Hiszpania: kobiety będą mogły sprawdzić na policji przeszłość swoich partnerów

W obliczu wzrostu liczby morderstw kobiet w Hiszpanii, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu ustawy, dzięki której kobiety będące ofiarami przemocy domowej, będą mogły dowiedzieć się, czy ich partnerzy w przeszłości dopuszczali się stosowania przemocy.

Publikacja: 13.02.2023 14:34

Hiszpański rząd zdecydował o wprowadzeniu ustawy, która pozwala informować kobiety będące ofiarami p

Hiszpański rząd zdecydował o wprowadzeniu ustawy, która pozwala informować kobiety będące ofiarami przemocy domowej o przeszłych wyrokach ich obecnych partnerów.

Foto: Flo Karr

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło specjalny protokół antyprzemocowy, który przyznaje policji uprawnienia do informowania kobiet o historii nadużyć ich partnerów w przypadku, gdy takie istnieją. 

Nowy plan jest odpowiedzią na tragiczne zajścia, które miały miejsce w ostatnim czasie w kraju. W grudniu 2022 roku w Hiszpanii zabito 11 kobiet. Te tragedie wywołały falę protestów w kraju.

Hiszpańska ministra ds. równości Irene Montero poinformowała bowiem, iż lawinowo rośnie w nim liczba zabójstw, których ofiarami są kobiety. W ciągu minionych dwóch miesięcy hiszpański rząd zwołał aż dwa nadzwyczajne spotkania ekspertów ds. przemocy.

Rośnie liczba zamordowanych kobiet w Hiszpanii

Po raz pierwszy komitet kryzysowy zebrał się w grudniu minionego roku, gdy na skutek przemocy domowej śmierć poniosło 11 kobiet. W styczniu zamordowane zostały natomiast 45-letnia kobieta i jej ośmioletnia córka oraz 38-latka.

Od 2003 roku przez obecnych lub byłych partnerów zabitych zostało 1 188 kobiet. Z rąk mężczyzn w tym czasie zginęło wówczas także 49 dzieci. Jedynie w 2022 roku zamordowanych zostało 49 kobiet – o siedem więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Hotele dla niewyspanych robią furorę. Jakie wygody oferują swoim gościom?

Jak poinformowała Irene Montero, „ministerstwo równości zwołało spotkanie komitetu kryzysowego, aby szczegółowo przeanalizować każdy przypadek, dowiedzieć się, co poszło nie tak i poprawić koordynację działań”.

Kobiety będą informowane o sprawcach przemocy 

W obliczu wzrostu liczby morderstw hiszpański rząd zdecydował się wprowadzić ustawę, na mocy której władze mogą informować kobiety będące ofiarami przemocy domowej o przeszłych wyrokach ich partnerów.

Nie będzie to procedura automatyczna. Kobiety będą informowane o przeszłości swoich partnerów jedynie wtedy, gdy ryzyko popełnienia przez nich przestępstwa związanego z przemocą ze względu na płeć „zostanie uznane za istotne, wysoce możliwe lub ekstremalne”. Informacja wysyłana będzie także, jeśli mężczyzna skazany był za przemoc wobec kobiet w ostatnich pięciu latach.

W 2009 roku rząd hiszpański wprowadził elektroniczne bransoletki dla sprawców przemocy wobec kobiet. Wbudowane w nie nadajniki GPS śledzą lokalizację oprawców i ostrzegają ofiary przemocy domowej oraz policję, jeśli sprawca znajdzie się w określonej odległości od kobiety. 

Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że na świecie ponad połowa zamordowanych kobiet oraz dziewcząt zginęła z rąk swojego obecnego lub byłego partnera. Każdego dnia przez partnera lub członka własnej rodziny zostaje zabitych 137 kobiet na świecie – wskazuje ONZ.

Zdaniem aktywistów z organizacji walczących z przemocą wobec kobiet, nowe przepisy w Hiszpanii mogą częściowo zapobiec tego rodzaju przestępstwom.

Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Społeczeństwo
„Photo Dump”: o co chodzi z nowym trendem na Instagramie?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą