Na całym świecie rośnie popularność interaktywnych wystaw, w których można dosłownie zanurzyć się w dziele sztuki. Dzięki zastosowaniu technologii zwanej immersją obrazy wielkich mistrzów „otwierają się” przed widzami i wpuszczają ich do swojego świata.
Sztuka immersyjna: wejście w świat obrazów
Czym jest immersja? To technologia, której celem jest wywołanie wrażenia wniknięcia w wirtualną rzeczywistość. Od lat efekt immersji wykorzystują między innymi twórcy gier i firmy technologiczne kreujące tak zwane metawersum. Od pewnego czasu immersja gości również w świecie sztuki.
Wystawy, w których można „wejść” w dzieło sztuki, a nawet w nie ingerować, przyciągają coraz większe rzesze zwiedzających. Przestają być oni biernymi widzami, a stają się czynnymi uczestnikami, a czasem nawet twórcami sztuki.
Wystawy te są zwykle wynikiem współpracy ludzi z wielu dziedzin – są to nie tylko artyści, ale też programiści, twórcy czy architekci. Efektem są interaktywne wydarzenia, w których ożywione obrazy otaczają odbiorcę z każdej strony. W samym 2021 roku – pomimo pandemicznych ograniczeń – furorę robiły wędrujące całym świecie immersyjne wystawy dzieł takich słynnych artystów jak Vincent van Gogh, Salvador Dalí czy Pablo Picasso, a nawet architekta Antonio Gaudíego.
Czytaj więcej
Wirtualne dzieła sztuki sprzedawane z zabezpieczeniem w postaci tokenów NFT, osiągają zawrotne ceny. Znane muzeum z USA chciało wycenić pracę tego typu, którą otrzymało w darze. Zadanie okazało się bardzo trudne. Sprawę opisał „New York Magazine”.