Do kogo należy Batman i jego słynny symbol w postaci nietoperza z rozpostartymi skrzydłami? W 1996 roku DC Comics – jedno z najbardziej znanych amerykańskich wydawnictw komiksowych, od lat wydające komiksy o Batmanie i współpracujące z Hollywood przy realizacji filmów o tej postaci – złożyło w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wniosek o rejestrację znaku towarowego dla oznaczenia graficznego związanego z Batmanem.
EUIPO na wniosek DC Comics przystał – znak towarowy został zarejestrowany w 1998 roku. Nie wszystkim się to jednak spodobało. W 2019 roku włoska spółka Commerciale Italiana Srl zwróciła się do EUIPO z wnioskiem o unieważnienie prawa do tego znaku towarowego.
Do kogo należy symbol Batmana? Sąd podjął decyzję
Wniosek – dotyczący niektórych klas towarów, takich jak odzież oraz stroje i akcesoria karnawałowe – został wówczas oddalony. Jak uznano, „w przedstawionych środkach dowodowych postać Batmana zawsze utożsamiała się z jego wydawcą”. EUIPO zauważył też, że nie wykazano, by konsumenci utożsamiali ten znak towarowy z jakimkolwiek innym pochodzeniem.
Czytaj więcej
Sąd w USA uznał, że niemieckiemu ilustratorowi Michaelowi Moebiusowi należy się łącznie 120 milionów dolarów odszkodowania za kopiowanie jego prac. Artysta pozwał 399 firm sprzedających produkty, na których umieszczono grafiki Moebiusa.
Mimo decyzji sądu, włoska spółka się nie poddała – wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji EUIPO. Podważała między innymi charakter odróżniający znaku towarowego oraz podnosiła, że jest on opisowy – jej zdaniem są to okoliczności sprzeciwiające się rejestracji znaku towarowego i uzasadniające unieważnienie prawa do niego. Na szczęście dla DC Comics, sąd tę skargę oddalił.