Gdzie we Włoszech jest najlepsza pizza? Narodowy konkurs rozstrzygnięty

W którym z włoskich miast pizza jest najlepsza? O to od dawna spierają się Włosi z różnych części kraju. Tegoroczna edycja narodowego rankingu przynosi odpowiedź. Ten rok to całkowita dominacja pizzerii z Neapolu.

Publikacja: 17.07.2023 15:26

W czołowej dziesiątce najlepszych włoskich pizzerii aż 4 miejsca zajęły lokale z Neapolu.

W czołowej dziesiątce najlepszych włoskich pizzerii aż 4 miejsca zajęły lokale z Neapolu.

Foto: Anna Shvets

Ci, którzy planują w tym roku pojechać na wakacje do Włoch, powinni odwiedzić Neapol. To miasto jest obecnie nieformalną stolicą pizzy.

Dowodzą tego tegoroczne wyniki konkursu „50 Top Pizza 2023”. Co ciekawe, dwie pizzerie z tego miasta zajęły ex aequo pierwsze miejsce, co w tym konkursie nie zdarza się często.

Gdzie na pizzę we Włoszech? Na czele rankingu: Neapol

„50 Top Pizza” to konkurs, w którego jury zasiadają prominentni przedstawiciele włoskiej branży gastronomicznej. Przyznając oceny w trakcie inspekcji, biorą oni pod uwagę jakość składników, poziom obsługi, estetykę lokalu oraz selekcję win i piw. Jurorów nie interesuje przy tym ani styl pizzy, ani podążanie danego lokalu za aktualnymi trendami gastronomicznymi.

Czytaj więcej

Dwa lokale z Polski w rankingu najbardziej legendarnych restauracji na świecie

Dodajmy, że aby nie porównywać się z pizzeriami z innych krajów, Włosi tworzą odrębny ranking, obejmujący wyłącznie lokale z Włoch. Pozostałe rankingi pizzerii dotyczą reszty Europy i innych regionów świata, istnieje też ranking globalny, w którym wybiera się najlepszą pizzerię na świecie (oczywiście z wyłączeniem Włoch).

Tegoroczny ranking najlepszych pizzerii we Włoszech po raz kolejny udowodnił, że to Neapol jest stolicą pizzy w tym kraju. Co ciekawe, jurorzy konkursu zdecydowali się przyznać pierwsze miejsce nie jednemu, ale dwóm lokalom z tego miasta.

Pierwsza pizzeria to „10 Diego Vitagliano Pizzeria”, która zaliczyła awans z trzeciej pozycji, którą zajmowała w zestawieniu za rok 2022. Na pierwszym miejscu znalazła się również „I Masanielli – Francesco Martucci”, której udało się utrzymać pozycję lidera z ubiegłego roku.

Podium zamyka pizzeria „I Tigli” z San Bonifacio w regionie Veneto na północnym wschodzie Włoch. W zeszłym roku lokal zajmował czwarte miejsce, a więc również i on awansował.

Najlepsze pizzerie we Włoszech: Neapol ponownie na szczycie

Skład pierwszej dziesiątki tegorocznego rankingu udowadnia, że nie tylko Neapol, ale ogólnie – region Kampania – którego miasto jest stolicą, stanowi prawdziwe zagłębie znakomitych pizzerii. Aż 7 na 10 najlepszych lokali we Włoszech znajduje się właśnie w Kampanii.

Pizzerie z Kampanii mają silną reprezentacje również w drugiej dziesiątce zestawienia za 2023 rok – połowę miejsc od 11. do 20. stanowią lokale z tego regionu. W liczącym 100 pizzerii zestawieniu mocno trzymają się też regiony Lazio, Lombardia, Veneto i Toskania.

W marcu tego roku organizatorzy konkursu „50 Top Pizza” opublikowali ranking najlepszych pizzerii w Europie. Znalazły się w nim aż trzy restauracje z Polski: gdańska „Ostro.” na 34. miejscu, „Ciao a Tutti” z Warszawy na miejscu 38. oraz „Zielona Górka” z Pabianic, która uplasowała się na pozycji 46. Wszystkie trzy restauracje specjalizują się w pizzy neapolitańskiej, obecnie najpopularniejszym na świecie typie pizzy.

20 najlepszych pizzerii we Włoszech według rankingu „50 Top Pizza 2023”

1. „10 Diego Vitagliano Pizzeria”, Neapol

1. „I Masanielli – Francesco Martucci”, Neapol

3. „I Tigli”, San Bonifacio

4. „Seu Pizza Illuminati”, Rzym

5. „50 Kalò”, Neapol

6. „180g Pizzeria Romana”, Rzym

7. „I Masanielli – Sasà Martucci”, Caserta

8. „Francesco & Salvatore Salvo”, Neapol

9. „Dry Milano”, Mediolan

10. „Cambia-Menti Di Ciccio Vitiello”, Caserta

Ci, którzy planują w tym roku pojechać na wakacje do Włoch, powinni odwiedzić Neapol. To miasto jest obecnie nieformalną stolicą pizzy.

Dowodzą tego tegoroczne wyniki konkursu „50 Top Pizza 2023”. Co ciekawe, dwie pizzerie z tego miasta zajęły ex aequo pierwsze miejsce, co w tym konkursie nie zdarza się często.

Pozostało 91% artykułu
Street food
Światowy dzień pizzy 2024. Trzy pizzerie z Polski wśród najlepszych w Europie
Street food
Ulubiony fast food Niemców? Currywurst przegrał z daniem, które kochają Polacy
Street food
Burger Drwala w innych krajach Europy. Nie tylko Polacy są głodni nowości
Street food
Frytki produktem luksusowym? Inflacja wykańcza belgijski przysmak z majonezem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Street food
Włoski Sanepid zamknął pizzerię, w której wymyślono margheritę. Za brud w kuchni