Kto zarabia więcej: „nocne marki” czy „ranne ptaszki”? Eksperci mają odpowiedź

Czy osoby prowadzące nocny tryb życia zarabiają więcej od tych, którzy wstają wcześnie rano? A może jest odwrotnie? Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii przeprowadzili szerokie badania, które pozwoliły znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Publikacja: 11.10.2023 14:49

Badanie dotyczące zależności między poziomem dochodów a rytmem dobowym przeprowadzili naukowcy z Uni

Badanie dotyczące zależności między poziomem dochodów a rytmem dobowym przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii.

Foto: Miguel Ángel Hernández/Unsplash

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii postanowili sprawdzić zależność między poziomem dochodów a rytmem dobowym. Kto osiąga w pracy większy sukces mierzony zarobkami – osoby, których aktywność przypada na porę wieczorną i nocną czy ci, którzy zrywają się wcześnie rano?

Z badania, które opublikowane zostało w czasopiśmie „Economics & Human Biology” płyną zaskakujące wnioski.

Nocne marki kontra ranne ptaszki. Kto zarabia więcej?

Autorzy badania są zdania, że osoby, które później chodzą spać, czyli mają chronotyp snu znany jako „bycie nocnym markiem” lub „sową”, zarabiają mniej niż osoby będące aktywne w ciągu dnia, które kładą się spać wcześniej. Co ciekawe, zależność tę zaobserwowano przede wszystkim w przypadku mężczyzn w średnim wieku.

Czytaj więcej

Generacja Z ma dość życia w stresie i presji. „Snail Girl” to nowy wzorzec

Chronobiologia – dziedzina nauki zajmująca się badaniem naturalnych cyklów biologicznych organizmów, do których zaliczamy między innymi pory roku czy cykl dobowy, wciąż się rozwija. Naukowcy coraz częściej decydują się na przeprowadzanie badań i eksperymentów, w ramach których sprawdzają, jak funkcjonowanie człowieka w tym aspekcie wpływa na konkretne sfery jego życia. 

Naukowcy z Oulu Business School i Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Oulu postanowili sprawdzić, w jaki sposób chronotyp jednostki wpływa na jej wyniki w pracy. Podczas badania eksperci wykorzystali kompleksowe dane pochodzące między innymi z fińskiej administracji podatkowej oraz rejestru urodzeń.

Czytaj więcej

Koniec mitu dotyczącego zaangażowania w pracy. Jak działa „zasada 85 procent”?

Dzięki temu badacze mogli sprawdzić, jaki wpływ na płace mają konkretne chronotypy. Podczas badania eksperci brali pod uwagę także takie kwestie, jak wykształcenie badanych, ich doświadczenie zawodowe, styl życia czy stan zdrowia. 

Jednym z najbardziej zaskakujących, a jednocześnie kluczowych wniosków z badania jest to, że tak zwane „nocne marki” dużo częściej niż inni mają tendencję do „złych” zachowań – badacze mieli tu na myśli między innymi spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, małą aktywność fizyczną lub całkowity brak ruchu, wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), spędzanie czasu przed ekranem poza pracą oraz niezdrową dietę.

„Nocne marki” częściej prowadzą niezdrowy tryb życia i zarabiają mniej 

„Chronotypy wieczorne gromadzą mniej kapitału ludzkiego, społecznego i zdrowotnego. Zdobywanie mniejszego doświadczenia zawodowego i dokonywanie gorszych wyborów dotyczących zdrowego stylu życia wiążą się z niższym poziomem dochodów w średnim wieku” – zauważa w raporcie z badania dr Andrew Conlin, badacz z Uniwersytetu w Oulu 

Naukowcy podkreślają, że ich wnioski mają znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i społeczne – „nocne marki” stanowią bowiem dość dużą część populacji. Wśród badanych było to 11 procent. „Dzień pracy trwający od godziny 8.00 do godziny 16.00. może nie pokrywać się optymalnie z poziomem aktywności osób o chronotypie wieczornym. Zwykle tacy ludzie mają problemy ze snem i mogą nie pracować w najbardziej produktywnym okresie dnia” – czytamy w badaniu. „Co więcej, ważne wydaje się znalezienie rozwiązań wspierających zdrowsze wybory stylu życia wśród osób o typie wieczorowym” – dodano.

Choć badacze podkreślają, że wyników badania nie należy interpretować przyczynowo, gdyż fakt, że dana osoba ma chronotyp wieczorowy, nie oznacza, że na pewno będzie zarabiała mniej, to mają nadzieję, że ich praca zachęci do dalszych badań w tym obszarze.

To nie pierwszy raz, kiedy badania dotyczące „nocnych marków” wskazują na negatywne skutki ich trybu życia. W badaniu przeprowadzonym w sierpniu przez naukowców z Fińskiego Instytutu Zdrowia Zawodowego w Helsinkach wykazano, że osoby, które wolą kłaść się spać i wstawać później, czyli mają chronotyp snu znany jako „bycie sową”, mogą umrzeć przedwcześnie z powodu złych nawyków.

„Wydaje się, że zwiększone ryzyko śmiertelności związane z byciem nocnym markiem wynika głównie z większej konsumpcji tytoniu i alkoholu w porównaniu do osób, które wolą wstawać i kłaść się spać wcześnie" — napisali autorzy badania. Po dostosowaniu danych w celu uwzględnienia poziomu wykształcenia, używania alkoholu, palenia tytoniu, poziomu masy ciała i czasu trwania snu, badanie wykazało, że bycie „nocnym markiem” zwiększyło ryzyko przedwczesnej śmierci o około 9 proc. w porównaniu z „rannymi ptaszkami”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu w Finlandii postanowili sprawdzić zależność między poziomem dochodów a rytmem dobowym. Kto osiąga w pracy większy sukces mierzony zarobkami – osoby, których aktywność przypada na porę wieczorną i nocną czy ci, którzy zrywają się wcześnie rano?

Z badania, które opublikowane zostało w czasopiśmie „Economics & Human Biology” płyną zaskakujące wnioski.

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze