Materiał powstał we współpracy z AMAZON

Niebanalne lekcje, które zaciekawią każdego

""

Foto: sukces.rp.pl

Zawieszona edukacja w szkołach to wyzwanie nie tylko dla nauczycieli, ale także dla rodziców i dzieci. Jednak dzięki prostym narzędziom, nauka z domu może być interesująca i kreatywna. Amazon we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, dołączył do projektu edukacji zdalnej Ministerstwa Cyfryzacji oraz programu #akcjaedukacja, organizowanego przez GovTech. Dzieci i edukatorzy mogą brać udział w warsztatach online, realizowanych w ramach Amazon STEM Kindloteka. Cykl zdalnych zajęć edukacyjnych został podzielony na dwie kategorie – warsztaty skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów i rodziców oraz lekcje dla uczniów i ich rodziców. Cieszą się on dużym powodzeniem i uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców i dzieci. W kwietniu rozpoczęto także cykl zajęć dla młodzieży i dorosłych z zakresu podstaw programowania.

Zamknięte szkoły i placówki oświatowe nie muszą oznaczać przerwy w nauce. Tym bardziej cieszymy się, że razem z Cyfrowym Dialogiem możemy realnie wspierać edukację w Polsce – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon.

Dzięki bezpłatnym zajęciom online z doświadczonymi nauczycielami chcemy umożliwić dzieciom zdobywanie wiedzy i rozwijanie kompetencji przyszłości w kreatywny oraz przystępny sposób, bez wychodzenia z domu.  Dotychczas zrealizowaliśmy 40 warsztatów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zarówno dzieci, rodziców, jak i nauczycieli – dodaje Blanka Fijołek.

Idea STEM to połączenie kilku nauk w jedno, dzięki czemu dziecko od najmłodszych lat
uczy się samodzielnego sposobu myślenia i przyswaja wiedzę w szerokiej perspektywie.

Warsztaty dla nauczycieli

W ramach programu STEM Kindloteka online Amazon przygotował specjalne webinary dla nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i rodziców. Uczestnicy dowiedzą się, jak prowadzić angażujące zajęcia dla najmłodszych z zakresu edukacji STEM, wspierającej rozwijanie u dzieci zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Podczas każdego z 90-minutowych warsztatów prowadzący przedstawia inne treści, pomysły i eksperymenty, które z powodzeniem można rozwijać we własnych domach.

STEM to nauczanie przez doświadczenie, poznawanie świata w praktyce np. poprzez eksperymenty
i ukazujące praktyczne zastosowanie wiedzy. STEM to rozwijanie umiejętności poznawczych dziecka,
samodzielnego myślenia, wyciąganie wniosków oraz praca nad umiejętnością myślenia przyczynowo – skutkowego.

Zajęcia dla dzieci

""

Foto: sukces.rp.pl

Oferta STEM Kindloteki online obejmuje także zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Podczas warsztatów poznają one podstawy programowania, zagrają w gry i rozwiążą łamigłówki matematyczne czy dowiedzą się, jak dbać o  planetę. Rodzice i najmłodsi mogą również uczestniczyć w zajęciach dotyczących lektur szkolnych, podczas których poznają literaturę dla dzieci w niebanalnym wydaniu, bo nawiązującym do edukacji STEM.

Dzieci bardzo angażują się w nasze spotkania online. Są nie tylko aktywne i pomocne, ale także otwarcie dzielą się swoimi opiniami, wiedzą, zainteresowaniami i zadają dodatkowe pytania. Podczas zajęć wszyscy czujemy pozytywną energię, którą nam przekazują – mówi  Krzysztof Jaworski, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, prowadzący webinary m.in. w ramach cyklu STEM Kindloteka. – W prowadzonych przez nas zajęciach online każdorazowo udział bierze nawet 200 dzieci, co niezmiernie nas cieszy i motywuje do dodatkowych inicjatyw dla najmłodszych.

Model nauczania STEM podąża za nowymi, dobrymi trendami w edukacji.
W większości polskich szkół matematyka, biologia czy technika, to osobne przedmioty. Model STEM łączy je w jedno ukazując, że w praktycznym życiu są ze sobą mocno powiązane. STEM odchodzi od zapamiętywania danych zapisanych na tablicy i wkuwania na pamięć regułek.

Podstawy programowania

W kwietniu rozszerzono ofertę warsztatów o nowy blok tematyczny, skierowany do młodzieży i dorosłych, którzy znają już podstawy programowania. Podczas zajęć prowadzonych przez ekspertów Amazon Web Services (platforma oferująca usługi w chmurze) uczestnicy dowiedzą się m.in. jak stworzyć aplikację internetową z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zapoznają się z historią i zastosowaniem metody modelowania matematycznego.

Co na to rodzice i nauczyciele?

""

Foto: sukces.rp.pl

Warsztaty on-line prowadzone w ramach programu Amazon STEM Kindloteki cieszą się dużym uznaniem wśród rodziców, ale również nauczycieli, którzy wyrażają swoje zdanie w licznych komentarzach.

– Tak powinna wyglądać cała ta zdalna edukacja – przyznaje pani Dominika.

Warsztaty przypadły do gusty także Aleksandrze i jej synkowi.

– Czekaliśmy na taką ofertę zajęć on-line dla dzieci. Podobało nam się bardzo i oczywiście wyczekujemy kolejnych spotkań – twierdzi Aleksandra mama 6,5 letniego Mateuszka.

– Mateusz jest zafascynowany tym, że wszystko dzieje się na żywo, że czasem coś nie wychodzi prowadzącemu – to przecież takie ludzkie:), że można rysować na wspólnej tablicy… No i chce robić absolutnie wszystkie pokazywane aktywności – dodaje pani Aleksandra.
Pani Annie, nauczycielce matematyki podoba się sposób prowadzenie lekcji.
– Bardzo dziękuje za Waszą aktywność – i zawodowo, i prywatnie. Mój syn jest zachwycony matematyką z Teresą, a ja wykorzystam te pomysły do własnych lekcji – komentuje Anna, nauczycielka i mama siedmioletniego Wojtka.
A za co najbardziej cenią webinary sami nauczyciele?

– Za nowe pomysły, które mogę wykorzystać w pracy. I możliwość stworzenia nowych pomocy dla dzieci do pracy jak i w domu – pisze w komentarzu nauczycielka przedszkola.

– Perfekcyjni prowadzący i moc nowych pomysłów. Zawsze po skończonym webinarze układam sobie w głowie, co i jak wykorzystam. Jesteście rewelacyjni – to z kolei komentarz Pani Eli ze Słupska.

Jak wziąć udział w warsztatach?

To proste! Wystarczy wybrać interesujące nas warsztaty on-line i dołączyć do spotkania konkretnego dnia, o danej godzinie. Pełna lista warsztatów znajduje się tutaj. Nie trzeba zapisywać się wcześniej. Ostatnim krokiem jest wpisanie swojego imienia i adresu e-mail. Nagrania przeprowadzonych webinarów są dostępne tutaj.

Materiał powstał we współpracy z AMAZON