Banksy osobiście zachęca do noszenia maseczek

To pierwszy raz, kiedy słynny anonimowy artysta pokazał się na filmie. Mimo to tożsamość Banksy’ego pozostaje tajemnicą.

Publikacja: 16.07.2020 08:07

Fot: Banksy/ AJ+ Twitter

Fot: Banksy/ AJ+ Twitter

Foto: Fot: Banksy/ AJ+ Twitter

Wielka Brytania nadal walczy z koronawirusem. Kolejny wzrost liczby zachorowań zmusił rząd do ponownego wprowadzenia  od 24 lipca nakazu noszenia maseczek w sklepach. Decyzja po raz kolejny zaktywizowała Banksy’ego, wyjątkowo zapracowanego od wybuchu pandemii. Tym razem anonimowy artysta zachęca do zasłaniania twarzy w londyńskim metrze.

Szczury w metrze

Na opublikowanym na Instagramie filmie widzimy jak ubrany w kombinezon i udający specjalistę od dezynfekcji Banksy maluje w metrze swoje słynne szczury, które od wybuchu pandemii znów regularnie – tym razem w maskach ochronnych – pojawiają się w twórczości street-artowego twórcy. Jeden z nich jeszcze w ubiegłym roku stał się łupem złodziei. Niewielki mural zniknął sprzed paryskiego Centre Pompiodou.

Władze Londynu postanowiły reagować zanim ktoś postanowi zarobić na wykonanych w wagonach metra dziełach jednego z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów artystów współczesnych. Szczury zniknęły z metra już kilka godzin po ich wykonaniu. To efekt restrykcyjnej, antygrafficiarskiej polityki Transport of London, jak widać – dotyczącej również tzw. „blue chips”.

Na tropie Banksy’ego

Nagranie zamieszczone na Instagramie jest wyjątkowe również dlatego, że po raz pierwszy widzimy artystę we własnej osobie. Kombinezon i maska skutecznie jednak uniemożliwiają odkrycie szczegółów dotyczących tożsamości Banksy’ego. Do jej ustalenia w przeszłości używano m.in. technik kryminalistycznych.

Wg nich Banksym jest pochodzący z Bristolu artysta Robin Gunningham. Innym kandydatem był Robert Del Naja, ikona bristolskiej sceny muzycznej i członek zespołu Massive Attack. Kanadyjska artystka Chris Healey twierdzi z kolei, że Banksy to tak naprawdę siedmioosobowy zespół artystów zarządzany przez kobietę.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda