Twórca Netfliksa podbija nową branżę. Roczny abonament za 100 tysięcy dolarów

Reed Hastings zbił miliardowy majątek jako współtwórca Netfliksa, ale od dwóch lat nie zarządza już tą firmą. Poświęcił się za to innym projektom biznesowym. Jednym z nich jest ośrodek narciarski, bo sporty zimowe to jego pasja. „Wiem, że dla Europejczyków prywatne narciarstwo brzmi źle, ale w USA jest inaczej” – mówi w rozmowie z „Financial Times”.

Publikacja: 07.03.2025 13:30

Reed Hastings pozostaje we władzach Netfliksa, ale nie zarządza już tą firmą.

Reed Hastings pozostaje we władzach Netfliksa, ale nie zarządza już tą firmą.

Foto: Kyle Grillot/Bloomberg

 65-letni Reed Hastings dzięki Netfliksowi stał się miliarderem. Teraz postanowił poświęcić się realizacji własnych pasji. Jedną z jego inwestycji był zakup ośrodka narciarskiego w górach w stanie Utah i przekształcenie go w enklawę tylko dla klubowiczów.

Reed Hastings: współtwórca Netfliksa stworzył ośrodek narciarski

W 2023 roku, kilka miesięcy po rezygnacji ze stanowiska dyrektora zarządzającego Netfliksa Reed Hastings kupił funkcjonujący od lat 70. kurort o nazwie Powder Mountain w górach Wasatch w stanie Utah, około godziny jazdy samochodem od Salt Lake City. Powder Mountain to największy i zarazem jeden z ulubionych przez Amerykanów górskich kurortów w USA. Od zawsze słynął ze swojego kameralnego charakteru, doskonałej jakości śniegu, spokoju i braku tłumów – dzięki limitom użytkowników tutejszych stoków.

Powder Mountain, który Amerykanie nazywają skrótowo PowMow, nigdy nie był enklawą luksusu. Ceny noclegów i innych usług zawsze były przystępne, a luksusowe hotele należą tu do rzadkości. Hastings zainwestował w kupno i modernizację kurortu ponad 100 milionów dolarów, aby z części jego terenu uczynić ekskluzywną enklawę dla zamożnych miłośników gór i szusowania.

Stworzył Netfliksa, inwestuje w kurort narciarski

Wieloletni model funkcjonowania Powder Mountain przysporzył jego właścicielom problemów finansowych. W 2013 kurort przejęła firma Summit Series, której twórcy chcieli stworzyć w tym miejscu luksusowa „komunę” dla biznesmenów i celebrytów (do inicjatywy przyłączyli się między innymi aktor Ashton Kutcher i miliarder Richard Branson).

Hastings chce, aby pod jego kierownictwem kurort pozostał niezatłoczony i w dużej mierze dostępny dla publiki. Wyremontowano wyciągi i inne elementy infrastruktury, w planie jest budowa kolejnych wyciągów. Kilka restauracji serwuje lokalne potrawy. Hastings zamierza organizować tu publiczne imprezy, zbudował też park sztuki.

Część kompleksu, wcześniej publiczna, ma jednak działać jako prywatny „klub” o nazwie Powder Haven, którego członkowie mogą kupić tu posiadłość. Najniższa cena działki wynosi dwa miliony dolarów, do tego należy doliczyć roczną składkę członkowską w wysokości 100 tysięcy dolarów. Do dyspozycji klubowiczów, oprócz prywatnych tras narciarskich i wyciągów dostępnych tylko dla klubowiczów, będzie również ekskluzywne spa, bary, restauracje i inne obiekty rozrywkowe.

Przedsięwzięcie Hastingsa zyskało grono entuzjastów, ale są też sceptycy. Ci pierwsi cieszą się z modernizacji starej infrastruktury i starań miliardera, aby kompleks pozostał wolny od tłumów.

Ci drudzy zwracają uwagę na gentryfikację i prywatyzację kurortu, a także spore podwyżki cen karnetów sezonowych i jednodniowych. Doszły do tego również nowe opłaty, w tym za weekendowe karty parkingowe, a także pewne ograniczenia dostępie do kompleksu.

W rozmowie z „Financial Times” Hastings przekonuje, że jego przedsięwzięcie się sprawdzi. „Wiem, że dla Europejczyków prywatne narciarstwo brzmi źle, ale tutaj (w USA – przyp. red.) nie ma takich uprzedzeń, a rynek jest niezagospodarowany”. Jego zdaniem nie zabraknie zamożnych chętnych do skorzystania z nowej odsłony Powder Mountaun. Coraz więcej mieszka ich bowiem w niedalekim Salt Lake City, dynamicznie rozwijającym się ośrodku finansowym i technologicznym.

Hastings od lat jest wielkich fanem sportów zimowych. Jak mówi w rozmowie z „Financial Times”, w czasach, gdy pracował w Nefliksie, mógł sobie pozwolić jedynie na 10 dni w roku spędzone na stokach narciarskich. „Obecnie to około 80 dni rocznie”.  

 65-letni Reed Hastings dzięki Netfliksowi stał się miliarderem. Teraz postanowił poświęcić się realizacji własnych pasji. Jedną z jego inwestycji był zakup ośrodka narciarskiego w górach w stanie Utah i przekształcenie go w enklawę tylko dla klubowiczów.

Reed Hastings: współtwórca Netfliksa stworzył ośrodek narciarski

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Sukces Story
Stworzyła od podstaw znaną polską markę biżuterii. „Rynek zalany jest tandetą”
Sukces Story
Stworzył czołową sieć perfumerii niszowych w Polsce. „Mamy zapachy szokujące”
Sukces Story
Odnalazł arcydzieło skradzione w Polsce 51 lat temu. Nazywają go Indiana Jones
Sukces Story
Zdobyła „architektonicznego Oscara” za dworzec w Lublinie. „Mieliśmy trzy cele”
Sukces Story
Maciej Ślesicki: Ukraińcy powtarzali, że musimy pokazać nasz film na Zachodzie