Raport: większość miliarderów nie odziedziczyła majątku. Popularny mit obalony

Kim są najbogatsi ludzie na świecie? Raport firmy Altrata pokazuje, że przeciętny miliarder dobiega 70-tki. Dane Altraty pozwalają podważyć znany stereotyp: większość miliarderów nie odziedziczyła majątku i zbiła fortunę zaczynając od zera.

Publikacja: 01.06.2023 13:34

Jeff Bezos, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, swój majątek zawdzięcza rozwijanemu od połowy la

Jeff Bezos, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, swój majątek zawdzięcza rozwijanemu od połowy lat 90. sklepowi internetowemu Amazon. Nie odziedziczył majątku, jego rodzina zainwestowała w Amazon w początkowym okresie istnienia firmy.

Foto: Yui Mok

Serial „Sukcesja” wywołał jeszcze większe zainteresowanie tematem najbogatszych ludzi świata. Miliarderzy stali się gwiazdami popkultury. Nie chodzi tylko o Elona Muska, który sukcesów w biznesie pragnie chyba równie mocno jak popularności, o czym można się przekonać obserwując jego dokonania na Twitterze. „Gwiazdą” stał się też Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarderzy dla wielu stali się wzorem do naśladowania. Kim jednak są najbogatsi ludzie świata?

Przeciętny miliarder to człowiek przed 70-tką

W mediach widzimy najczęściej tych najbardziej medialnych miliarderów. Dominują ludzie tacy jak Elon Musk czy Mark Zuckerberg – co może sugerować, że świat miliarderów to przede wszystkim osoby młode lub względnie młode.

Tymczasem dane firmy Altrata zajmującej się big data i badaniami społecznymi pokazują coś innego. Zdaniem autorów raportu miliarder to najczęściej osoba zbliżająca się do 70-tki. Według Altraty mediana wieku miliardera  to 67 lat. Ponad 40 procent miliarderów ma ponad 70 lat, mniej niż 10 procent nie przekroczyło pięćdziesiątki.

Czytaj więcej

„Wilk w kaszmirze”: kim jest Bernard Arnault, nowy najbogatszy człowiek świata?

Według autorów raportu, mediana wieku miliarderów na świecie nieznacznie wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. „Wielu młodszych miliarderów dorobiło się fortuny w branży technologicznej – to obszar, w którym łatwiej szybko dorobić się dużych sum. Ta branża przyciąga też wiele uwagi mediów. Ale w większości przypadków tak duże sumy gromadzi się przez bardzo długi czas – chyba, że następuje dziedziczenie. Gromadzenie miliardów zajmuje zdecydowaną większość życia biznesowego" – podkreśla Maya Imberg, szefowa analiz w firmie Altrata, w rozmowie z serwisem internetowym CNBC.

Autorzy badania wskazują także, iż konkretne grupy wiekowe miliarderów mają różne źródła zarobku. Najbogatsi w wieku poniżej 50 lat najczęściej działają w branży technologicznej czy w bankowości i finansach. Z kolei miliarderzy w wieku od 50 do 70 lat zarabiają przede wszystkim w bankowości i finansach (24 proc.) oraz koncernach przemysłowych (8,3 proc.). Najstarsi, powyżej 70 lat dorobili się swoich pieniędzy w branży finansowej (18 proc.), przemyśle (11 proc.) i nieruchomościach (8,3 proc.).

Kobiety szybciej zostają miliarderkami niż mężczyźni

Eksperci firmy Altrata zauważają, że grono miliarderów na świecie w ostatnim roku zmniejszyło się o 3,5 proc. W 2022 roku osób, które nazywa się „miliarderami” było łącznie 3194. To pierwszy spadek od 2018 roku. 

W Stanach Zjednoczonych grupa miliarderów zmniejszyła się o 2,3 procent., w Azji – aż o 7,1 proc., a w Europie – o 2,2 proc. USA wciąż pozostają jednak krajem, w którym działa najwięcej miliarderów, bo niemal jedna trzecia z nich – dokładnie 955. Dla porównania, w Chinach jest ich 357. 

Czołowym miastem pod względem liczby miliarderów na całym świecie pozostaje Nowy Jork, w którym swoją działalność prowadzi aż 136 z nich. Na miejscu drugim uplasował się Hongkong (112), a następnie San Francisco (84), Moskwa (76) i Londyn (75).

Cztery z 15 wymienionych na liście miast, co prawda znajduje się w Stanach Zjednoczonych, ale twórcy raportu podkreślają, że „światowe bogactwo szybko rozprzestrzenia się na inne kraje”. "Gdyby spojrzeć na tę listę dekadę temu, wyglądałaby ona zupełnie inaczej. Teraz na liście tych miast znajduje się także sporo miejsc w Chinach i innych lokalizacji poza USA” – czytamy. 

Autorzy raportu zbadali także, jak radzą sobie kobiety w świecie miliarderów. Badanie wskazuje, że wciąż stanowią one niewielki odsetek miliarderów, bo wynoszący 12,5 proc. Co jednak ciekawe, raport sugeruje, że kobiety do dużych pieniędzy dochodzą nieco szybciej niż mężczyźni. 18 procent miliarderek ma mniej niż 50 lat. 

Badanie pozwala obalić także jeden z często powtarzanych stereotypów mówiących o tym, że przeważająca większość bogaczy dorobiła się swojego majątku nie sama, lecz odziedziczyła go. Oczywiście są tacy, którzy przejęli fortunę, ale to – według autorów raportu – mniejszość.

Co pokazują dane? Altrata twierdzi, że jedynie 10,2 proc. miliarderów odziedziczyło majątek podczas gdy blisko dwie trzecie z nich doszło do wielkich pieniędzy własną pracą i „od zera”. Nieco ponad 1/4 swój sukces zawdzięcza kombinacji własnej pracy i majątku otrzymanego od rodziny.

Serial „Sukcesja” wywołał jeszcze większe zainteresowanie tematem najbogatszych ludzi świata. Miliarderzy stali się gwiazdami popkultury. Nie chodzi tylko o Elona Muska, który sukcesów w biznesie pragnie chyba równie mocno jak popularności, o czym można się przekonać obserwując jego dokonania na Twitterze. „Gwiazdą” stał się też Bernard Arnault, najbogatszy Europejczyk i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarderzy dla wielu stali się wzorem do naśladowania. Kim jednak są najbogatsi ludzie świata?

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze