Do kogo należy Batman? Sąd we Włoszech podjął decyzję w głośnym sporze

Sąd we Włoszech oddalił skargę włoskiej spółki, która starała się o unieważnienie prawa do znaku towarowego Batman, zarejestrowanego ponad dwie dekady temu przez amerykańskie wydawnictwo DC Comics, wydające komiksy o Batmanie od 1939 roku.

Publikacja: 07.06.2023 14:56

Batman, który w komiksach pojawił się po raz pierwszy w 1939 roku, należy do najpopularniejszych sup

Batman, który w komiksach pojawił się po raz pierwszy w 1939 roku, należy do najpopularniejszych superbohaterów amerykańskiej popkultury.

Foto: Jon Tyson

Do kogo należy Batman i jego słynny symbol w postaci nietoperza z rozpostartymi skrzydłami? W 1996 roku DC Comics – jedno z najbardziej znanych amerykańskich wydawnictw komiksowych, od lat wydające komiksy o Batmanie i współpracujące z Hollywood przy realizacji filmów o tej postaci – złożyło w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację znaku towarowego dla oznaczenia graficznego związanego z Batmanem.

EUIPO na wniosek DC Comics przystał – znak towarowy został zarejestrowany w 1998 roku. Nie wszystkim się to jednak spodobało. W 2019 roku włoska spółka Commerciale Italiana Srl zwróciła się do EUIPO z wnioskiem o unieważnienie prawa do tego znaku towarowego.

Do kogo należy symbol Batmana? Sąd podjął decyzję

Wniosek – dotyczący niektórych klas towarów, takich jak odzież oraz stroje i akcesoria karnawałowe – został wówczas oddalony. Jak uznano, „w przedstawionych środkach dowodowych postać Batmana zawsze utożsamiała się z jego wydawcą”. EUIPO zauważył też, że nie wykazano, by konsumenci utożsamiali ten znak towarowy z jakimkolwiek innym pochodzeniem.

Czytaj więcej

Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Mimo decyzji sądu, włoska spółka się nie poddała – wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji EUIPO. Podważała między innymi charakter odróżniający znaku towarowego oraz podnosiła, że jest on opisowy – jej zdaniem są to okoliczności sprzeciwiające się rejestracji znaku towarowego i uzasadniające unieważnienie prawa do niego. Na szczęście dla DC Comics, sąd tę skargę oddalił.

Sąd: Postać Batmana zawsze była powiązana z DC Comics

Jak podaje agencja Reuters, Sąd Unii Europejskiej orzekł na korzyść słynnego wydawnictwa komiksowego. „Dowody przedstawione przed sądem nie wystarczają do wykazania, że znak towarowy Unii Europejskiej przedstawiający nietoperza w owalnej ramie był pozbawiony charakteru odróżniającego w dacie złożenia wniosku o rejestrację” – podkreślono w uzasadnieniu decyzji sądu. „To właśnie ten charakter odróżniający pozwala właściwemu kręgowi odbiorców utożsamiać – zdaniem EUIPO – towary objęte znakiem towarowym z DC Comics i odróżniać je od towarów innych przedsiębiorstw” – dodano.

Sąd zaznaczył również, że decyzja EUIPO jest wystarczająco uzasadniona, gdyż pozwala ona spółce Commerciale Italiana i Luigiemu Aprile „pojąć tok rozumowania Izby Odwoławczej, pomimo odwołania się przez nią do części rozumowania przyjętego przez Wydział Unieważnień”.

Zdaniem sądu okoliczność utożsamiania spornego znaku towarowego przez konsumentów z fikcyjną postacią, czyli Batmanem, „nie pozwala sama w sobie wykluczyć, że ten znak towarowy mógłby również wskazywać pochodzenie rozpatrywanych towarów”.

Co więcej, Izba Odwoławcza uznała także, że postać Batmana zawsze utożsamiana była z DC Comics, a dowody przedstawione przez spółkę Commerciale Italiana i przez Luigiego Aprile nie wystarczają do wykazania, że tak nie było w dacie złożenia zgłoszenia do rejestracji albo że w tej dacie znak towarowy był utożsamiany z innym pochodzeniem handlowym. „Wobec tego słusznie EUIPO uznała, że sporny znak towarowy posiada charakter odróżniający” – uznał sąd. 

Włoska spółka może odwołać się od decyzji sądu w Trybunale Sprawiedliwości UE. Eksperci przewidują jednak, że raczej niewiele to zmieni. 

Batman: historia postaci człowieka-nietoperza

Batman to superbohater znany z licznych serii komiksowych, wydawanych przez DC Comics, oraz z różnych adaptacji. Po raz pierwszy postać Batmana pojawiła się w czasopiśmie komiksowym „Detective Comics vol. 1” w maju 1939 roku.

Przez lata Batman stał się jednym z najpopularniejszych superbohaterów w amerykańskiej popkulturze, obok Supermana i Spidermana.

Popularność tej postaci dodatkowo wzrosła, gdy DC Comics nawiązało współpracę z Hollywood i zaczęły powstawać wysokobudżetowe produkcje o przygodach „człowieka-nietoperza”. Pierwsza, z 1989 roku, w reżyserii Tima Burtona, z Michaelem Keatonem, Jackiem Nicholsonem i Kim Basinger, zyskała status kultowy. Podobnie stało się z trylogią w reżyserii Chrisa Nolana, w której główną rolę zagrał Christian Bale.

Najnowsza odsłona przygód superbohatera – sequel „The Batman” w reżyserii Matta Reevesa z 2022 roku, w którym rolę tytułową zagrał Robert Pattinson – w pierwszy weekend po swojej premierze zarobiła blisko ćwierć miliarda dolarów.

Do kogo należy Batman i jego słynny symbol w postaci nietoperza z rozpostartymi skrzydłami? W 1996 roku DC Comics – jedno z najbardziej znanych amerykańskich wydawnictw komiksowych, od lat wydające komiksy o Batmanie i współpracujące z Hollywood przy realizacji filmów o tej postaci – złożyło w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację znaku towarowego dla oznaczenia graficznego związanego z Batmanem.

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem
Społeczeństwo
Niemcy: Kościół na sprzedaż, bo zabrakło wiernych. „Brutalne, ale konieczne”
Społeczeństwo
Pokolenie nieszczęśliwych. Coś dziwnego dzieje się z generacją Z
Społeczeństwo
Najszczęśliwsze kraje na świecie: duży skok poziomu zadowolenia Polaków
Społeczeństwo
„Hiperwyczerpanie”: epidemia wiecznie zmęczonych. Ludzkość ogarnia nowe zjawisko