Co roku dziesiątki tysięcy Polaków podejmują decyzję o rozwodzie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2022 roku w Polsce dokonano 60162 rozwodów. Rok wcześniej nieco więcej, bo niemal 60,7 tys, a w pandemicznym 2020 roku – 51,2 tys.
W ostatnich dwudziestu latach liczba rozwodów w Polsce była najwyższa w 2006 roku. Wówczas dokonano ich 71,9 tys. Najmniej rozwodów w ostatnich dwudziestu latach w Polsce zanotowano zaś w 2002 roku – 45,4 tys.
Jak Polska wygląda pod tym względem na tle innych krajów Unii Europejskiej? Eurostat podaje współczynnik rozwodów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Najnowsze dane pochodzące z 2021 roku wskazują, że współczynnik ten wynosił 1,7 na tysiąc osób. To nieco więcej niż w Polsce – 1,6. Z tym wynikiem nasz kraj znalazł się 9. miejscu wśród 21 badanych państw Wspólnoty, dla których dane dostępne są za 2021 rok.
Eksperci podkreślają, że osoby, które się rozwodzą, potrzebują wsparcia – mierzą się bowiem z zupełnie nową rzeczywistością, z trudną sytuacją, formalnościami prawnymi, podziałem majątku czy podziałem opieki nad dziećmi.
To wszystko prowadzi do stresu, z którym nie każdy potrafi uporać się sam. Z myślą o tych, którzy w tym trudnym momencie życia potrzebują pomocy, powstało niecodzienne wydarzenie – targi dla rozwodników.