Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce

Już nie tylko Barcelona, Praga czy Paryż – eksperci amerykańskiego banku J.P Morgan Chase & Co przygotowali zestawienie metropolii w Europie, które tego lata mogą przeżywać oblężenie turystów. Na liście znalazło się jedno miasto z Polski.

Publikacja: 03.06.2024 11:49

Zdaniem ekspertów, turyści coraz częściej mają dość zatłoczonych miast i szukają spokojniejszych, ch

Zdaniem ekspertów, turyści coraz częściej mają dość zatłoczonych miast i szukają spokojniejszych, choć równie atrakcyjnych turystycznie, miejsc.

Foto: Komarov Egor Unsplash

Turyści mniej chętnie odwiedzają zatłoczone miasta, zamiast tego – rozglądają się za mniej popularnymi kierunkami. Eksperci z branży turystycznej zauważają, że w te wakacje popularnością będą się cieszyć nie tylko takie miejsca jak Budapeszt, Praga czy Barcelona. Zdaniem autorów raportu Chase Travel w tym sezonie zalew turystów będą przeżywać także inne, mniej oczywiste miasta europejskie. Wśród nich – jedno z Polski.

Dokąd na urlop w Europie? Warszawa w czołówce

Planując urlop, coraz więcej Europejczyków obiera mniej przetarte szlaki i optuje za kierunkami, w których mogą liczyć na nieco mniejszy drenaż swoich portfeli. Nie ma zaskoczenia, że głównym powodem tego zjawiska jest inflacja, która wywindowała ceny w wielu turystycznych lokalizacjach w Europie – zwłaszcza tych najpopularniejszych, w basenie Morza Śródziemnego.

W najbliższych latach krajobraz turystycznych kierunków Europy czekają więc znaczące zmiany, których doświadczą między innymi mieszkańcy Warszawy. Do takich wniosków doszli eksperci z platformy Chase Travel, należącej do banku J.P Morgan Chase & Co.

Czytaj więcej

Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast

Z cytowanego przez „Bloomberga” najnowszego badania Chase Travel wynika, że jednym z mniej dotychczas popularnych miast, które za swój wakacyjny kierunek obiera szczególnie duże grono europejskich turystów, jest Warszawa. Badaczom udało się to ustalić po przeanalizowaniu liczby transakcji, których dokonali posiadacze kart płatniczych obsługiwanych przez Chase Bank.

Europejskie miasta, które cieszą się zainteresowaniem turystów

Eksperci przewidują, że przez Warszawę przewinie się tego lata aż o 55 procent więcej zagranicznych turystów niż w ubiegłym roku. Z takim wynikiem Warszawa uplasowała się na czwartym miejscu rankingu, tuż za Brukselą, Monachium i Zurychem. Miasta te odwiedzi w te wakacje odpowiednio o 73, 63 i 59 procent turystów więcej.

Kolejne pozycje w liczącym dziesięć miast rankingu zajęły za Warszawą: Amsterdam, Wiedeń, Shannon w Irlandii, Zagrzeb, Praga i Budapeszt. Wzrosty liczby zagranicznych turystów wynoszą w tych miastach odpowiednio: 54, 53 (po równo dla Wiednia i Shannon), 51, 49 oraz 48 procent. Badacze ustalili jednocześnie, że największy zalew odwiedzających niezmiennie notują Londyn, Paryż i Rzym.

Coraz większe grono turystów od wizyty w popularnych lokalizacjach zniechęcają nie tylko koszty zakwaterowania, jedzenia, wypożyczenia samochodu czy wielu innych usług. Nie mniej uciążliwym problemem są tłumy turystów, które co roku zalewają najbardziej oblegane miasta i kurorty Europy.

Zatłoczone plaże i historyczne centra europejskich miast skutecznie odstraszają tych, którzy poszukują na urlopie prawdziwego relaksu. Miejsc tych unikają również ci wczasowicze, którzy chcą poczuć na wycieczce autentyczny klimat miejsca, do którego podróżują.

Jeszcze jednym czynnikiem, który skłania podróżujących do ominięcia kierunków na południu Europy są zmiany klimatyczne. Bijące kolejne rekordy temperatury w regionach, które przez wiele lat cieszyły się największą popularnością wśród turystów, w sezonie letnim stają się nie do zniesienia – nawet dla przyzwyczajonych do upałów mieszkańców Włoch, Hiszpanii czy Grecji.

Miasta, które notują największy przypływ turystów według raportu Chase Travel:

1. Bruksela (73 procent)

2. Monachium (63 procent)

3. Zurych (59 procent)

4. Warszawa (55 procent)

5. Amsterdam (54 procent)

6. Wiedeń (53 procent)

7. Shannon (53 procent)

8. Zagrzeb (51 procent)

9. Praga (49 procent)

10. Budapeszt (48 procent)

Miasta
Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce
Miasta
Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy