Były prezes Christie’s tworzy elitarny klub kolekcjonerów

Aplikacja Fair Warning to kolejny pomysł rynku aukcyjnego na walkę o kolekcjonerów sztuki w rzeczywistości online. Symptomów kryzysu w branży po pandemii nie widać.

Publikacja: 26.06.2020 09:18

Fot: Loic Gouzer/ Instagram

Fot: Loic Gouzer/ Instagram

Foto: Fot: Loic Gouzer/ Instagram

Loic Gouzer, były prezes domu aukcyjnego Christie’s, w ubiegłej dekadzie zmienił świat aukcji, współtworząc system spektakularnych blockbusterów. Był m.in. organizatorem licytacji, w ramach której za 450 milionów dolarów sprzedano „Zbawiciela świata” Leonarda Da Vinciego – najdroższy obraz w historii. Nowy pomysł Gouzera to aplikacja odchodząca od tych standardów – zamiast spektaklu dla mas stawia na elitarny klub.

W kręgu kolekcjonerów

Wg słów samego Gouzera Fair Warning – bo tak nazywa się jego najnowszy pomysł – ma być połączeniem zalet kameralnych, prywatnych sprzedaży i spektakularnych aukcji, do których rozkwitu sam się przyczynił. W licytacji jednego dzieła tygodniowo będzie mogło wziąć udział tylko kilkuset licytatorów, osobiście wybranych lub zaakceptowanych przez twórcę Fair Warning. Pierwsza z aukcji odbędzie się 28 czerwca.

Gouzer, „ryzykant świata aukcji”, jak pisał o nim w 2016 roku „New York Times”, specjalizował się w Christie’s w sztuce powojennej i współczesnej. W firmie spędził 7 lat, w czasie których doprowadził do uatrakcyjnienia formuły aukcji, mieszania dzieł sztuki z różnych okresów, storytellingu adekwatnego dla czasu mediów społecznościowych. Zorganizował tez aukcje na rzecz wsparcia środowiska – dzięki niej do fundacji Leonardo DiCaprio trafiło 38,8 mln dolarów.

Rekordowa pandemia

Fair Warning to kolejna odpowiedź rynku sztuki na rzeczywistość po pandemii i dowód na to, że nie wszyscy muszą być zainteresowani prognozowanym rozdrobnieniem i kupowaniem reprodukcji Banksy’ego. Samo przeniesienie aukcji do sieci i wykorzystanie wirtualnych wystaw, showroomów i nowych narzędzi do inwestowania ma jednak wielu beneficjentów.

Tylko w ostatnich tygodniach znanemu marszandowi Davidowi Zwirnerowi udało się sprzedać jedną z rzeźb Jeffa Koonsa za 8 milionów dolarów. Powody do zadowolenia miało również Sotheby’s. Na swojej pierwszej w historii online’owej aukcji sztuki współczesnej dom sprzedał dzieła o łącznej wartości 13,7 miliona dolarów, o 6,4 mln bijąc wcześniejszy rekord – również osiągnięty w czasie pandemii.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda