Globalne badanie optymizmu. Polacy w europejskiej czołówce, wyżej tylko Węgry

Polacy widzą przyszłość w jasnych barwach. Takie wnioski płynął z najnowszego globalnego badania Ipsosa. Pod względem poziomu optymizmu jesteśmy w światowej czołówce. W Europie bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość tylko Węgrzy.

Publikacja: 22.12.2023 10:36

Następny rok będzie zdecydowanie lepszy niż ten, który właśnie mija – takiego zdania jest znakomita

Następny rok będzie zdecydowanie lepszy niż ten, który właśnie mija – takiego zdania jest znakomita większość respondentów z całego świata, którzy wzięli udział w badaniu firmy Ipsos.

Foto: Štefan Štefančík Unsplash

Eksperci z firmy badawczej Ipsos przepytali kilkadziesiąt tysięcy respondentów z całego świata, jak minął im rok 2023, a także jak widzą swoją sytuację w roku 2024. Polacy okazują się jednymi z największych optymistów na naszym globie.

Ipsos: Polacy jednymi z największych optymistów w Europie

Następny rok będzie zdecydowanie lepszy niż ten, który właśnie mija – takiego zdania jest znakomita większość respondentów z całego świata, którzy wzięli udział w niedawnej ankiecie Ipsosa. Jak co roku, badacze z tej firmy zapytali osoby z różnych krajów zarówno o ich perspektywy na przyszły rok, jak i o ocenę roku mijającego.

Czytaj więcej

To był świetny rok dla polskiej kuchni. Awans w rankingu globalnej czołówki

Internetowe ankiety przeprowadzono w okresie od 20 października do 3 listopada 2023 roku. W badaniu wzięło udział ponad 25 tysięcy respondentów w wieku od 16 do 74 lat z 34 krajów całego świata, w tym z 13 krajów europejskich.

Okazuje się, że pod względem optymistycznych perspektyw na 2024 rok Polacy znaleźli się w europejskiej czołówce. Aż 70 procent Polaków stwierdziło, że przyszły rok będzie lepszy od tego, z którym właśnie się żegnamy. To aż o 11 procent więcej, niż przed rokiem.

W Europie wyprzedzają nad pod tym względem jedynie Węgrzy. Procent osób, które pozytywnie patrzą na swoje życie w 2024 roku, wynosi w tym kraju aż 76 procent. Europejskie podium zamykają mieszkańcy Holandii, gdzie optymiści stanowią 60 procent.

Polacy pozostawili w tyle większość krajów z Europy, które wzięły udział w badaniu. Daleko za nami uplasowali się na przykład Portugalczycy, Szwedzi, Szwajcarzy czy Niemcy.

Również 70 procent wynosi światowa średnia. Co ciekawe, na przestrzeni ostatniego roku wartość ta zaliczyła aż pięcioprocentowy wzrost.

Na tle wszystkich krajów, które wzięły udział w badaniu, Polacy również wypadają całkiem nieźle. W globalnych rankingu obejmującym 34 kraje z całego świata Polska zajęła 16. miejsce.

Na szarym końcu europejskiego rankingu znaleźli się – licząc od końca – Francuzi, Belgowie i Niemcy. Jedynie w przypadku tych ostatnich odsetek respondentów optymistycznie zapatrujących się na 2024 rok wyniósł ponad 60 procent.

Indonezyjczycy – najwięksi optymiści na świecie. Badanie Ipsos

Światowe podium najbardziej optymistycznych narodów świata tworzą Indonezyjczycy, Hindusi i Meksykanie. Odsetek optymistów wyniósł 91 procent w Indonezji oraz 87 procent w Indiach i Meksyku.

Dalsze pozycje w pierwszej dziesiątce zajęli mieszkańcy Chin, Filipin, Peru, Chile, RPA, Kolumbii i Brazylii. Oprócz wspomnianych Francuzów, Belgów i Niemców, na ostatnich pozycjach globalnego zestawienia znaleźli się mieszkańcy Japonii i Korei Południowej.

Badacze z Ipsosa zapytali uczestników ankiety również o to, jak minął im 2023 rok. Aż 53 procent oceniło go negatywnie. Z kolei zdaniem 70 procent rok 2023 był zły dla ich kraju.

W Polsce zauważamy wyraźną poprawę nastrojów. 52 procent respondentów, czyli aż o 10 procent mniej niż przed rokiem, negatywnie oceniło mijający rok w życiu prywatnym. Z kolei 68 procent – aż 17 procent mniej – uznało, że był on zły dla naszego kraju. To największy spadek pesymizmu w skali całego świata.

Choć globalny poziom optymizmu powoli wzrasta, to nadal jest on niższy od tych, które zanotowano tuż przed pandemią. Badacze zauważają, że wpływ na to ma świadomość kilku kluczowych czynników, między innymi napięta sytuacja geopolityczna, inflacja, migracje ludzi, zmiany klimatyczne, a także rozwój sztucznej inteligencji.

Mieszkańcy Europy z najbardziej optymistycznymi perspektywami na 2024 rok:

1. Węgrzy (76%)

2. Polacy (70%)

3. Holendrzy (68%)

4. Rumuni (68%)

5. Hiszpanie, Portugalczycy(66%)

6. Szwedzi, Brytyjczycy (64%)

7. Szwajcarzy (61%)

8. Włosi (59%)

9. Niemcy (57%)

10. Belgowie (52%)

11. Francuzi (56%)

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem