Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych opublikowała listę wsi z całego świata, w których najprężniej rozwija się sfera turystyki. Położona w województwie śląskim Istebna co prawda nie dostała się jeszcze na główną listę, jest już jednak bardzo blisko — znalazła się w „poczekalni”, obok urokliwych wsi w Portugalii, Włoszech, na Cyprze czy w Ameryce Południowej. Kto zwyciężył w tym roku?
Najlepsze turystyczne wioski na świecie
Każdego roku Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych publikuje ogólnoświatową listę Najlepszych Wsi Turystycznych. Aby na nią trafić, wieś musi spełnić szereg kryteriów. Są to między innymi: bogactwo kulturowe i przyrodnicze, odpowiednia promocja i konserwacja dóbr kultury, zrównoważenie społeczne, ekonomiczne i ekologiczne czy dobrze rozwinięta infrastruktura — w tym oczywiście turystyczna.
Czytaj więcej
W historycznym centrum Lwowa powstanie hotel zaprojektowany przez architektów z cenionej polskiej pracowni Kuryłowicz & Associates, która będzie współtworzyć kompleks Centralnego Portu Komunikacyjnego razem ze słynną pracownią Foster + Partners.
Wszystkie kryteria w najwyższym stopniu spełniły 32 miejscowości ze 118 krajów całego świata. W gronie tym znalazły się między innymi Isola del Giglio we Włoszech, Castelo Novo w Portugalii, Zell am See w Austrii czy Rupit, Alquézar i Guadalupe w Hiszpanii, a spoza Europy — szereg malowniczych miejscowości w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Bliskiego Wschodu.
Znalezienie się na liście głównej przynosi danej wsi wymierne korzyści. Światowa Organizacja Turystyki zapewnia lokalnym firmom i organizacjom szkolenia, dzielenie się dobrymi praktykami, a także międzynarodową promocję. Długofalowym rezultatem wszystkich tych działań jest między innymi walka z wyludnianiem wsi, rozwój ekonomiczny, niwelowanie nierówności społecznych czy rozwój proekologicznych rozwiązań.
Oprócz głównej listy Światowa Organizacja Turystyki opublikowała też listę 20 miejscowości kandydujących do grona Najlepszych Wsi Turystycznych. Oprócz takich wsi jak Ferraria de São João w Portugalii, Grand Baie na Mauritiusie czy Fontainhas na Cabo Verde na liście znalazła się Istebna — jako jedyna miejscowość z Polski.
Istebna tuż za światową czołówką
Istebna nie dostała się w tym roku na listę główną, ale trafiła do zestawienia miejsc „z potencjałem”. Umieszczono w nim wsie które, jak podano, nie spełniają jeszcze w pełni wszystkich kryteriów, by trafić na listę główną. Te wsie otrzymują więc pomoc, by poprawiły to, co zdaniem przedstawicieli Światowej Organizacji Turystyki wymaga jeszcze poprawy.
Istebna leży na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego, w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją, w dolinie Olzy. Wraz z Jaworzynką i Koniakowem tworzy tak zwaną Trójwieś Beskidzką.
Ponad cztery wieki historii pozostawiły w Istebnej szereg zabytków, między innymi kilka kościołów, historyczną zabudowę wiejską i dwa prywatne muzea. Gmina Istebna słynie zresztą z kultywowania tradycyjnej sztuki ludowej: koronczarstwa, rzeźby, haftu czy snycerki. Działa tu wielu rzemieślników, kwitnie też życie kulturalne — w Istebnej regularnie odbywają się imprezy wokół tradycyjnej muzyki i rękodzieła.
Jednak tym, co przyciąga tu każdego roku największe rzesze turystów, są przede wszystkim malownicze górskie krajobrazy Beskidu Śląskiego. Ruchowi turystycznemu sprzyja znakomicie rozwinięta baza noclegowa. Na terenie gminy można znaleźć zarówno gospodarstwa agroturystyczne czy pensjonaty, jak i luksusowe spa.
W Istebnej nie będą nudzić się również turyści preferujący aktywny wypoczynek — działa tu nowoczesna baza rekreacyjno-sportowa. Tworzą ją między innymi wyciągi narciarskie, park linowy i inne obiekty.
Oprócz tego w okolicy Istebnej znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych, a także tras biegowych. Amatorów sportu — zarówno w Polski, jak i z zagranicy — przyciągają organizowane tu zawody: wyścigi rowerowe i biegi, a także rajdy piesze, rowerowe i samochodowe.