Prawną batalię między Farhadem Achmetowem, rosyjskim oligarchą i magnatem naftowym, i jego byłą żoną Tatianą można nazwać rozwodem stulecia – i to nie tylko dlatego, że konflikt eks-małżonków trwa już od 20 lat. Chodzi również o zawrotne sumy i cenne dobra, będące w posiadaniu pary. W 2016 roku sąd przyznał Achmetowej 453 miliony funtów (ok. 2,2 miliarda złotych), stanowiące 41,5 procent wspólnego majątku małżonków. To jedna z najwyższych sum przyznanych w ramach rozwodu w historii Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Dokąd NIE jeździć w podróż poślubną, jeśli nie chcesz rozwodu? Tropikalne raje to miejsca pechowe, tak wynika z badań

Mimo wyroku do dziś biznesmen zapłacił byłej żonie zaledwie 5 milionów funtów, dlatego w tym tygodniu sprawa po raz kolejny zostanie rozpatrzona przez sąd. Tatiana Achmetowa zarzuca byłemu mężowi ukrywanie majątku i transfer dóbr oraz pieniędzy na rzecz ich syna, Timura.

Sporny majątek obejmuje między innymi nieruchomości, helikopter, odrzutowiec, cenne okazy broni palnej, a także luksusowy jacht Luna o wartości ponad 300 milionów funtów, zbudowany dla Romana Abramowicza, właściciela londyńskiego klubu Chelsea, prywatnie przyjaciela Farhada Achmetowa.

Luna jest drugim co do wielkości jachtem tego typu na świecie, ma m.in. 10 kabin dla VIP-ów i dwudziestometrowy basen. W 2018 roku, po decyzji sądu w Londynie, jacht został skonfiskowany w porcie w Dubaju, jednak miejscowe władze odrzuciły wniosek o wydanie go Tatianie Acjmetowej, tłumacząc to m.in. niezgodnością z prawem islamskim.

Podział majątku ma też dotyczyć imponującej kolekcji sztuki, będącej w posiadaniu Achmetowa. Składają się na nią m.in. dzieła takich gigantów sztuki współczesnej jak Mark Rothko, Yves Klein, Andy Warhol, Damien Hirst czy Peter Doig. Achmetow kupił między innymi obraz Marka Rothko „Untitled (Yellow and Blue)” za 46,5 miliona dolarów.

Prawdopodobnie cała kolekcja przechowywana jest w Lichtensteinie, tam nieruchomości ma Farhad Achmetow. Rosyjski magnat naftowy jest też właścicielem domów i apartamtentów w Londynie czy Dubaju.

Achmetow, z pochodzenia Azer, jest też właścicielem największej kolekcji sztuki azerskiej. W Baku, stolicy Azerbejdżanu, działa jego galeria Nar, w której można oglądać zgromadzone przez niego prace artystów z Azerbejdżanu (powyżej, na zdjęciu).

Źródło: Artnet.News

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Mark Rothko (@markrothkoart)