Atrakcyjność bardziej pomaga w pracy mężczyznom czy kobietom? Jest nowe badanie

Czy atrakcyjność fizyczna pomaga w pracy bardziej kobietom czy mężczyznom? W opinii wielu osób to kobiety korzystają z tego w większym stopniu. Nowe badanie dotyczące tego, czy wygląd może pomóc poprawić pozycję społeczno-ekonomiczną, rzuca nowe światło na tę sprawę.

Publikacja: 24.11.2023 16:01

Badacze postanowili sprawdzić, w przypadku której płci atrakcyjność bardziej pomaga w rozwoju karier

Badacze postanowili sprawdzić, w przypadku której płci atrakcyjność bardziej pomaga w rozwoju kariery i wspinaniu się po szczeblach drabiny społecznej i zawodowej.

Foto: Humphrey Muleba Unsplash

Atrakcyjność stała się w ostatnich latach tak istotna, że zaczęliśmy utożsamiać ją z sukcesem. Człowiek o dobrej prezencji to człowiek sukcesu – tak myśli wiele osób. Media, reklamy czy popkultura utrwalają to przekonanie.

Przywykliśmy też uważać, że atrakcyjność fizyczna bardziej służy w życiu zawodowym i towarzyskim kobietom niż mężczyznom. To one, zdaniem wielu, czerpią więcej z korzyści z atrakcyjnego wyglądu. 

Badania poświęcone oddziaływaniu wyglądu i atrakcyjności fizycznej na przebieg kariery zawodowej człowieka, a także na relacje międzyludzkie, prowadzone są od wielu lat. Wiele z odkryć naukowców sugeruje, że wpływ urody na osiąganie sukcesów – zarówno w kontaktach z ludźmi, jak i w życiu zawodowym – ma szeroki wymiar.

Badania wskazują, że osoby postrzegane jako ładne zwykle sprawiają na innych wrażenie bardziej utalentowanych, inteligentnych, zdecydowanych i sympatyczniejszych, a także bardziej interesujących. Efekt? Większa możliwość wpływu osób atrakcyjnych na opinie i postępowanie innych ludzi, a więc i na kreowanie ich kariery zawodowej.

W społeczeństwie funkcjonuje stereotyp o tym, że atrakcyjność pomaga – nie tylko w życiu towarzyskim, ale i w zawodowym – przede wszystkim kobietom. Nierzadko mówi się o tym, że miła aparycja ułatwia im pozyskanie przychylności przełożonych, współpracowników czy klientów biznesowych. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Eksperci będący autorami badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Social Science Quarterly” wykazali, że atrakcyjność – wbrew pozorom – bardziej pomaga mężczyznom niż kobietom.

Czytaj więcej

Generację Z ogarnęła „Nu nostalgia”. Młodzi tęsknią za „starymi dobrymi czasami”

Atrakcyjni ludzie mają łatwiej w życiu 

Nierzadko usłyszeć można znaną dobrze wszystkim frazę „wygląd to nie wszystko”. Najnowsze badanie sugeruje jednak, że w przypadku mobilności społecznej – która w socjologii oznacza przemieszczanie się jednostek w strukturze społecznej – atrakcyjność i wygląd mogą mieć większe znaczenie, niż się wydaje.

Wykorzystując dane 11 583 osób pochodzące z amerykańskiego badania National Longitudinal Study of Adolescent Health naukowcy przeprowadzili analizę, w ramach której starali się sprawdzić, w przypadku której płci atrakcyjność bardziej pomaga w rozwoju kariery i pięciu się po szczeblach drabiny społecznej. W poprzednich badaniach analizowano różne czynniki wpływające na mobilność społeczną, w tym między innymi wykształcenie czy pochodzenie. Często pomijano jednak właśnie rolę atrakcyjności fizycznej. Celem nowego badania było wypełnienie tej luki poprzez sprawdzenie, jak wygląd fizyczny w okresie dojrzewania może wpłynąć na przyszłe możliwości i odniesienie sukcesu w przypadku konkretnych osób. 

Jak mówi autor badania, Alexi Gugushvili z Uniwersytetu w Oslo, „istnieje popularne przekonanie, że osoby atrakcyjne fizycznie mają przewagę nad innymi – nie tylko pod względem znalezienia partnera, ale także pod względem osiągania innych ważnych celów, takich jak posiadanie wyższych dochodów”. „Nie znaleźliśmy jednak wielu badań, które wykazałyby, czy atrakcyjność naprawdę pomaga poprawić pozycję społeczno-ekonomiczną jednostek” – dodał. 

