Banksy ruszył w trasę? Na Wyspach wysyp nowych, mocnych prac

Czy Banksy, najsłynniejszy streetartowiec na świecie, zrobił sobie pracowite wakacje na angielskim wybrzeżu? W kurortach na Wyspach zaroiło się od nowych prac w stylu, z którego słynie Banksy. Czy to jego dzieła?

Publikacja: 10.08.2021 13:16

Banksy ruszył w trasę? Na Wyspach wysyp nowych, mocnych prac

Foto: Fot: BitBoy, (Signature probably Banksy)/Wikimedia Commons

W miastach wschodniego wybrzeża Anglii pojawiło się aż osiem nowych prac. Ich styl przywodzi na myśl skojarzenie z Banksym. Tyle że w świecie street artu to nie takie proste: ten styl naśladuje bardzo wielu artystów, więc dopóki Banksy nie ogłosi w mediach społecznościowych, że stworzył coś nowego, możemy jedynie domyślać się, że osiem nowych prac to jego dzieło.

Banksy: nowe prace w angielskich miastach

Nowe prace zostały umieszczone tak, aby kreatywnie współgrały z otoczeniem. Każda z nich zaskakująco wpisuje się w miejski krajobraz, a większość niesie ze sobą ważny, mocny przekaz. Właśnie do sztuki z mocnym, społecznym przekazem przyzwyczaił nas Banksy. To kolejny trop, który każe sądzić, że mogą to być jego prace.

Dwa ciekawe graffiti pojawiły się w mieście Oulton Broad w hrabstwie Suffolk. Pierwsze z nich znajduje się nad kanałem irygacyjnym w Nicholas Everitt Park i przedstawia trójkę dzieci w „łodzi”. Ową „łodzią” był kawałek karbowanej blachy. Obok malunku widnieje napis: „Wszyscy płyniemy tą samą łódką”.

Czytaj też: Banksy przegrał ważny proces. Straci prawa do znanej pracy

Celem instalacji było prawdopodobnie zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakie w obliczu zbliżających się ulew stanowi kawałek blachy, blokujący wylot kanału. Władze Oulton Broad usunęły ją, jednak zapowiedziały, że blacha wróci na miejsce i instalacja Banksy’ego znów będzie kompletna.

W tym samym mieście na ścianie jednej z kamienic pojawiło się graffiti, przedstawiające ogromną mewę. Próbuje ona sięgnąć do ustawionego pod ścianą śmietnika, pełnego wyrzuconych materiałów do izolacji budynków. Z kolei na miejskiej plaży w Lowesoft jeden z murów ozdobił siedzący na leżaku szczur. Unosi on kieliszek, znajdujący się tuż pod wylotem na wodę.

Nowe graffiti, które również przypisuje się Banksy’emu, pojawiło się także na innej plaży – w Cromer w hrabstwie Norfolk. Przedstawia grupkę raków pustelników, z których tylko jeden ma własną muszlę. Pokazuje on reszcie „bezdomnych” raków tablicę z napisem: „Tylko luksusowe lokale do wynajęcia”. Praca prawdopodobnie ma na celu zwrócenie uwagi na problem bezdomności, imigracji, a także rosnących cen mieszkań.

Sztuka uliczna Banksy’ego

Prace Banksy’ego bardzo często niosą ze sobą jakieś przesłanie, choć nie zawsze. Wiele z nich stanowi jedynie zabawne i estetyczne urozmaicenie niezbyt urokliwych zakątków miast. Przykładami są dwa graffiti: na przystanku w Great Yarmouth i nad ławką w Gorleston. Obydwa miasta znajdują się w hrabstwie Norfolk.

Pierwsza praca przedstawia parę tańczącą na dachu przystanku, której przygrywa siedzący akordeonista. Drugie graffiti to namalowany chwytak, „wiszący” nad fizyczną ławką. Ta ostatnia praca stała się już lokalną atrakcją Wiele osób chce zrobić sobie selfie na ławce z chwytakiem nad głową.

Banksy słynie z często humorystycznych graffiti, które umieszcza w najrozmaitszych miejscach w przestrzeniach miast, ciekawie wpisując je w tkankę miejską. Wiele prac ma tematykę antykapitalistyczną, społeczną, a także ekologiczną.

Od około dwóch dekad Banksy działa na całym świecie w nieprzewidywalny sposób, tworząc graffiti i instalacje artystyczne. Trafność wymowy i błyskotliwy humor jego dzieł umieściły go w światowej czołówce współczesny artystów. Jego prace osiągają na aukcjach zawrotne ceny rzędów milionów funtów.

Zdaniem ekspertów styl nowych prac, które pojawiły się w miastach wschodniego wybrzeża Anglii, jednoznacznie wskazują, że ich autorem jest Banksy lub grupa skupionych wokół niego artystów. Władze większości miast, w których pojawiły się nowe graffiti, zadeklarowały już, że zadbają o to, aby ich nie zniszczono.

W miastach wschodniego wybrzeża Anglii pojawiło się aż osiem nowych prac. Ich styl przywodzi na myśl skojarzenie z Banksym. Tyle że w świecie street artu to nie takie proste: ten styl naśladuje bardzo wielu artystów, więc dopóki Banksy nie ogłosi w mediach społecznościowych, że stworzył coś nowego, możemy jedynie domyślać się, że osiem nowych prac to jego dzieło.

Banksy: nowe prace w angielskich miastach

Pozostało 88% artykułu
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy