Badanie dobrobytu w UE: Gorzej niż Polakom żyje się tylko trzem nacjom

Holenderski urząd statystyczny opublikował obszerne badanie na temat poziomu dobrobytu w krajach Unii Europejskiej w ujęciu „tu i teraz”. Na tle innych krajów Wspólnoty jesteśmy w ogonie. Stosunkowo najlepiej wypadamy w jednej kategorii, w innej – jesteśmy na ostatnim miejscu.

Publikacja: 05.06.2024 14:06

Holenderski Główny Urząd Statystyczny przeanalizował ponad 20 wskaźników dotyczących jakości życia,

Holenderski Główny Urząd Statystyczny przeanalizował ponad 20 wskaźników dotyczących jakości życia, które zmierzono w poszczególnych krajach UE.

Foto: Jacek Dylag Unsplash

Z najnowszego raportu holenderskiego Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod względem poziomu dobrobytu Polska wypada bardzo blado na tle pozostałych krajów Wspólnoty. Gorzej żyje się tylko w Grekom, Słowakom i Chorwatom. Istnieje jednak pewna sfera, w nie jest jeszcze tak źle.

Dobrobyt „tu i teraz”: które miejsce w UE zajmuje Polska?

Jak żyje się mieszkańcom poszczególnych krajów Unii Europejskiej? Ciekawego raportu na ten temat dostarcza Holenderski Główny Urząd Statystyczny (Centraal Bureau vor de Statistiek, CBS). Publikacja powstała na podstawie analizy ponad 20 wskaźników, które zmierzono w poszczególnych krajach UE.

Główną kwestią, którą badacze wzięli na warsztat, była ocena dobrobytu „tu i teraz” w danym kraju. Chodzi o określenie aktualnego poziomu dobrobytu bez uwzględniania jego konsekwencji dla kolejnych pokoleń czy innych krajów. Na wspomniany dobrobyt „tu i teraz” składają się takie aspekty jak subiektywna ocena jakości życia pod względem ekonomicznym, zdrowotnym i psychicznym, a także poziomu bezpieczeństwa, jakości środowiska naturalnego, balansu między pracą a czasem wolnym czy zaufania społecznego.

Czytaj więcej

Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce

W rankingu dotyczącym dobrobytu Polska uplasowała się na bardzo odległym, 24. miejscu – czyli czwartym od końca. Wyprzedzamy pod tym względem jedynie Grecję, Słowację i Chorwację. Poziom dobrobytu jest też dość niski na Węgrzech oraz w Rumunii i Bułgarii.

Praktycznie wszystkie te kraje – z wyjątkiem Grecji – przed 1989 rokiem należały do bloku komunistycznego. Chlubnym wyjątkiem okazuje się Estonia, w której poziom dobrobytu „tu i teraz” jest wyższy niż w krajach „starej Unii” jak Francja czy Belgia.

Liderami rankingu okazały się Szwecja, Holandia i Irlandia. Poniżej średniej europejskiej wskaźnik ten plasuje się natomiast w krajach Europy Południowej – takich jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy, które należą do grona „starych” członków Unii Europejskiej.

W których państwach Unii Europejskiej  żyje się najlepiej?

Nnajgorzej w całej Unii Europejskiej Polska wypadła pod względem kapitału społecznego. Składają się nań między innymi zaufanie wobec innych ludzi i instytucji, a także gotowość do podejmowania wspólnych inicjatyw społecznych.

Polska wylądowała w tym zestawieniu na ostatniej pozycji, przed Słowacją, Chorwacją, Grecją, Bułgaria i Węgrami. Najwyższe poziomy kapitału społecznego zanotowano natomiast w Szwecji, Holandii i Finlandii – czyli ponownie w krajach europejskiej Północy.

Stosunkowo najlepiej sytuacja przedstawia się w Polsce pod względem równowagi między pracą a czasem wolnym – wylądowaliśmy w tym zestawieniu na miejscu 14., czyli mniej więcej w środku stawki. Również pod tym względem przodują kraje Północy: Holandia, Szwecja i Irlandia. W ogonie znalazły się od końca: Chorwacja, Grecja, Włochy, Słowacja i Bułgaria.

„Dobra sytuacja ekonomiczna danego kraju niekoniecznie wprost przekłada się na ocenę dobrobytu jego mieszkańców” – zauważają autorzy raportu. Jako dowód podają przykład Holandii, w której średnia długość życia w zdrowiu jest stosunkowo niska, zaś średni udział opłat za mieszkanie w domowym budżecie – dość wysoki.

„Nie zmienia to jednak faktu, że wiele aspektów składających się na dobrobyt idzie w parze z dobrą sytuacją materialną” – dodają eksperci z CBS.

Dobrobyt „tu i teraz” w krajach Unii Europejskiej wg. holenderskiego Głównego Urzędu Statystycznego:

1. Szwecja

2. Holandia

3. Irlandia

4. Austria

5. Dania

6. Finlandia

7. Luksemburg

8. Niemcy

9. Malta

10. Estonia

11. Francja

12. Belgia

13. Cypr

14. Słowenia

15. Czechy

16. Portugalia

17. Łotwa

18. Włochy

19. Litwa

20. Hiszpania

21. Węgry

22. Rumunia

23. Bułgaria

24. Polska

25. Grecja

26. Słowacja

27. Chorwacja

Z najnowszego raportu holenderskiego Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod względem poziomu dobrobytu Polska wypada bardzo blado na tle pozostałych krajów Wspólnoty. Gorzej żyje się tylko w Grekom, Słowakom i Chorwatom. Istnieje jednak pewna sfera, w nie jest jeszcze tak źle.

Dobrobyt „tu i teraz”: które miejsce w UE zajmuje Polska?

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
„Luxury shaming”: Nowe zjawisko staje się problemem dla branży luksusowej
Społeczeństwo
Trend „digitine” rozlewa się w sieci. Nadchodzi nowa wersja „cancel culture”
Społeczeństwo
Nadciąga „Slop” czyli spam 2.0. Teoria „martwego internetu” przeżywa renesans
Społeczeństwo
Nowy trend z social mediów hitem wśród nastolatków. Celem jest „męski” wygląd
Społeczeństwo
Najbardziej hejtowany milioner w USA powraca. Awantura o słynną płytę z muzyką
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży