Brak planów na sylwestra? We Włoszech do wynajęcia jest całe zabytkowe miasto

Władze włoskiego miasteczka Petritoli oferują całą miejscowość do wynajęcia osobom, które chcą zorganizować tam przyjęcie lub uroczystość. Cena? Zachęcająca, jeśli wziąć pod uwagę, ze mówimy o wynajmie całego miasta.

Publikacja: 28.12.2022 07:52

Petritoli położone jest w centralnych Włoszech, 90 kilometrów od Ancony.

Petritoli położone jest w centralnych Włoszech, 90 kilometrów od Ancony.

Foto: Alessandro Vecchi, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Petritoli to niewielkie, zabytkowe miasteczko w Marchii w środkowych Włoszech. Od niedawna można ją wynająć — na przykład na Boże Narodzenie, imprezę sylwestrową czy karnawałową. Co ciekawe, cena wynajmu jest stałe, bez względu na termin — i zaskakująco niska.

Całe włoskie miasteczko do wynajęcia

Zabytkowe wnętrza pałacu i okolicznych budynków, klimatyczne, wąskie uliczki, stare kościoły i przepiękne, górzyste krajobrazy wokół — to wszystko może mieć do dyspozycji grupa przyjaciół, chcących zabawić się w prawdziwie włoskim stylu. Wystarczy skorzystać z innowacyjnej oferty, jaką stworzyło dla przyjezdnych miasteczko Petritoli.

Urokliwe Petritoli jest malowniczo ulokowane na jednym ze wzgórz prowincji Fermo w południowej części Marchii. Obfituje w mnóstwo dobrze utrzymanych zabytków — głównie średniowiecznych, ale niektóre z nich pamiętają nawet czasy rzymskie. Znajduje się tu też pałac, barokowy teatr i ratusz z wysoką wieżą, z której rozciąga się spektakularny widok na otaczające Petritoli wzgórza z winnicami i okolicznymi wioskami.

Czytaj więcej

Najlepsze turystyczne wioski świata w 2022 roku. Wieś na Śląsku tuż za czołówką

Goście, którzy zdecydują się wynająć Petritoli, będą nocować w klimatycznych kwaterach prywatnych, historycznych hotelach, a także w średniowiecznym Palazzo Mannocchi, w którym obecnie funkcjonuje hotel.

Cena wynosząca 1500 euro za noc, w ramach której goście będą mieli do swojej dyspozycji wszystkie te atrakcje i udogodnienia, brzmi jak żart. Oferta jest jednak jak najbardziej poważna — w internecie istnieje kilka serwisów, w których można dokonać rezerwacji.

Tre Archi, jeden z charakterystycznych zabytków Petritoli.

Tre Archi, jeden z charakterystycznych zabytków Petritoli.

Horticinum, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dodajmy, że kwota 1500 euro dotyczy całej grupy gości, a nie pojedynczej osoby. Cena ta obejmuje również wyżywienie, dzięki któremu goście będą mieli szansę zjeść autentyczne lokalne potrawy. Istnieje też możliwość zamówienia cateringu na bankiet lub inną imprezę.

Jest jednak jeden warunek: grupa gości chętnych wynająć Petritoli musi liczyć co najmniej 40 osób, z kolei maksimum to 210 osób. Z powodzeniem można więc zorganizować tu wesele, zjazd rodzinny, firmowy bankiet albo naprawdę dużą imprezę dla przyjaciół — na przykład sylwestra.

1500 euro za wynajem miasteczka we Włoszech

W ostatnich latach nasilił się trend kupowania opuszczonych domów w malowniczych, ale odludnych miasteczkach i wsiach, które zmagają się z depopulacją. Władze włoskich regionów i miejscowości uruchomiły szereg programów, dzięki którym za stosunkowo niewielkie pieniądze można wyremontować podupadające nieruchomości i stworzyć swój wymarzony dom w słonecznych Włoszech.

Petritoli nie jest jednak miejscowością wyludnioną — wręcz przeciwnie. Miasteczko tętni życiem, liczy około dwóch i pół tysiąca stałych mieszkańców i jest jedną z popularniejszych turystycznych miejscowości, którą uwielbiają odwiedzać również sami Włosi.

Do Petritoli przylgnęła nazwa „Miasta Ślubów”. Od lat jest bowiem kierunkiem dla zakochanych z Włoch i z zagranicy, chcących się tu zaręczyć lub powiedzieć sobie sakramentalne „tak”. Z tego powodu w Petrioli funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna.

Na pomysł stworzenia oryginalnej i bardzo korzystnej cenowo oferty dla całej grupy gości wpadli sami mieszkańcy Petroli. Tamtejsi właściciele restauracji, barów, hoteli i kwater prywatnych, zamiast na rywalizację, postawili na współpracę. Ich celem jest promocja Petritoli jako autentycznego, tradycyjnego włoskiego miasteczka, w którym jest wszystko, czego potrzeba do przeżycia prawdziwego dolce vita.

Petritoli to niewielkie, zabytkowe miasteczko w Marchii w środkowych Włoszech. Od niedawna można ją wynająć — na przykład na Boże Narodzenie, imprezę sylwestrową czy karnawałową. Co ciekawe, cena wynajmu jest stałe, bez względu na termin — i zaskakująco niska.

Całe włoskie miasteczko do wynajęcia

Pozostało 92% artykułu
Styl życia
Ten trend zmieni podróżowanie. Podróże „z pustymi rękami” coraz popularniejsze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Styl życia
Generacja Z na wakacjach: „pragnienie ucieczki” zamiast leżaka nad basenem
Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii