Najbogatszy artysta świata z rządową tarczą w pandemii

Media prześledziły finanse Damiena Hirsta, uznawanego za najbogatszego artystę na świecie. Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy wynika, że firmy Hirsta otrzymały rządowe wsparcie w czasie pandemii. Chodzi o 15 milionów funtów. Ta informacja wywołała oburzenie w Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 29.06.2021 15:01

Najbogatszy artysta świata z rządową tarczą w pandemii

Foto: Fot: Andrew Russeth from New York, New York, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Brytyjczyk Damien Hirst uznawany jest za najbogatszego artystę świata. Jego dzieła notują rekordowe wyniki na aukcjach, a majątek Hirsta szacuje się na równowartość półtora miliarda złotych (tak wynika z ubiegłorocznego rankingu najbogatszych Brytyjczyków przygotowanego przez „Sunday Times”).

Jednak jak ujawniono, w październiku 2020 roku firmy Damiena Hirsta otrzymały 15 milionów funtów rządowego wsparcia ze względu na pandemię. Stało się tak mimo, że te firmy dysponują gigantycznym majątkiem, między innymi kolekcją sztuki, wycenianą na równowartość blisko  miliarda złotych. Co ważne, Hirst jedną z firm ulokował na wyspie Jersey na Kanale La Manche. Jersey ma odrębny system podatkowy od obowiązującego w Wielkiej Brytanii i przez wielu analityków i ekspertów uznawana jest za raj podatkowy.

Czytaj też: Rzeźby, obrazy – i plik JPEG. Oto 10 najdroższych dzieł sztuki w XXI wieku

By lepiej zrozumieć finansowe zawiłości biznesowej działalności Damiena Hirsta, warto krok po kroku prześledzić sposób, w jaki działają stworzone przez niego firmy. Najważniejsza z nich jest Science Ltd., działająca na wyspie Jersey na Kanale La Manche.

Firma Science z Jersey ma swój brytyjski, działający na znacznie mniejszą skalę, odpowiednik, Science UK, który odpowiada za „produkcję” sztuki Damiena Hirsta. Artysta jest też właścicielem Prints and Editions (znanej wcześniej jako Murderme), odpowiadającej za sprzedaż sztuki współczesnej. To właśnie w posiadaniu tej firmy jest – jak informuje „The Art Newspaper” – wspomniana kolekcja sztuki o wartości 183 milionów funtów. Tworzy ją ponad 3000 dzieł, kupowanych przez Damiena Hirsta od końca lat 80.

Ubieganie się o pieniądze podatników przy jednoczesnym korzystaniu z możliwości oferowanych przez liberalne prawo podatkowe na wyspie Jersey wzburzyło wiele osób. Profesor Richard Murphy z Sheffield University Management School powiedział w rozmowie z „Daily Mail”, że ta informacja „wywarła na nim nieprzyjemne wrażenie, iż rząd dotuje dochodowy biznes, a pieniądze ostatecznie trafiają do rajów podatkowych”.

Murphy’emu wtóruje George Turner, dyrektor zarządzający w organizacji pozarządowej Tax Watch, który w rozmowie z „Daily Mail” nazwał „irytującym” wyciąganie ręki po rządową pomoc przez artystę, który większość swoich dochodów wyprowadza poza granice kraju.

„The Art Newspaper” wylicza też inne dobra wchodzące w skład majątku Hirsta – to przede wszystkim nieruchomości, w samej Wielkiej Brytanii warte wg dziennikarzy serwisu ponad 67 mln funtów. Jednocześnie wg danych z 2019 roku brytyjski oddział Science przyniósł dość skromne zyski w wysokości 3,9 miliona funtów, a Prints and Editions – stratę w takiej samej wysokości.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda