W Moskwie ruszy „Muzeum wyzwolenia”. Rosja otwiera front wojny propagandowej

W Moskwie ruszy niebawem nowe „Muzeum wyzwolenia”, jak nazywają je Rosjanie. Tematyką ekspozycji ma być „najnowsza historia Donbasu i Noworosji”.

Publikacja: 08.03.2024 12:23

Olga Lubimowa, rosyjska ministra kultury zapowiedziała utworzenie „Muzeum wyzwolenia”.

Olga Lubimowa, rosyjska ministra kultury zapowiedziała utworzenie „Muzeum wyzwolenia”.

Foto: Tatarstan.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Rosyjska ministra kultury ogłosiła otwarcie w Moskwie nowego muzeum, którego celem będzie uzasadnienie trwającej już dekadę rosyjskiej agresji w Ukrainę. Tematyka ekspozycji „muzeum wyzwolenia” – jak określiła je ministra Lubimowa – będzie dotyczyć „najnowszej historii Donbasu i Noworosji” – informuje serwis „The Art Newspaper”.

„Muzeum wyzwolenia” w Moskwie. Rosja pisze własną historię Ukrainy

Rosyjska propaganda uzasadniająca słuszność wojny w Ukrainie wkracza na kolejny etap. Za kilka miesięcy ma otworzyć się w Moskwie nowe muzeum, którego tematyka będzie koncentrować się na terenach zajętych przez Rosję.

Informację tę przekazał poświęcony kulturze i sztuce serwis „The Art Newspaper”. Redakcja cytuje komunikat rosyjskiej ministry kultury Olgi Lubimowej, który opublikowała rosyjska agencja informacyjna Tass.

Czytaj więcej

Rosjanie promują „stalinowski kitel”. Reklamę nakręcono w zrujnowanym Mariupolu

Jak informuje „The Art Newspaper”, Lubimowa ogłosiła, że muzeum będzie poświęcone „najnowszej historii Donbasu i Noworosji”. To ostatnie określenie odnosi się do terenów, które należały do Rosji za czasów carskich, a których odzyskanie stanowi jeden z najważniejszych punktów polityki Władimira Putina. Lubimowa informuje, że w muzeum znajdą się „autentyczne obiekty, dokumenty i materiały poświęcone rozwojowi naszego kraju oraz zachowujące pamięć o dokonaniach naszych rodaków”.

Muzeów podobnych do tego, które otworzy się w Moskwie, ma być znacznie więcej. W kwietniu ubiegłego roku Putin zarządził stworzenie takich instytucji na terenie całej Rosji. Tematyka ekspozycji ma koncentrować się na wojnie z Ukrainą.

Nowe muzea powstaną również na okupowanych terytoriach ukraińskich, które Kreml określa jako „nowe terytoria rosyjskie” lub Noworosję. „W muzeach już teraz znajduje się ponad 1800 obiektów. W 2024 powstanie co najmniej 450 kolejnych wystaw w całym kraju” – informuje cytowana przez „The Art Newspaper” Lubimowa.

Wojna propagandowa Rosji o Donbas i wschodnią Ukrainę

Co dokładnie mają zawierać ekspozycje tych propagandowych muzeów, spisano w 28 stronicowym dokumencie pod tytułem „Metodologiczne rekomendacje dla tworzenia wystaw w muzeach Federacji Rosyjskiej poświęconych specjalnej operacji militarnej”. Do dokumentu, który zatwierdziło między innymi rosyjskie ministerstwo kultury i Rosyjskie Towarzystwo Historyczne, dotarli dziennikarze „The Art Newspaper”.

Dokument uzasadnia powstawanie wystaw i muzeów potrzebą „ochrony ludności rosyjskojęzycznej przed militarną agresją przeprowadzaną przez Ukrainę w Donbasie od 2014 roku”, a także „ochrony Federacji Rosyjskiej przed zbliżającym się atakiem Sił Zbrojnych Ukrainy”. Co mało zaskakujące, autorzy dokumentu określają rząd Ukrainy „nazistowskim reżimem”.

Dokument wyszczególnia również przedmioty, które mają być zaprezentowane w ramach wystaw. Będą to: „broń zawierająca symbole nazistowskie, w tym zagranicznej produkcji”, „zabawki dziecięce ze śladami krwi, zniszczone zabawki (lalki, samochodziki itd.)”, „narzędzia tortur”, „nielegalna broń z Ukrainy i krajów NATO (zneutralizowana), fragmenty amunicji i rakiet”.

Jak informuje UNESCO, w czasie wojny Rosji w Ukrainie, zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo dotąd 343 obiektów kultury. Na liście przedstawionej przez UNESCO w lutym 2024 roku znalazło się między innymi 31 muzeów, 127 obiektów kultu, 151 budynków o znacznej wartości historycznej i/lub artystycznej, 19 pomników i 14 bibliotek.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem