Sklep Ikea w Coventry działał od 2007 roku ale, jak przyznali przedstawiciele firmy, od pewnego czasu nie przychodził zysku. W lutym 2020 roku został zamknięty i od tej pory olbrzymi, siedmiopiętrowy obiekt o nietuzinkowej architekturze, stoi pusty. Władze miasta zdecydowały, że w tym budynku otwarte zostanie centrum kultury. Plan jest niezwykle ambitny, bo wszystko wskazuje że, z uwagi na rozmiary kompleksu, będzie to jeden z największych na świecie obiektów tego typu.
Czytaj też: Mały jak kiosk Ruchu. Oto pierwszy minidomek od Ikei
Nowe centrum kultury w Coventry ma zostać owarte w 2023 roku. Władze miasta nie podają, ile wydały na jego przejęcie, ale wiadomo, że zamierzają przeznaczyć około 1,5 miliona funtów na adaptację wnętrz dawnego sklepu Ikei. Decyzja o stworzeniu tak ogromnego obiektu mającego służyć kulturze nie jest przypadkowa – Coventry otrzymało tytuł Brytyjskiego Miasta Kultury 2021 roku, a władze miejskie chcą kontynuować ten artystyczny kurs w kolejnych latach.
Centrum kultury w dawnym sklepie Ikea
W nowym obiekcie znajdzie się ponad 8000 dzieł sztuki z ogromnych zbiorów Arts Council Collection, jednej z ważniejszych brytyjskich instytucji kultury, a także drugie tyle z British Council Collection. W zbiorach Arts Council Collection znajdują się prace wybitnych artystów, między innymi Henry’ego Moore’a, Francisa Bacona, Damiena Hirsta, Davida Hockneya czy Tracey Emin. Najprawdopodobniej dawny sklep Ikei, pomieści też część wystaw innych muzeów w Coventry, między innymi z muzeum transportu. Miejsca nie zabraknie – dawny sklep Ikei ma powierzchnię ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych.
Tak ma prezentować się nowe centrum kultury w Coventry. Fot: Coventry City Council
Historia Coventry liczy ponad tysiąc lat. W średniowieczu to miasto było ważnym w Anglii ośrodkiem tkackim, okres prosperity ponownie nadszedł dla Coventry w XIX wieku, wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej i rozwojem włókiennictwa. Symbolem miasta jest XIV–wieczna katedra, kościół został zburzony w wyniku niemieckich bombardowań w 1940 roku. Przetrwała jedynie 90–metrowa wieża, którą pozostawiono jako symbol, a obok ruin w latach wybudowano nową katedrę.