Raport: 4. falę pandemii najlepiej spędzić w Europie – ale nie w Polsce

Świat stoi w obliczu 4. fali pandemii. Które kraje są najlepiej przygotowane na nadejście wariantu Delta? Raport Bloomberga pokazuje, że najlepsza pod tym względem jest Europa, choć niekoniecznie Polska.

Wakacje z obawami

Nieprzewidywalny rozwój pandemii sprawia, że zawodowe i prywatne plany na drugą połowę roku są obarczone wielką, dokuczliwą niepewnością. Jak z nią żyć? Strategie są co najmniej trzy.

Tokio: Trzech kolejnych olimpijczyków zakażonych

U trzech kolejnych sportowców, którzy przybyli do Japonii, by wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio, wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus. Kiedy najlepiej podać drugą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech? Wyniki badań

Brytyjscy badacze ustalili, że dłuższa przerwa między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, wpływa korzystnie na poziom ochrony przed COVID-19 zapewniany przez szczepionkę.

Australia: 136 zakażeń w stanie. Lockdown w Sydney potrwa dłużej?

W Nowej Południowej Walii w ciągu ostatniej doby wykryto 136 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - to największa liczba dobowych zakażeń w tym australijskim stanie w 2021 roku. Szefowa stanowego rządu, Gladys Berejiklian mówi o prawdopodobnym przedłużeniu lockdownu obowiązującego w Sydney od końca czerwca.

UE umieszcza na liście rzadki efekt uboczny szczepionki J&J

Europejska Agencja Leków poinformowała w czwartek, że dodała rzadkie zaburzenie neurologiczne, zespół Guillaina-Barrégo, jako możliwy skutek uboczny szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson.

Firmy walczą o przetrwanie na wszelkie możliwe sposoby

W I półroczu liczba wniosków o restrukturyzację przekroczyła 1 tys. i była nawet 25 proc. wyższa niż w całym 2020 r. Kolejna fala pandemii i zamykanie gospodarki mogą dać wzrost do 2–3 tys. spraw.

Ruszają igrzyska w Tokio. Nadzieja większa niż strach

W Tokio zaczynają się Igrzyska XXXII Olimpiady. Miało to być święto sportu dla świata, który pokonał pandemię. Już wiemy, że tak nie będzie, ale z radości rezygnować nie warto.

Polacy nie boją się Covid-19. Szczególnie ci z polisą

Utrata zdrowia to jedna z największych obaw Polaków. Pandemia wzmocniła lęk o zdrowie, ale sama nie budzi wielkiego strachu. W rankingu obaw jest daleko za nowotworami, a nawet otyłością.

Izrael zamyka miejsca publiczne dla niezaszczepionych

Premier Izraela potępił obywateli, którzy odmawiają przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Za dwa tygodnie kraj zamknie dla niezaszczepionych miejsca publiczne, m.in. kina, teatry i synagogi.

Przemysław Czarnek o szczepieniu wszystkich nauczycieli: Jestem przeciwnikiem segregacji

- W wielu kwestiach nie zgadzam się z Polską Akademią Nauk, w tej też się nie zgadzam - komentuje rekomendacje PAN minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN zaleca, by niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego odsunąć od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii.

Afera e-mailowa: Opublikowano maile premiera Morawieckiego i prof. Horbana

W sieci pojawiły się domniemane wiadomości, które mieli wymienić premier Mateusz Morawiecki i prof. Andrzej Horban. Szef rządu oczekiwał przywrócenia wiosną 2020 roku możliwości organizacji wesel. Obowiązujące obostrzenia miały być jego zdaniem powodem "bolesnego spadku urodzeń".

Jak rozliczyć wsparcie dla artystów z Funduszu Wsparcia Kultury?

Fiskus nie zgadza się na zwolnienie z podatku pieniędzy otrzymanych z Funduszu Wsparcia Kultury. Ale pozwala rozliczyć sfinansowane nimi wydatki.

Szczepienia darmowe do końca września. Później? Nie wiadomo

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do końca września darmowe będą szczepienia przeciw COVID-19. Rząd nie zdecydował jeszcze, jakie przepisy będą obowiązywały od października.

Doradcy PAN chcą odsunięcia niezaszczepionych nauczycieli

"Niezaszczepione (przeciw COVID-19 - red.) osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia" - oświadczył zespół doradczy ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. Według niego, po wprowadzeniu nauczania hybrydowego "w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni".

Koronawirus. Czy szczepionki Pfizera i AstraZeneki chronią przed Deltą? Co mówią dane?

Dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech i AstraZeneca chronią przed wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2 niemal tak skutecznie jak przeciwko wariantowi Alfa (B.1.1.7, wariant wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii) - wskazuje analiza danych dotyczących szczepień na świecie, przeprowadzona przez badaczy z Public Health England, których wyniki opublikowano na łamach "New England Journal of Medicine".

Niedzielski: Kto się nie szczepi, dokonuje świadomego wyboru

- Jeżeli myślelibyśmy o wprowadzaniu obowiązkowych szczepień na COVID-19, to zaczniemy od grup, które są najbardziej narażone - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegając, że na razie taka decyzja nie zapadła.

Insiderzy covidowej gwiazdy sprzedali pakiet akcji

Członkowie zarządu Mercator Medical zbyli akcje warte niemal 6,4 mln zł. Transakcje zrealizowali w dniu publikacji wyników kwartalnych przez spółkę.