Rośnie podziemne imperium produkcji dóbr luksusowych. Stolicą miasto we Włoszech

Rynek produkcji podrabianych dóbr luksusowych bardzo dynamicznie się rozwija. Zapotrzebowanie na świecie jest tak duże, że produkcja nie nadąża za popytem. Za wszystkim stoi mafia.

Publikacja: 28.06.2024 15:11

Neapol stał się nieoficjalną stolicą światowego imperium produkcji „luksusowych podróbek”.

Neapol stał się nieoficjalną stolicą światowego imperium produkcji „luksusowych podróbek”.

Foto: Mario Esposito Unsplash

Branża dóbr luksusowych od lat zmaga się z problemem podróbek. Za wartym miliardy euro procederem stoi między innymi Camorra, zaś centrum procederu jest Neapol, z którego wywodzi się ta włoska mafia — ustalili dziennikarze AFP.

Gdzie powstają podrabiane produkty luksusowe? 

Z roku na rok rośnie grono klientek i klientów, którzy nie chcą wydawać ogromnych pieniędzy na oryginalne torebki, buty, okulary i inne wyroby marek luksusowych. Zamiast nich, wolą kupić znacznie tańszą podróbkę. Te potrzeby zaspokajają firmy wyspecjalizowane w podróbkach – nie tylko tych kiepskiej jakości, ale również tych, które są niemal nie do odróżnienia od oryginałów.

Czytaj więcej

Dobrze znana Polkom europejska marka odzieżowa wraca. Zmieni jednak nazwę

Rynek podróbek rozkwitł w okresie pandemii, kiedy lwia część handlu przeniosła się do internetu. Niebagatelny wpływ na rozwój całego zjawiska ma również kryzys ekonomiczny, który skłania konsumentów do kupowania tańszych wyrobów.

Z danych OECD wynika, że globalny rynek podróbek jest obecnie wart około 500 miliardów dolarów. Stanowi to około dwóch i pół procenta wartości światowego rynku handlowego. Na zwalczenie tego procederu państwa przeznaczają każdego roku miliardy dolarów. Dotyczy to również Włoch, skąd pochodzi wiele słynnych marek luksusowych.

Choć za sprzedaż i kupno podróbki jakiegoś markowego wyrobu grozi nawet kilka lat więzienia, wartość rynku podróbek we Włoszech szacuje się na 6-7 miliardów euro. W swoim obszernym materiale na ten temat agencja prasowa AFP informuje, że to właśnie ten kraj jest absolutnym liderem rynku podróbek. W 2022 roku 63 procent wszystkich podróbek, jakie wykryto w Unii Europejskiej, przechwycono właśnie tam.

Na podstawie rozmów z włoską policją dziennikarze z AFP ustalili, że stolicą tego podziemnego imperium jest Neapol. Z danych włoskiego resortu spraw wewnętrznych wynika, że w latach 2018-2022 policja przechwyciła w tym mieście prawie 100 milionów wyrobów o wartości ponad 470 milionów euro. To około 14 procent wartości wszystkich podróbek, które udało się usunąć z obiegu we Włoszech.

Camorra – mafia opanowała rynek luksusowych podróbek

Sprzedawcy podróbek nie działają jedynie online, o czym pisaliśmy jakiś czas temu na łamach „Sukcesu”. W Neapolu są oni bardziej zuchwali — i czekają na klientów wprost na ulicy, na przenośnych straganach w bocznych uliczkach.

Torebki, portfele, okulary i inne wyroby pochodzą przeważnie z Chin i Turcji. Niemal gotowe produkty wykańcza się we Włoszech, aby nie wzbudzać podejrzeń w trakcie ich transportu. Kontrolę nad produkcją, łańcuchami dostaw, dystrybucją i sprzedażą sprawuje między innymi neapolitańska Camorra.

Rozwojowi procederu sprzyja wysokie bezrobocie i napływ taniej siły roboczej do Włoch, a także powszechne społeczne przyzwolenie na nieprzestrzeganie prawa. Jak ustaliła AFP, za produkcją i handlem podróbkami kryją się dużo poważniejsze przestępstwa — na przykład pranie brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.

Mafia działa na rynku podróbek z jeszcze jednego powodu. Choć biznes jest mniej dochodowy niż na przykład handel narkotykami, jest znacznie mniej ryzykowny i grożą za niego dużo niższe kary.

Produkcja i handel podróbkami ma negatywny wpływ nie tylko na gospodarkę Włoch, ale również na tamtejsze środowisko naturalne. W okolicach Neapolu regularnie wybuchają pożary odpadów z produkcji podróbek, które emitują do atmosfery masę toksycznych substancji

Branża dóbr luksusowych od lat zmaga się z problemem podróbek. Za wartym miliardy euro procederem stoi między innymi Camorra, zaś centrum procederu jest Neapol, z którego wywodzi się ta włoska mafia — ustalili dziennikarze AFP.

Gdzie powstają podrabiane produkty luksusowe? 

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Dom Marilyn Monroe nie zostanie wyburzony. „Trzeba to było zrobić 60 lat temu”
Społeczeństwo
Raport: Zadowolony jak Polak. Światowa czołówka w globalnym badaniu emocji
Społeczeństwo
„Luxury shaming”: Nowe zjawisko staje się problemem dla branży luksusowej
Społeczeństwo
Trend „digitine” rozlewa się w sieci. Nadchodzi nowa wersja „cancel culture”
Społeczeństwo
Nadciąga „Slop” czyli spam 2.0. Teoria „martwego internetu” przeżywa renesans