Naukowcy ocenili atrakcyjność fizyczną uczestników badania, korzystając z ocen ankieterów uzyskanych podczas pierwszej fali zbierania danych w National Longitudinal Study of Adolescent Health. Respondenci, którzy dziś są już dorosłymi, mieli wówczas od 12 do 19 roku życia. Oceny atrakcyjności wahały się od „bardzo nieatrakcyjny” do „bardzo atrakcyjny”. Chcąc zmierzyć ich mobilność społeczną, badacze porównali osiągnięcia edukacyjne, zawodowe i dochodowe badanych nastolatków – dziś będących już dorosłymi – ze statusem społeczno-ekonomicznym ich rodziców. Pozwoliło to ustalić, czy poszczególne osoby pięły się po drabinie społecznej, czy też osiągały słabsze wyniki w porównaniu do rodziców. 

Wnioskiem badaczy jest to, że ci, którzy w okresie dojrzewania oceniani byli jako atrakcyjni lub bardzo atrakcyjni, w wieku dorosłym częściej doświadczali mobilności społecznej pod względem wykształcenia, zawodu i dochodów. Efekt ten był znaczący nawet po uwzględnieniu innych czynników – pochodzenia społeczno-ekonomicznego, zdolności poznawczych, cech osobowości czy stanu zdrowia. 

„Pomimo dziesięcioleci badań nad tym, jak niektóre osoby wspinają się po drabinie społecznej w porównaniu z rodzicami, wiele ważnych cech, które mogą ułatwiać międzypokoleniową mobilność społeczną, nie jest dobrze poznanych” – podkreśla w rozmowie z portalem PsyPost Gugushvili. „W niniejszym badaniu wykazaliśmy, że bycie atrakcyjnym fizycznie pomaga ludziom zdobyć lepsze wykształcenie, mieć bardziej prestiżową pracę i osiągać wyższe dochody w porównaniu z rodzicami” – dodaje. 

Czytaj więcej

Polak w pracy: wypalenie staje się polską specjalnością. Świat nam odjeżdża

Atrakcyjność bardziej pomaga w odniesieniu sukcesu mężczyznom niż kobietom

Co interesujące, naukowcy odkryli różnice między płciami pod względem wpływu atrakcyjności fizycznej na mobilność społeczną. Bo choć atrakcyjność miała znaczenie zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, to w przypadku kobiet jej wpływ na mobilność społeczną był zdecydowanie mniej wyraźny niż w przypadku mężczyzn.

„Najbardziej zaskakującym odkryciem badania było to, że atrakcyjność fizyczna wydaje się mieć większe znaczenie w przypadku mężczyzn niż kobiet” – stwierdza w badaniu Gugushvili, podkreślając, że obala to stereotyp mówiący o tym, że to przede wszystkim kobietom atrakcyjność może ułatwić życie – tak osobiste, jak i zawodowe.

Badanie zawiera jednak pewne zastrzeżenia. Naukowcy opierali się między innymi na ocenie atrakcyjności fizycznej przeprowadzanej przez ankieterów, co może nie być miarodajne. Jak zaznaczają eksperci, czynniki wpływające na atrakcyjność i mobilność społeczną mogą być ze sobą powiązane w złożony sposób.

Zdaniem naukowców, by lepiej poznać mechanizmy, za pośrednictwem których atrakcyjność fizyczna wpływa na mobilność społeczną, należy kontynuować badania. „Myślę, że szczególnie interesujące jest zbadanie tego, w jaki sposób i dlaczego mężczyźni czerpią większe korzyści ze swojego wyglądu niż kobiety i czy to samo skojarzenie obowiązuje również w krajach innych niż Stany Zjednoczone” – zaznacza Gugushvili.

Atrakcyjność stała się w ostatnich latach tak istotna, że zaczęliśmy utożsamiać ją z sukcesem. Człowiek o dobrej prezencji to człowiek sukcesu – tak myśli wiele osób. Media, reklamy czy popkultura utrwalają to przekonanie.

Przywykliśmy też uważać, że atrakcyjność fizyczna bardziej służy w życiu zawodowym i towarzyskim kobietom niż mężczyznom. To one, zdaniem wielu, czerpią więcej z korzyści z atrakcyjnego wyglądu. 

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
„Untact”: społeczeństwo ludzi „bezkontaktowych”. Nowe zjawisko opanowuje świat
Społeczeństwo
Hiszpania likwiduje nagrodę państwową dla torreadorów. Zmierzch ery corridy?
Społeczeństwo
Raport: nieszczęśliwy jak polski nastolatek. Rekordowo niski wynik na tle Europy
Społeczeństwo
Podwójna porażka Adidasa: przegrana w sporze o prawa do trzech pasków
Społeczeństwo
„August Blues”: atak letniej melancholii. Dlaczego nie znosimy sierpnia?