„Pop nihilizm”: świat ogarnia nowy trend. Widać go wszędzie – od seriali po modę

Pop nihilizm to nowe zjawisko, na które zwracają uwagę autorzy raportu firmy analitycznej Horizon Media. Jakie są przyczyny narodzin tego zjawiska i na czym polega ten nowy trend?

Aktualizacja: 26.08.2023 06:46 Publikacja: 25.08.2023 13:30

Tegoroczne pożary lasów w Kanadzie przyniosły ogromne ilości zanieczyszczeń powietrza nad Nowy Jork,

Tegoroczne pożary lasów w Kanadzie przyniosły ogromne ilości zanieczyszczeń powietrza nad Nowy Jork, co spowodowało, że na wiele dni miasto pogrążyło się w pomarańczowej mgle. Wielu twórców intrenetowych wykorzystało tę apokaliptyczną aurę do tworzenia zabawnych filmików.

Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Pożary niszczące lasy i miasteczka, coraz większa dominacja sztucznej inteligencji, konflikty zbrojne i przyszłość, której nie da się przewidzieć, co wzbudza niepewność – z taką rzeczywistością stykamy się każdego dnia. Jak sobie z nią radzić? Coraz więcej osób czuje się przytłoczone ilością negatywnych informacji.  

Nastroje wśród ludzi mają również przemożny wpływ na szeroko pojętą kulturę. Badacze z firmy analitycznej Horizon Media zauważyli, że w dobie niepewności o przyszłość, polaryzacji poglądów i wojen kulturowych, jakie ludzie prowadzą na wielu frontach, społeczeństwo ogarnia tendencja, którą nazwali „popkulturowym nihilizmem”.

Śmiech przez łzy i ucieczka od rzeczywistości. Żyjemy w czasach popkulturowego nihilizmu

Nie od dziś wiadomo, że kultura to żywy organizm, podlegający nieustannym zmianom. Od dobrych kilku lat możemy śmiało powiedzieć, że żyjemy w ciekawych czasach i owe zmiany – zarówno w skali globalnej, jak i pojedynczych życiorysów – są wyjątkowo dynamiczne.

Różnorakie nastroje ludzi z całego świata wzięli na warsztat eksperci z firmy Horizon Media zajmującej się między innymi badaniami rynku mediów. Swoje spostrzeżenia zawarli w opublikowanym niedawno raporcie pod tytułem „Top Trends 2023 Volume 2”

Badacze przeanalizowali raporty branżowych ekspertów i naukowców, a także aktywności internautów w internecie. Tego lata przeprowadzili też własne badanie na reprezentatywnej grupie ponad tysiąca respondentów mieszkających w USA.

Trendami kulturalnymi autorzy raportu nazywają długofalowe społeczne tendencje, które wpływają na mentalność i styl życia ludzi. Na podstawie swoich badań wyróżnili kilka trendów, wśród których jeden nazwali „popkulturowym nihilizmem”. Zdefiniowali go jako „atrakcyjny, opierający się o czarny humor mechanizm radzenia sobie z rzeczywistością”.

Na potwierdzenie swojej diagnozy autorzy raportu podają twarde dane. 60 procent respondentów twierdzi, że przytłacza ich obawa o przyszłość naszej planety. Taki sam odsetek przedstawicieli pokolenia Z w wieku 18-25 lat twierdzi, że ludzkość czeka rychła zagłada.

Niemal tyle samo młodych respondentów jest zdania, że sposobem na radzenie sobie ze wszystkimi tymi trudnościami jest ich wyśmiewanie. Ów nihilizm podszyty jest bowiem czarnym humorem, czego przykładem była reakcja ludzi na niedawne pożary w Kanadzie.

Skutkiem pożarów było zanieczyszczenie powietrza, które w amerykańskich miastach przybrało odcień sepii. W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się zdjęcia postapokaliptycznych miejskich krajobrazów, które porównano do fotosów z „Łowcy androidów”, a nawet do filmów Wesa Andersona.

Autorzy raportu zauważają też, że w ostatnim czasie dystopijna, postapokaliptyczna narracja zdominowała całą popkulturę. Powstały takie firmy jak „Matrix: Rezurekcje” i „Diuna” czy serial „The Last of Us”.

Pop nihilizm widać też w modzie. W sezonie festiwalowym młodzi ludzie chętnie ubierają się w ubrania kojarzące się z wyżej wymienionymi produkcjami. Podobną estetykę widać również w tegorocznych kolekcjach takich prominentnych domów mody jak Balenciaga, Miu Miu, Balmain czy Louis Vuitton.

Pop nihilizm: jakie są korzenie tego zjawiska? 

Zdaniem analityków popkulturowy nihilizm to znak czasów, w których żyjemy. Inflacja i wzrost cen grzebie życiowe plany wielu ludzi. Dwie trzecie respondentów stwierdziło, że czasy „amerykańskiego snu” bezpowrotnie minęły. Dochodzą do tego zmiany klimatyczne, których konsekwencją jest nie tylko mniejszy komfort życia, ale również wielkoskalowe migracje, grożące destabilizacją społeczną.

Pesymistyczne nastroje sprawiają, że ludzie próbują na różne sposoby oderwać się od rzeczywistości. Kreują więc własne, podszyte mrocznym humorem, fantastyczne światy i zanurzają się w te, które wymyślili inni.

Paradoksalnie, owe nastroje zdaniem badaczy mają pozytywne skutki dla ludzkiej kreatywności. Popkulturowy nihilizm również łączy ludzi we współczesne wirtualne „plemiona” – bezpieczne enklawy i swoiste grupy wsparcia.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem