Wynajem mieszkania jest szkodliwy dla zdrowia. Zaskakujące wyniki nowych badań

Wynajmowanie mieszkania sprawia, że szybciej się starzejemy. Do takiego wniosku doszli badacze z uniwersytetów w Australii i Wielkiej Brytanii. Negatywny wpływ najmu na zdrowie jest większy niż w przypadku utraty pracy czy skutków palenia u byłych palaczy – twierdzą badacze.

Publikacja: 12.10.2023 13:11

Badacze podkreślają, że duże znaczenie ma brak poczucia bezpieczeństwa u najemców, a także wysokie c

Badacze podkreślają, że duże znaczenie ma brak poczucia bezpieczeństwa u najemców, a także wysokie ceny najmu mieszkań. W rezultacie najemcy są narażeni na problemy ze zdrowiem nawet w większym stopniu niż np. byli palacze.

Foto: Drew Coffman/Unsplash

Liczby mówią same za siebie – mieszkanie w wynajętym domu lub mieszkaniu skraca życie. Do takiego wniosku doszli naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie i brytyjskiego Uniwersytetu w Essex, którzy przeprowadzili wspólne badanie zarówno wśród najemców, jak i właścicieli domów i mieszkań.

Wynajem mieszkania: osoby, który wynajmują, szybciej się starzeją

Wiele dotychczasowych badań udowodniło, że na stan zdrowia (zarówno psychicznego, jak i fizycznego), a co za tym idzie – szansę na dłuższe życie – wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest miejsce zamieszkania. Lepszemu zdrowiu sprzyja życie w spokojnej, bezpiecznej okolicy ze stosunkowo czystym powietrzem i o względnie niskim poziomie zanieczyszczenia świetlnego.

Czytaj więcej

Generacja Z ma już dość tostów z awokado. Woli nowy „hedonistyczny” przysmak

Okazuje się, że istotny jest jeszcze jeden czynnik, a mianowicie fakt, czy jesteśmy posiadaczami mieszkania, czy tylko je od kogoś wynajmujemy. Wiedza naukowa na ten temat była jak dotąd dość skromna. Niedawno temat relacji między warunkami mieszkaniowymi a procesem biologicznego starzenia się zgłębili naukowcy z uniwersytetów w Essex i Adelajdzie.

W ramach badania przeprowadzono ankiety w reprezentatywnej grupie 1420 dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Naukowcy wzięli pod uwagę takie aspekty jak rodzaj i lokalizacja nieruchomości, dostęp najemcy do świadczeń państwowych dla tej specyficznej grupy osób, obecność centralnego ogrzewania czy wreszcie fakt, czy respondent mieszka we własnym domu, czy go od kogoś wynajmuje.

Wyniki badania opublikowano na łamach naukowego czasopisma „Journal of Epidemiology & Community Health”. Na podstawie analiz ankiet i innych danych naukowcy zauważyli, że rozmaite trudności wiążące się z faktem wynajmowania od kogoś mieszkania mają silny związek z szybszym procesem biologicznego starzenia się.

Autorzy badania podkreślają, że szczególne znaczenie ma w tym kontekście brak poczucia bezpieczeństwa najemców, a także wysokie ceny najmu mieszkań. W rezultacie najemcy są narażeni na problemy ze zdrowiem nawet w większym stopniu niż byli palacze.

Wynajmowanie mieszkania szkodzi zdrowiu. Naukowcy zaskoczeni wynikami bada

Z badania płynie też wniosek, że na przyspieszone procesy biologicznego starzenia się wpływa szereg innych aspektów – niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami mieszkania, czy najemcami. Chodzi o takie czynniki jak zaleganie z opłatami jako wynik trudnej sytuacji ekonomicznej czy ekspozycja na zanieczyszczone powietrze.

Autorzy badania zwracają jednocześnie uwagę, że efekty biologicznego starzenia się komórek są do pewnego stopnia odwracalne. Ich zdaniem nasze zdrowie może wesprzeć odpowiednia polityka mieszkaniowa w obszarze najmu.

„Polityka zmierzająca do redukcji stresu i poczucia niepewności wiążącej się z najmem mieszkań, na przykład przeciwdziałanie bezpodstawnym eksmisjom, ograniczenie podwyżek czynszów czy poprawa warunków mieszkaniowych, mogą doprowadzić do redukcji negatywnych skutków dla zdrowia najemców” – mówi profesor Emma Baker z Uniwersytetu w Adelajdzie, współtwórczyni badania.

Naukowcy zamierzają powtórzyć badanie, ale na większą skalę – i zbadać sytuację również w innych krajach. „Mamy nadzieję rozbudować to badanie o dane z innych krajów i sprawdzić, czy związek między wynajmowaniem mieszkania a biologicznym starzeniem się w jakiś sposób zmienia się w czasie” – dodaje doktor Amy Clair z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Liczby mówią same za siebie – mieszkanie w wynajętym domu lub mieszkaniu skraca życie. Do takiego wniosku doszli naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie i brytyjskiego Uniwersytetu w Essex, którzy przeprowadzili wspólne badanie zarówno wśród najemców, jak i właścicieli domów i mieszkań.

Wynajem mieszkania: osoby, który wynajmują, szybciej się starzeją

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze