Jeśli ubezpieczamy się przed podróżą, to myślimy o zdrowiu swoim czy napotkanych tam ludzi? Raczej to pierwsze, ale pamiętajmy jednak, że nasze wakacyjne przygody mogą skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu kogoś innego. I to, że wykupiliśmy polisę ubezpieczeniową na podróż, wcale nie znaczy, że zawiera ona ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wiele osób o tym zapomina i kupuje najtańszy wariant, który często nie obejmuje OC.
Czym jest OC?
OC jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej i zapewnia finansową ochronę ubezpieczonej osoby w przypadku wyrządzenia przez nią szkody osobie trzeciej. Chodzi tu o uszczerbek na zdrowiu i szkody materialne – zobacz ubezpieczenie na wyjazd.
Jakie szkody mogą wydarzyć się w podróży?
Możemy potrącić kogoś, spiesząc się na lotnisku lub dworcu. W tłoku i pośpiechu nie jest trudno o wypadek. Zdarza się uderzyć kogoś plecakiem lub walizką. Nasza bagaż może spaść na kogoś z półki w pociągu. Dzieje się to z reguły w najmniej spodziewanym momencie, a może być bardzo niebezpieczne. Jeśli nie zaszkodzi to czyjemuś zdrowiu, to pewnie zniszczy laptopa, którego współpodróżny trzyma na kolanach.
Szkody mogą wydarzyć się w hotelu lub pensjonacie. Zalejemy pokój wodą z wanny. Zniszczymy obraz wiszący nad łóżkiem. Przypadkiem złamiemy mebel. Niosąc gorącą herbatę, wpadniemy na kogoś w jadalni.
Wiele wypadków zdarza się na stoku narciarskim. Tu bardzo łatwo kogoś potrącić podczas jazdy na nartach lub snowboardzie lub zniszczyć jego sprzęt.
Nawet jeśli nie złamiemy komuś ręki, to sprzęt narciarski bywa bardzo drogi. Jeśli go uszkodzimy, właściciel będzie żądał pokrycia kosztów. A jeśli nagle okaże się, że nas na to nie stać? Może czekać na nas sprawa w sądzie.
Takie zdarzenia kończą się różnie – bywa, że właśnie procesem sądowym, nakazem wypłaty zadośćuczynienia i wyrokiem w zawieszeniu. Taki obrót sprawy z pewnością spowoduje uszczerbek w naszym portfelu i na zdrowiu psychicznym.
Jeśli ktoś przez nas trafi do lekarza lub szpitala, to nie będzie chciał za to płacić. I trudno się dziwić.
Jaka powinna być wysokość sumy gwarancyjnej OC w podróży?
Wiele zależy od kraju, do którego się udajemy. W wielu państwach sumy odszkodowań mogą być bardzo wysokie, mieszkańcy mają świadomość, że mogą ich żądać, a leczenie szpitalne jest wyjątkowo drogie. Zatem odpowiedź brzmi: na OC nie warto oszczędzać. I dobrze jest za każdym razem wnikliwie zbadać ten aspekt polisy turystycznej, ponieważ najtańsze warianty mogą nie zawierać ochrony z tytułu odpowiedzialności cywilnej lub suma gwarancyjna jest bardzo niska – sprawdź ubezpieczenie podróżne.
Pamiętajmy, żeby w podróży mieć przy sobie polisę, na której jest numer telefonu do całodobowego centrum pomocy. Konsultant telefoniczny pomoże nam odnaleźć się w nagłej, nieprzyjemnej sytuacji.
Materiał Promocyjny