Muzeum w Zurychu zgubiło obrazy mistrzów holenderskich. „Niefortunny incydent"

Kunsthaus w Zurychu, jedno z najbardziej znanych muzeów w Europie, poinformowało, że zaginęły obrazy XVII–wiecznych mistrzów holenderskich. Dzieła najprawdopodobniej zostały ukradzione, ale władze muzeum nie są tego pewne.

Publikacja: 27.01.2023 10:26

Historyczny budynek Kunsthaus w Zurychu.

Historyczny budynek Kunsthaus w Zurychu.

Foto: Roland zh, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Złodzieje obrazów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sposobów, aby wejść w posiadanie cennych dzieł sztuki. Jest to o tyle trudne, że zabezpieczenia w muzeach są coraz lepsze, a jednak tym razem znów się udało. Do kuriozalnego wypadku doszło w Muzeum Sztuki w Zurychu.

Kradzież „na konserwatora” w Kunsthaus w Zurychu

Kunsthaus w Zurychu to jedna z najważniejszych i największych tego rodzaju instytucji w Szwajcarii, a także – instytucja znana w całej Europie. W bogatych zasobach Kunsthaus znajduje się około czterech tysięcy obrazów i rzeźb oraz 95 tysięcy grafik pochodzących z okresu od XIII wieku do czasów współczesnych. Można tu oglądać ekspozycje obrazów takich artystów jak Salvador Dalí, Pablo Picasso, Edward Munch, a także szwajcarskich mistrzów, między innymi Alberto Giacomettiego czy Johanna Heinricha Füssliego.

Czytaj więcej

Finał „napadu stulecia” w Grecji. Złodziej obrazu Picassa usłyszał wyrok

W kolekcji Kunsthaus w Zurychu znajdują się też – a raczej znajdowały – dwa niewielkie, ale bardzo cenne XVII-wieczne obrazy. Mowa o „Żołnierzach w obozie” Roberta van den Hoecke oraz o „Narcyzach i innych kwiatach” autorstwa wybitnego przedstawiciela holenderskiego Złotego Wieku, Dircka de Braya. Obydwa dzieła znikły po tym, jak muzealnicy oddali je do oczyszczenia.

Oba obrazy, podobnie jak wiele innych małych formatów Kunsthaus w Zurychu, pochodziły z prywatnych kolekcji i były wypożyczone do muzeum.

Na początku stycznia obydwa dzieła powinny były wrócić do Kunsthaus w Zurychu, tak się jednak nie stało. Rzekomi konserwatorzy rozpłynęli się w powietrzu, a wraz z nimi – obrazy XVII-wiecznych mistrzów.

Choć trudno w to uwierzyć, pracownicy Kunsthaus w Zurychu wykazali się w tym wszystkim zadziwiającą niefrasobliwością. Nie wiadomo bowiem, kto tak naprawdę ukradł obrazy. Sprawę zgłoszono już na policję. Swoje własne, wewnętrzne śledztwo prowadzą też władze muzeum.

Co dalej ze skradzionymi obrazami?

„Żołnierze w obozie” oraz „Narcyzy i inne kwiaty” zasiliły kolekcję Kunsthaus w Zurychu dzięki uprzejmości prywatnych kolekcjonerów, którzy bezterminowo wypożyczyli cenne dzieła. Podobnie jest w przypadku znakomitej większości zasobów zuryskiego muzeum. Jak poinformowała szwajcarskie media dyrektorka muzeum Ann Demeester, przedmioty wypożyczone od prywatnych kolekcjonerów stanowią prawie trzy czwarte kolekcji instytucji.

Dwa skradzione obrazy trafiły do oczyszczenia wraz z ponad 700 innymi dziełami. Artefakty ucierpiały wskutek pożaru, który wybuchł w Kunsthaus 2 sierpnia 2022 roku.

Na szczęście pracownicy muzeum są w stanie namierzyć wszystkie inne obrazy, które wysłali do konserwacji. Czy wybuch pożaru ma jakiś związek kradzieżą obrazów van den Hoecke i de Braya? Ta kwestia jest przedmiotem prowadzonego właśnie policyjnego śledztwa.

Oprócz zgłoszenia zaginięcia obrazów na policję, Kunsthaus w Zurychu wprowadziło je też do katalogu Art Loss Register – międzynarodowej bazy danych, w której znajdują się setki tysięcy zaginionych lub skradzionych dzieł sztuki, antyków, a także cennych zegarków i biżuterii. Art Loss Register stworzyła w 1990 roku prywatna brytyjska firma The International Art and Antique Loss Register. Od tamtej pory jej pracownikom udało się odzyskać setki zaginionych przedmiotów.

Art Loss Register to nie jedyny podmiot specjalizujący się w szukaniu skradzionych dzieł sztuki. W 2021 roku specjalną aplikację o nazwie ID-Art stworzył również Interpol. To ogromna baza danych, zawierająca skradzione lub zaginione przedmioty z całego świata. Mają do niej dostęp służby, ale również zwykli obywatele, którzy mogą zgłaszać zguby. Również dzięki ID-Art udało się odzyskać setki cennych artefaktów.

Złodzieje obrazów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sposobów, aby wejść w posiadanie cennych dzieł sztuki. Jest to o tyle trudne, że zabezpieczenia w muzeach są coraz lepsze, a jednak tym razem znów się udało. Do kuriozalnego wypadku doszło w Muzeum Sztuki w Zurychu.

Kradzież „na konserwatora” w Kunsthaus w Zurychu

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali