W Polsce żyje się lepiej niż na Zachodzie. Zaskakujący wynik globalnego badania

Pod względem PKB na głowę mieszkańca Polska wciąż pozostaje w tyle w stosunku do największych państw Europy. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli zmierzyć samopoczucie mieszkańców. To wnioski z globalnego badania, w którym Polska zajęła bardzo wysokie miejsce.

Publikacja: 14.05.2025 05:00

W badaniu Polska otrzymała notę 7,55 punktu na 10 możliwych – najwyższą ze wszystkich europejskich k

W badaniu Polska otrzymała notę 7,55 punktu na 10 możliwych – najwyższą ze wszystkich europejskich krajów, które wzięły udział w badaniu.

Foto: Freestocks Unsplash

Międzynarodowe grono naukowców, w którym znaleźli się również eksperci z Polski, opublikowało raport z badania mierzącego poziom dobrostanu wśród mieszkańców wielu krajów świata. Z raportu płyną optymistyczne wnioski dla obywateli naszego kraju.

Komu żyje się najlepiej? Polacy w światowej czołówce

Na subiektywne poczucie zadowolenia z życia i pozytywne perspektywy na przyszłość składa się wiele czynników. Są to między innymi szeroko pojęte warunki życia, zdrowie psychiczne i fizyczne, a także relacje z innymi ludźmi oraz doświadczenia z przeszłości.

To szerokie zagadnienie wzięło na warsztat globalne grono ekspertów, w którym znaleźli się również polscy naukowcy z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Szczegółowy raport z badania pod tytułem „Global Flourishing Study” opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nature Mental Health”.

W badaniu wzięły udział reprezentatywne grupy mieszkańców 22 krajów z całego globu. Europę reprezentowało pięć krajów, w tym Polska. Oprócz naszego kraju, dane zebrano również w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 22 krajów z całego globu. 

Europejska reprezentacja jest dość skromna, jednak wyniki Polski mogą pozytywnie zaskakiwać. Są bowiem bardzo zbliżone do najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Co więcej, Polska otrzymała notę 7,55 punktu na 10 możliwych – najwyższą ze wszystkich europejskich krajów, które wzięły udział w badaniu.

Na drugim miejscu za Polską znalazły się Szwecja i Niemcy z notą 7,1, dalej uplasowała się Hiszpania z wynikiem 7,9. Ostatnie miejsce uzyskała Wielka Brytania z notą 6,79.

Liderem globalnego rankingu okazała się z kolei Indonezja, która uzyskała notę 8,1. Tuż za nią na podium znalazły się Filipiny z wynikiem 7,71, Meksyk, które zyskały 7,64 punktu. Polacy w globalnym rankingu zajęli czwarte miejsce.

Znakomita większość krajów, które wzięły udział w badaniu, uzyskała notę powyżej 7 punktów. Poniżej tej wartości plasują się wyniki czterech krajów, z których dwa znajdują się w Europie (Hiszpania i Wielka Brytania). Najgorzej w całym rankingu wypadła Japonia z wynikiem 5,89 punktu.

Komu w Polsce żyje się najlepiej? Na czele listy studenci

Wyniki poszczególnych krajów są zróżnicowane i odzwierciedlają różnice ekonomiczne i kulturowe w poszczególnych regionach świata. W wielu krajach, na przykład w Szwecji, USA czy Australii, poziom subiektywnego dobrostanu rośnie wraz z wiekiem. Tymczasem w takich krajach jak Polska, Hiszpania czy Japonia tendencja jest odwrotna, przy czym warto dodać, że w Hiszpanii najniższy poziom dobrostanu dotyczy najmłodszej grupy osób w wieku 18-24 lat.

Raport podaje więcej danych o Polakach. Okazuje się, że (co chyba mało zaskakujące) studenci cieszą się wyższymi poziomami dobrostanu w porównaniu z osobami zatrudnionymi na etacie.

Co ciekawe, im Polacy mają wyższe wykształcenie, tym mniejsza jest ich satysfakcja z ich związku z partnerem lub partnerką. Odwrotne zjawisko zaobserwowano na przykład w Szwecji i USA.

Wysoką satysfakcję z życia wykazują też osoby wierzące i praktykujące. Zauważono to we wszystkich krajach, przy czym związek między obydwoma czynnikami jest szczególnie silny w Polsce.

Wyższy poziom dobrostanu wiąże się też z faktem urodzenia się w danym kraju: rodowici Polacy czują się w swojej ojczyźnie lepiej niż imigranci. Odwrotne zjawisko zauważono między innymi w Hiszpanii i w Australii.

Międzynarodowe grono naukowców, w którym znaleźli się również eksperci z Polski, opublikowało raport z badania mierzącego poziom dobrostanu wśród mieszkańców wielu krajów świata. Z raportu płyną optymistyczne wnioski dla obywateli naszego kraju.

Komu żyje się najlepiej? Polacy w światowej czołówce

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Społeczeństwo
Pokolenie Z pokochało „restiwale”. Globalne badanie pokazuje siłę nowego trendu
Społeczeństwo
Pokolenie Z żyje w świecie teorii spiskowych. Kosmici, Rosjanie i Melania Trump
Społeczeństwo
Miasto w Polsce światową enklawą bogactwa. Nowy raport: wyprzedziliśmy Abu Zabi
Społeczeństwo
Pokolenie Z pokochało zapomniany serwis społecznościowy. Powrót z zaświatów
Społeczeństwo
Enklawa luksusu obok rezydencji Trumpa. Miliarder przejmuje nieruchomości