Rolex buduje nową fabrykę zegarków za miliard dolarów. „Wyjątkowa skala”

Rolex, czołowa marka wśród szwajcarskich producentów zegarków, niebawem rozpocznie budowę nowej fabryki. Obiekt powstanie w Bulle na zachodzie Szwajcarii. Koszt? Miliard dolarów.

Publikacja: 24.11.2022 07:57

Nowa fabryka Roleksa zacznie działać w 2029 roku.

Nowa fabryka Roleksa zacznie działać w 2029 roku.

Foto: Arto Alanenpää, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Choć kończący się rok nie był zbyt spokojny z powodu kolejnych fal pandemii COVID-19, rosnącej inflacji, wojny w Ukrainie czy kryzysu energetycznego w Europie, rynek szwajcarskich zegarków ma się bardzo dobrze. Z danych opublikowanych w sierpniu przez Federation of the Swiss Watch Industry FH, organizację zrzeszającą szwajcarskich producentów zegarków, wynika, iż w lipcu 2022 roku wartość eksportu zegarków wzrosła o ponad 8 procent i osiągnęła wartość 2,2 miliarda franków szwajcarskich.

Największy popyt był na droższe zegarki – wzrosty notowano szczególnie w kategorii produktów, za które zapłacić trzeba 500 franków szwajcarskich lub więcej. Świetnie radził sobie także Rolex, marka, która od lat budzi wielkie emocje u miłośników zegarków. Zapotrzebowanie od dawna znacznie przewyższa podaż. Liczba chętnych jest tak duża, że klienci muszą zapisywać się na listy chętnych i czekać na swoją kolej, by móc kupić wymarzony zegarek. Czy budowa nowej fabryki zmieni tę sytuację? Trudno powiedzieć, bo Rolex od lat słynie ze ścisłego kontrolowania rocznej wielkości produkcji tak, by trzymać pod kontrolą ceny zegarków.

Rolex buduje nową fabrykę zegarków

Rolex, jeden z najbardziej znanych szwajcarskich producentów zegarków, chce zainwestować miliard dolarów w nową fabrykę, która powstanie w miejscowości Bulle w zachodniej części kraju. Fabryka powinna dać około 2 tysięcy nowych miejsc pracy – podaje szwajcarska telewizja publiczna RTS. O inwestycji poinformował też serwis informacyjny Swissinfo.ch

Czytaj więcej

Najdroższy Swatch w historii? Papież Franciszek oddał ulubiony zegarek na aukcję

Rolex „do czasu oficjalnego zawarcia umowy” odmówił komentarza w sprawie. Władze kantonu Fryburg, w którym znajduje się Bulle, poinformowały jednak, że podpisanie umowy planowane jest na przyszły miesiąc. – Prestiżowa marka Rolex zrealizuje w Bulle projekt o wyjątkowej skali – podkreślił Oliver Curty, szef rządu we Fryburgu. Jak dodał, władze kantonu wspierają tę inicjatywę.

Czytaj więcej

Zegarki jak ciepłe bułeczki. Świetne wyniki sprzedaży szwajcarskich producentów

Miejsce, w którym powstanie fabryka, nie zostało wybrane przypadkowo. Dyrektorom z Roleksa spodobało się prawdopodobnie centralne położenie miasta – między Bernem a regionem Jeziora Genewskiego. Markę zachęcić miała także duża pula potencjalnych pracowników.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa fabryka Roleksa zacznie działać w 2029 roku.

Rolex liderem w branży zegarkowej

Rolex, którego właścicielem jest Fundacja Hansa Wilsdorfa, twórcy marki, swoją siedzibę główną oraz jeden z zakładów ma w Genewie – drugim po Zurychu najważniejszym centrum finansowym kraju. Pozostałe fabryki marki mieszczą się natomiast w gminie Biel/Bienne w kantonie Berno w zachodniej Szwajcarii.

Według szacunków Morgan Stanley, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, Rolex jest niekwestionowanym liderem szwajcarskiej branży zegarkowej. W 2021 roku udział marki w branży wynosił aż 28,8 procent, a szacowana wartość sprzedaży wyniosła ok. 8,05 miliardów franków szwajcarskich.

Zegarki
Rosyjski zegarek na cześć Gagarina. Wskazówki kręcą się w nim w drugą stronę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zegarki
Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski
Zegarki
Moonswatch Snoopy 'Mission to the Moonphase New Moon': czarna strona Księżyca
Zegarki
Longines HydroConquest GMT w wersji 43 mm: rozmiar ma znaczenie
Zegarki
Omega Speedmaster Professional Moonwatch: czarno na białym