Aktualizacja: 22.11.2024 00:57 Publikacja: 30.11.2022 11:35
Nowe muzeum ma powstać obok słynnych berlińskich budynków – Neue Nationalgalerie czy obiektów filharmonii berlińskiej.
Foto: © Herzog & de Meuron
W 2016 roku władze Berlina poinformowały, że w ramach berlińskiego Forum Kultury, założenia urbanistycznego tworzącego największy zespół instytucji kulturalnych stolicy Niemiec, powstanie kolejne muzeum – Muzeum XX wieku.
Celem budowy placówki było zapewnienie przestrzeni dla zbiorów sztuki XX wieku, które dotychczas eksponowane były jedynie częściowo. Wśród prezentowanych w nim dzieł miały znaleźć się między innymi prace znanych i cenionych artystów takich jak Gerhard Richter, Joseph Beuys czy Ernst Ludwig Kirchner. Obiekt stanąć miał obok innych znanych instytucji kultury – filharmonii berlińskiej, Neue Nationalgalerie projektu Miesa van der Rohe czy Biblioteki Państwowej.
Maska faraona Tutanchamona odkrywa kolejne tajemnice. Zdaniem grupy brytyjskich naukowców badacze do tej pory ignorowali jeden istotny szczegół słynnej maski znajdującej się w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze.
Wejście do świata sztuki nie musi być trudne. Udowadniają to twórcy nowej platformy 100szt.pl, która wspiera lokalnych twórców i sprawia, że prawdziwa sztuka staje się bardziej dostępna.
Film dokumentalny „Bez retuszu” w reżyserii Ewy Ewart zdobył nagrodę Złotego Delfina na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards w kategorii „Historia i jej Osobowości/Portrety”. Podczas spotkania w warszawskiej Domotece twórczynie dokumentu opowiedziały o roli sztuki w walce z wyzwaniami życiowymi.
Ogród Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przeszedł metamorfozę we współpracy z artystami i architektami zielenie. 6 października 2024 roku wypełni się muzyką – w ramach BMW Art Club Garden zagrają Zoi Michailova i Kacha.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W ostatnich dniach słynny artysta Banksy zamienił Londyn w miejską dżunglę – dosłownie. W mieście niespodziewanie pojawiła się seria prac, których bohaterami są zwierzęta. Co oznaczają murale głośnego artysty, od lat ukrywającego swoją tożsamość?
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Radni Wrocławia nie zgodzili zająć się projektem uchwały wzywającej prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka do podania się do dymisji, o co wnioskował klub Prawa i Sprawiedliwości. A aktywiści z całej Polski chcą, aby nie zmieniano przepisów w sprawie zasiadania prezydentów, burmistrzów i wójtów w radach nadzorczych miejskich spółek ani o dwukadencyjności włodarzy miast i gmin.
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i „Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę” niemal w całości nie zagłosowały za nowym budżetem, który zakłada 25-procentowy wzrost wydatków na wojnę Putina do poziomu rekordowego od czasów ZSRR. A wszystko to kosztem cięć wsparcia najuboższych Rosjan.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
- Tak jak targi turystyczne są świętem dla branży turystycznej, tak dla linii lotniczej świętem jest uruchomienie nowej trasy. Dzisiaj połączę te dwa wydarzenia i ogłoszę, że w przyszłym roku LOT rozpocznie loty na Maltę - mówił podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF Warsaw prezes LOT-u Michał Fijoł.
Eksperci z firmy Cushman & Wakefield ogłosili listę najdroższych ulic na świecie. Na czele tym razem znalazło się jedno z miast Europy. W ten sposób przerwana została dominacja nowojorskiej Piątej Alei.
Nowa administracja Donalda Trumpa będzie jeszcze mocniej wspierać Izrael. Co kształtuje politykę USA? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński rozmawia z Philipem Steele’em, amerykańskim historykiem, o głębokich korzeniach chrześcijańskiego syjonizmu oraz współczesnej ideologii chrystianizmu i ich kolosalnym wpływie na światopogląd białych Amerykanów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas