadły ro

Obok znajduajcego się w Odessie dawnego pałacu Potockich mieszczącego Muzeum Sztuki w nocy spadły rosyjskie rakiety.

Foto: IGOR TKACHENKO/PAP/EPA

W nocy z 5 na 6 listopada Rosjanie po raz kolejny przepuścili atak na Odessę przy pomocy rakiet i dronów. Uszkodzono budynki cywilne, między innymi zabytkowy Pałac Potockich, będący siedzibą Odeskiego Muzeum Sztuki, gromadzącego wiele cennych dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki w Odessie ucierpiało w rosyjskich rakiet i dronów

Odeskie Muzeum Sztuki znajduje się w historycznym centrum Odessy. W styczniu tego roku odeskie Stare Miasto trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Z powodu trwającej w Ukrainie wojny obszar ten znalazł się jednocześnie na liście dziedzictwa zagrożonego.

Czytaj więcej

Słynne muzeum w Berlinie zamknięte. Ponownie otworzy się dopiero za 14 lat

Siedzibą Odeskiego Muzeum Sztuki, w którym znajdują się bogate zbiory cennych dzieł sztuki, jest pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku Pałac Potockich. To jeden z najbardziej okazałych zabytków Odessy. Zeszłej nocy zabytkowy budynek ucierpiał w wyniku ataku rosyjskich pocisków i dronów.

Kapitan Natalia Humeniuk, ukraińska Rzecznik Sił Obrony Południe poinformowała, że Odessa po raz kolejny stała się celem ataku Rosjan. Na miasto spadły dwie rakiety: naddźwiękowa Onyks i balistyczna Iskander M. Ta pierwsza trafiła w historyczną część Odessy — czyli tam, gdzie znajduje się Odeskie Muzeum Sztuki.

Wskutek nocnego ataku na Odessę, w którym ucierpiały również bloki mieszkalne i zabytkowe kamienice, pięć osób zostało rannych. W chwili pisania tego artykułu Odeskie Muzeum Sztuki nie ogłosiło jak na razie żadnych oficjalnych informacji na temat skali zniszczeń.

Do sieci trafiło nagranie z wnętrz muzeum, w którym widać, że zniszczeniom uległy okna, ściany i sufity. Na nagraniu uchwycono jedynie kilkanaście obrazów, z których tylko część wydaje się być nienaruszona, niektóre dzieła pospadały ze ścian. Pracownicy instytucji i władze miasta są w trakcie szacowania strat.

Pałac Potockich w Odessie — siedziba Muzeum Sztuki

Pałac Potockich w Odessie zbudowano w 1928 roku według projektu wybitnego, pochodzącego z Sardynii architekta Francesco Boffo. Dzięki jego czystej, monumentalnej formie z sześciokolumnowym portykiem, zaokrąglonymi galeriami i bogato zdobionymi wnętrzami obiekt uważa się za perłę klasycyzmu. W podziemiach znajduje się unikatowa grota ze sztucznymi stalagmitami, stalaktytami i wodospadem.

Pierwszymi właścicielami pałacu był ród Potockich — to jedna z szeregu ukraińskich posiadłości tej magnackiej rodziny. Hrabina Olga Potocka, do której należał pałac, sprzedała go krótko po wyjściu za mąż za hrabiego Lwa Naryszkina w 1924 roku. W 1888 roku budynek przejęły władze Odessy, aby już 11 lat później otworzyć w nim muzeum.

6 listopada to data, w której Muzeum Sztuki w Odessie obchodzi 124-letnie swojego istnienia — instytucję założono w 1899 roku. W zasobach muzeum znajdują się XVI-wieczne ikony, a także wiele ważnych dzieł ukraińskiego malarstwa klasycystycznego i romantycznego. Można było tu oglądać obrazy takich artystów jak Iwana Ajwazowskiego, Ilji Riepina, czy Wassily’ego Kandinsky’ego.

Gmach Muzeum Sztuki w Odessie uległ już raz poważnym zniszczeniom — podczas rosyjskiego ataku z lipca tego roku. Oprócz niego ucierpiały wówczas trzy inne instytucje: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Literatury oraz znajdujące się terenie odeskiego portu Muzeum Morskie.

W nocy z 5 na 6 listopada Rosjanie po raz kolejny przepuścili atak na Odessę przy pomocy rakiet i dronów. Uszkodzono budynki cywilne, między innymi zabytkowy Pałac Potockich, będący siedzibą Odeskiego Muzeum Sztuki, gromadzącego wiele cennych dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki w Odessie ucierpiało w rosyjskich rakiet i dronów

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił