Na motywację do pracy składa się wiele czynników – między innymi osiąganie wyznaczonych celów, poczucie szczęścia i spełnienia, postęp i rozwój, a także robienie rzeczy, które mają dla nas znaczenie.
Choć wiele badań naukowych wskazuje, że pieniądze zwykle nie są głównym motywatorem w życiu zawodowym, to okazuje się, że ludzie w zdecydowanej większości wybierają lepiej płatne stanowiska o niskim znaczeniu niż nisko płatne stanowiska o znaczeniu dużym. To wniosek z badania przeprowadzonego przez Sarah Ward, profesor z Gies College of Business – szkoły biznesu Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign –które opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym „Personality and Social Psychology Bulletin”.
Badanie: Zarobki ważniejsze niż ciekawa praca
Mimo że wielu z nas pragnie wykonywać pracę, która przez większość społeczeństwa uznawana jest za wartościową, to okazuje się, że kiedy przychodzi do zarobków, może nie mieć to aż tak dużego znaczenia. Amerykańscy naukowcy sugerują, że pracownicy, którzy stają przed wyborem lepiej płatnego stanowiska o niskim znaczeniu i nisko płatnego stanowiska o znaczeniu dużym, w większości wolą wybrać tę pierwszą opcję.
Czytaj więcej
Wynajmowanie mieszkania sprawia, że szybciej się starzejemy. Do takiego wniosku doszli badacze z uniwersytetów w Australii i Wielkiej Brytanii. Negatywny wpływ najmu na zdrowie jest większy niż w przypadku utraty pracy czy skutków palenia u byłych palaczy – twierdzą badacze.
„Osoby poszukujące pracy często muszą wybierać między ciekawą pracą, a sensownym wynagrodzeniem. Nasze badanie pokazuje, że ludzie częściej wybierają wyższe zarobki” – podkreśla autorka badania, profesor Sarah Ward. „Idealnie byłoby mieć dobrze wynagradzaną i znaczącą pracę jednocześnie, ale czasami trzeba wybierać między jednym a drugim. Zdecydowana większość ludzi wybrałaby wyższą płacę” – podkreśliła.