Z najnowszego raportu holenderskiego Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod względem poziomu dobrobytu Polska wypada bardzo blado na tle pozostałych krajów Wspólnoty. Gorzej żyje się tylko w Grekom, Słowakom i Chorwatom. Istnieje jednak pewna sfera, w nie jest jeszcze tak źle.
Dobrobyt „tu i teraz”: które miejsce w UE zajmuje Polska?
Jak żyje się mieszkańcom poszczególnych krajów Unii Europejskiej? Ciekawego raportu na ten temat dostarcza Holenderski Główny Urząd Statystyczny (Centraal Bureau vor de Statistiek, CBS). Publikacja powstała na podstawie analizy ponad 20 wskaźników, które zmierzono w poszczególnych krajach UE.
Główną kwestią, którą badacze wzięli na warsztat, była ocena dobrobytu „tu i teraz” w danym kraju. Chodzi o określenie aktualnego poziomu dobrobytu bez uwzględniania jego konsekwencji dla kolejnych pokoleń czy innych krajów. Na wspomniany dobrobyt „tu i teraz” składają się takie aspekty jak subiektywna ocena jakości życia pod względem ekonomicznym, zdrowotnym i psychicznym, a także poziomu bezpieczeństwa, jakości środowiska naturalnego, balansu między pracą a czasem wolnym czy zaufania społecznego.
Czytaj więcej
Już nie tylko Barcelona, Praga czy Paryż – eksperci amerykańskiego banku J.P Morgan Chase & Co przygotowali zestawienie metropolii w Europie, które tego lata mogą przeżywać oblężenie turystów. Na liście znalazło się jedno miasto z Polski.
W rankingu dotyczącym dobrobytu Polska uplasowała się na bardzo odległym, 24. miejscu – czyli czwartym od końca. Wyprzedzamy pod tym względem jedynie Grecję, Słowację i Chorwację. Poziom dobrobytu jest też dość niski na Węgrzech oraz w Rumunii i Bułgarii.