Mroczna i zrujnowana hala fabryczna – oraz jasny snop światła oświetlający żołnierza stojącego z rozłożonymi ramionami. To zdjęcie autorstwa Dymtro Kozackiego, jednego z obrońców Mariupola, błyskawicznie obiegło świat. Stało się jednym z symboli walki ukraińskich żołnierzy w zakładach „Azowstal”.
Jak wygląda życie żołnierzy w podziemiach „Azowstalu”?
Kozacki ma na koncie więcej zdjęć, które przejdą do historii Ukrainy. To on jest autorem fotografii pokazujących ukraińskich żołnierzy w podziemiach „Azowstalu” – rannych, okaleczonych, wycieńczonych. Kozacki korzystał z tego, że żołnierze „Azowstalu” mieli dostęp do internetu i mogli kontaktować się ze światem, dlatego udostępniał swoje zdjęcia w sieci – pokazywał je w mediach społecznościowych.
Czytaj więcej
Piotr Kamianin, rosyjski fotograf, od początku wojny w Ukrainie fotografuje ulice Moskwy oraz mieszkańców rosyjskiej stolicy. Na zdjęciach pokazuje, jak zmienia się nastrój w mieście i jak temat wojny obecny jest w stolicy Rosji.
Największe poruszenie wywołało wspomniane zdjęcie żołnierza w snopie światła przebijającego się przez dach podziurawiony pociskami, wykonane 16 maja 2022 roku. Jest ono jednocześnie poetyckie i tragiczne, dzięki temu w wyjątkowy sposób pokazuje dramatyczne położenie, w którym znaleźli się ukraińscy żołnierze w Mariupolu.
Kozacki złożył broń 20 maja przed południem, razem z innymi żołnierzami ukraińskimi, którzy od blisko trzech miesięcy bronili się w Mariupolu. Jednak zanim to zrobił, zdążył umieścić „w chmurze” część zrobionych przez siebie zdjęć. Dzięki temu jego fotografie przetrwają. Opublikował też nietypową prośbę.