„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu

Coraz więcej osób jest przekonanych, że świat showbiznesu skrywa mroczne tajemnice. Zjawisko zyskało nawet osobne określenie: „Hollyweird”. Na czym polega to zjawisko?

Publikacja: 12.04.2024 12:02

Słowo „Hollyweird” to zlepek dwóch angielskich słów: „Hollywood” i „weird”, czyli „dziwny”. Nie jest

Słowo „Hollyweird” to zlepek dwóch angielskich słów: „Hollywood” i „weird”, czyli „dziwny”. Nie jest ono nowe — za jego twórcę uważa się amerykańskiego dziennikarza Waltera Winchella, który ukuł ten termin w latach 30. XX wieku.

Foto: Venti Views Unsplash

Michael Jackson, Madonna, Justin Bieber, Miley Cyrus, Rihanna, Beyoncé czy Taylor Swift to tylko garstka słynnych ludzi showbiznesu, wokół których narosło mnóstwo teorii spiskowych, które pojawiają się w internecie pod hasłem „Hollyweird”. Dlaczego ludzie są przekonani, że świat showbiznesu kryje mroczne tajemnice?

„Hollyweird”: czy gwiazdy szołbiznesu ukrywają coś przed światem?

„Hollyweird” to tytuł kilku niezależnych produkcji filmowych, nazwa zespołu rockowego, a także zjawiska, które przybrało na sile w dobie dynamicznego rozwoju mediów społecznościowych. Pod hasztagiem #hollyweird można znaleźć mnóstwo sensacyjnych treści na temat świata showbznesu.

Czytaj więcej

Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”

Autorzy postów w mediach społecznościowych, a także artykułów na blogach opatrzonych hasłem „Hollyweird” głoszą sensacyjne teorie spiskowe na temat celebrytów i celebrytek. Według tych osób gwiazdy są członkami – lub ofiarami – tajemniczej i złowrogiej grupy trzymającej władzę nad światem.

Słowo „Hollyweird” to zlepek dwóch angielskich słów: „Hollywood” i „weird”, czyli „dziwny”. Nie jest ono nowe — za jego twórcę uważa się amerykańskiego dziennikarza Waltera Winchella, który ukuł ten termin w latach 30. XX wieku. Od tamtej pory słowo wielokrotnie przewijało się w amerykańskich mediach — i przetrwało do naszych czasów.

Wodą na młyn wyznawców teorii spiskowych na temat gwiazd najczęściej jest ekscentryczny styl życia tych ostatnich. Ludzie spekulują o licznych operacjach plastycznych, młodym wyglądzie osób w starszym wieku czy o mistycznych praktykach, do których przyznają się niektórzy celebryci i celebrytki.

Pożywką dla twórców teorii spiskowych bywają też wpadki gwiazd w trakcie oficjalnych imprez. Takie sytuacje jak zasłabnięcia czy nietypowe zachowanie wywołują falę spekulacji, czy przypadkiem celebryta lub celebrytka nie jest ofiarą działań jakichś złowrogich sił.

Hollyweird: teorie spiskowe o gwiazdach showbiznesu

Wiele teorii spiskowych pojawiających się pod hasztagiem #hollyweird odnosi się do rzeczywistych wydarzeń. Mowa na przykład o aferze wokół rapera P.Diddy’ego, którego oskarżył niedawno jego były pracownik, producent Rodney „Lil Rod” Jones.

Mężczyzna zarzucił raperowi działalność przestępczą. Oprócz P.Diddy’ego, Jones oskarżył również szereg dużych wytwórni muzycznych. Sprawy jak na razie nie wyjaśniono, internet żyje jednak własnym życiem – a spekulacji przybywa.

Wiele teorii jest też całkowicie abstrakcyjnych i nie mających odbicia w rzeczywistości. Mowa na przykład o kontroli umysłów celebrytów i celebrytek przez tajemnicze, okultystyczne stowarzyszenia, które zdaniem niektórych dop się nawet składaniem ofiar z ludzi. W takim kontekście spekuluje się na przykład o przyczynach śmierci wokalistki Amy Winehouse czy aktora Heatha Ledgera.

Twórcami teorii spiskowych na temat gwiazd są zwykle społeczności konserwatywne, a także osoby sfrustrowane pogłębiającymi się nierównościami ekonomicznymi w społeczeństwie. Ludzie ci ostro krytykują „nienormalny” i zbyt luksusowy z ich punktu widzenia styl życia aktorów, muzyków i artystów w ogóle. Teorie spiskowe są sposobem na skanalizowanie wszystkich tych frustracji i obaw.

Michael Jackson, Madonna, Justin Bieber, Miley Cyrus, Rihanna, Beyoncé czy Taylor Swift to tylko garstka słynnych ludzi showbiznesu, wokół których narosło mnóstwo teorii spiskowych, które pojawiają się w internecie pod hasłem „Hollyweird”. Dlaczego ludzie są przekonani, że świat showbiznesu kryje mroczne tajemnice?

„Hollyweird”: czy gwiazdy szołbiznesu ukrywają coś przed światem?

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności