Raport: 4. falę pandemii najlepiej spędzić w Europie – ale nie w Polsce

Świat stoi w obliczu 4. fali pandemii. Które kraje są najlepiej przygotowane na nadejście wariantu Delta? Raport Bloomberga pokazuje, że najlepsza pod tym względem jest Europa, choć niekoniecznie Polska.

Publikacja: 30.09.2021 15:40

Państwa europejskie wypadły najlepiej w zestawieniu przygotowanym przez Bloomberga.

Państwa europejskie wypadły najlepiej w zestawieniu przygotowanym przez Bloomberga.

Foto: Gabriella Clare Marino

Z publikowanego co miesiąc od listopada 2020 roku raportu wynika, że czwartą falę najlepiej jest spędzić w Europie. Mimo to Polska znajduje się daleko w tyle – wyprzedza ją aż 18 krajów naszego kontynentu.

Wariant Delta: Europa najbezpieczniejsza

W analizie eksperci wzięli pod uwagę dwanaście czynników determinujących to, jak dobrze – lub jak źle – sytuacja wygląda w danym kraju. Wśród czynników tych badano takie dane jak stopień rozprzestrzenienia się wirusa, jakość służby zdrowia, liczba zaszczepionych osób, śmiertelność, a także stopień swobody podróżowania.

Czytaj więcej

Covid: dom mody Valentino stworzył specjalną bluzę dla zaszczepionych

Na podstawie analizy wszystkich tych czynników analitycy wyłonili 53 kraje z całego świata, przyznając im punkty w stustopniowej „skali odporności”.

Na prowadzenie we wrześniu 2021 roku wysunęła się Irlandia. Kraj ten zajął pierwsze miejsce w rankingu z 79,4 punktu, poprawiając swój wynik o trzy pozycje. Obecnie zaszczepiło się już w tym kraju ponad 90% dorosłych obywateli.

Wcześniej pierwsze miejsce w rankingu „Bloomberga” zajmowała Norwegia, która spadła aż o dziewięć pozycji. We wrześniu 2021 roku kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce z 73,6 punktu.

Tuż za Irlandią uplasowała się Hiszpania, strącając z tej pozycji Holandia. Hiszpania zanotowała spory awans – w rankingu podsunęła się w górę aż o osiem pozycji, otrzymując 78,2 punktu.

Zdaniem autorów raportu tak dobre notowania Hiszpania zawdzięcza znacznemu zmniejszeniu zakażeń COVID-19 – obecnie wskaźnik ten jest w tym kraju najniższy od ponad roku.

Krajem, któremu w dalszym ciągu udaje się z sukcesami opanować pandemię, są wspomniane Niderlandy. Otrzymując 76,4 punktu, kraj ten zanotował spadek tylko o jedną pozycję i obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu.

Podobnie jest w przypadku Finlandii. Również ten kraj przesunął się tylko o jedno miejsce w dół, zajmując czwartą pozycję i otrzymując 76,1 punktu.

Wariant Delta: Polska w ogonie Europy

Polska niestety nie może pochwalić się tak dobrymi wynikami. Nasz kraj otrzymał 67,1 punktu, plasując się wśród 53 krajów na dalekiej, trzydziestej pozycji. Dalsze miejsca nalezą już tylko do krajów spoza Europy, nie licząc Rosji.

Na plus należy jednak zapisać fakt, że w porównaniu z poprzednim rankingiem Polska poprawiła swój wynik o dwie pozycje. Niemcy zanotowały spory spadek – aż o osiem pozycji, lądując we wrześniu na 15. miejscu z 71,5 punktu.

Najgorzej sytuacja wygląda w krajach Azji Południowej, co eksperci „Bloomberga” uzasadniają otwarciem granic dla turystów po wielu miesiącach izolacji. W ostatniej piątce znalazły się: Indonezja, Tajlandia, Malezja, Wietnam i Filipiny.

Największe spadki w rankingu zanotowały: Singapur (11 pozycji), Rumunia (10 pozycji) oraz Nowa Zelandia i Norwegia. Dwa ostatnie kraje przesunęły się o 9 miejsc w dół.

Źródło: Bloomberg

Z publikowanego co miesiąc od listopada 2020 roku raportu wynika, że czwartą falę najlepiej jest spędzić w Europie. Mimo to Polska znajduje się daleko w tyle – wyprzedza ją aż 18 krajów naszego kontynentu.

Wariant Delta: Europa najbezpieczniejsza

Pozostało 93% artykułu
Świat po pandemii
Tak zmienią się hotelowe śniadania po pandemii
Świat po pandemii
Po pandemii dresy szyją nawet słynni londyńscy krawcy
Świat po pandemii
Znika biurowy dress code: odtąd ma być wygodnie
Świat po pandemii
UNESCO: Co szóste muzeum na świecie może zniknąć po pandemii