Do kogo należy Batman? Sąd we Włoszech podjął decyzję w głośnym sporze

Sąd we Włoszech oddalił skargę włoskiej spółki, która starała się o unieważnienie prawa do znaku towarowego Batman, zarejestrowanego ponad dwie dekady temu przez amerykańskie wydawnictwo DC Comics, wydające komiksy o Batmanie od 1939 roku.

Publikacja: 07.06.2023 14:56

Batman, który w komiksach pojawił się po raz pierwszy w 1939 roku, należy do najpopularniejszych sup

Batman, który w komiksach pojawił się po raz pierwszy w 1939 roku, należy do najpopularniejszych superbohaterów amerykańskiej popkultury.

Foto: Jon Tyson

Do kogo należy Batman i jego słynny symbol w postaci nietoperza z rozpostartymi skrzydłami? W 1996 roku DC Comics – jedno z najbardziej znanych amerykańskich wydawnictw komiksowych, od lat wydające komiksy o Batmanie i współpracujące z Hollywood przy realizacji filmów o tej postaci – złożyło w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację znaku towarowego dla oznaczenia graficznego związanego z Batmanem.

EUIPO na wniosek DC Comics przystał – znak towarowy został zarejestrowany w 1998 roku. Nie wszystkim się to jednak spodobało. W 2019 roku włoska spółka Commerciale Italiana Srl zwróciła się do EUIPO z wnioskiem o unieważnienie prawa do tego znaku towarowego.

Do kogo należy symbol Batmana? Sąd podjął decyzję

Wniosek – dotyczący niektórych klas towarów, takich jak odzież oraz stroje i akcesoria karnawałowe – został wówczas oddalony. Jak uznano, „w przedstawionych środkach dowodowych postać Batmana zawsze utożsamiała się z jego wydawcą”. EUIPO zauważył też, że nie wykazano, by konsumenci utożsamiali ten znak towarowy z jakimkolwiek innym pochodzeniem.

Czytaj więcej

Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Mimo decyzji sądu, włoska spółka się nie poddała – wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji EUIPO. Podważała między innymi charakter odróżniający znaku towarowego oraz podnosiła, że jest on opisowy – jej zdaniem są to okoliczności sprzeciwiające się rejestracji znaku towarowego i uzasadniające unieważnienie prawa do niego. Na szczęście dla DC Comics, sąd tę skargę oddalił.

Sąd: Postać Batmana zawsze była powiązana z DC Comics

Jak podaje agencja Reuters, Sąd Unii Europejskiej orzekł na korzyść słynnego wydawnictwa komiksowego. „Dowody przedstawione przed sądem nie wystarczają do wykazania, że znak towarowy Unii Europejskiej przedstawiający nietoperza w owalnej ramie był pozbawiony charakteru odróżniającego w dacie złożenia wniosku o rejestrację” – podkreślono w uzasadnieniu decyzji sądu. „To właśnie ten charakter odróżniający pozwala właściwemu kręgowi odbiorców utożsamiać – zdaniem EUIPO – towary objęte znakiem towarowym z DC Comics i odróżniać je od towarów innych przedsiębiorstw” – dodano.

Sąd zaznaczył również, że decyzja EUIPO jest wystarczająco uzasadniona, gdyż pozwala ona spółce Commerciale Italiana i Luigiemu Aprile „pojąć tok rozumowania Izby Odwoławczej, pomimo odwołania się przez nią do części rozumowania przyjętego przez Wydział Unieważnień”.

Zdaniem sądu okoliczność utożsamiania spornego znaku towarowego przez konsumentów z fikcyjną postacią, czyli Batmanem, „nie pozwala sama w sobie wykluczyć, że ten znak towarowy mógłby również wskazywać pochodzenie rozpatrywanych towarów”.

Co więcej, Izba Odwoławcza uznała także, że postać Batmana zawsze utożsamiana była z DC Comics, a dowody przedstawione przez spółkę Commerciale Italiana i przez Luigiego Aprile nie wystarczają do wykazania, że tak nie było w dacie złożenia zgłoszenia do rejestracji albo że w tej dacie znak towarowy był utożsamiany z innym pochodzeniem handlowym. „Wobec tego słusznie EUIPO uznała, że sporny znak towarowy posiada charakter odróżniający” – uznał sąd. 

Włoska spółka może odwołać się od decyzji sądu w Trybunale Sprawiedliwości UE. Eksperci przewidują jednak, że raczej niewiele to zmieni. 

Batman: historia postaci człowieka-nietoperza

Batman to superbohater znany z licznych serii komiksowych, wydawanych przez DC Comics, oraz z różnych adaptacji. Po raz pierwszy postać Batmana pojawiła się w czasopiśmie komiksowym „Detective Comics vol. 1” w maju 1939 roku.

Przez lata Batman stał się jednym z najpopularniejszych superbohaterów w amerykańskiej popkulturze, obok Supermana i Spidermana.

Popularność tej postaci dodatkowo wzrosła, gdy DC Comics nawiązało współpracę z Hollywood i zaczęły powstawać wysokobudżetowe produkcje o przygodach „człowieka-nietoperza”. Pierwsza, z 1989 roku, w reżyserii Tima Burtona, z Michaelem Keatonem, Jackiem Nicholsonem i Kim Basinger, zyskała status kultowy. Podobnie stało się z trylogią w reżyserii Chrisa Nolana, w której główną rolę zagrał Christian Bale.

Najnowsza odsłona przygód superbohatera – sequel „The Batman” w reżyserii Matta Reevesa z 2022 roku, w którym rolę tytułową zagrał Robert Pattinson – w pierwszy weekend po swojej premierze zarobiła blisko ćwierć miliarda dolarów.

Społeczeństwo
Pokolenie Z narzuca swoje zasady w pracy. „Office ghosting” zmorą pracodawców
Społeczeństwo
Firmy znalazły sposób, jak zarabiać na naszym niewyspaniu. Rośnie nowa branża
Społeczeństwo
Kolejna branża zagrożona przez „Efekt Ozempiku”. Potentaci boleśnie to odczują
Społeczeństwo
Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA
Społeczeństwo
Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie