Nowe przepisy to część szerokich zmian w prawie dotyczących zmniejszenia ilości plastikowych odpadów i położenia większego nacisku na recykling. Dlaczego nowe przepisy objęły również producentów papierosów? Filtry papierosowe zawierają octan celulozy, tworzywo sztuczne groźne dla środowiska naturalnego. Rocznie na ulicach hiszpańskich miast lądują miliony niedopałków. Inicjator zmian w prawie, hiszpańskie ministerstwo Ekologii i Demografii, chce, by za usuwanie niedopałków finansowo odpowiedzialni byli producenci papierosów.

Sytuacja jest efektem ustawy, która weszła w życie w kwietniu 2022 roku. Zabrania ona między innymi wprowadzania do obrotu produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak kubki styropianowe, plastikowe sztućce czy słomki. Nowe przepisy to konsekwencja polityki unijnej, która traktuje filtry papierosowe jako odpad jednorazowy.

Producenci papierosów będą płacić za sprzątanie niedopałków?

Niedopałki stanowią jedną z największych grup odpadów, które zanieczyszczają morza i oceany, na równi z butelkami plastikowymi czy jednorazowymi torebkami foliowymi. Filtry nie są biodegradowalne, do tego ryby często biorą je za pożywienie i połykają.

Czytaj więcej

Hiszpanie mają dość. Władze wysp chcą utrudnić zakup nieruchomości cudzoziemcom

Zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać 6 stycznia, producenci papierosów będą zobowiązani nie tylko do wzięcia odpowiedzialności za usuwanie niedopałków z ulic i plaż w hiszpańskich miastach. To nie wszystko, nowe prawo nakłada na nich także obowiązek edukowania palaczy, że filtry szkodzą środowisku i nie można rzucać ich na ziemię czy chodnik ani zakopywać w piasku na plaży. 

Według danych hiszpańskiej fundacji Rezero, na której obliczenia powołuje się hiszpański dziennik „La Vanguardia”, roczne koszty usuwania niedopałków z miast Katalonii wynoszą od 12 do 21 euro na mieszkańca. W jaki sposób producenci zostaną obciążeni opłatą za usuwanie niedopałków? Co do tego nie ma na razie zgody, nie wiadomo też, jak miałby wyglądać proces usuwania niedopałków z hiszpańskich ulic i plaż. 

Eksperci cytowani przez „La Vanguardię” sugerują natomiast, że wszelkie dodatkowe opłaty, którymi zostaną obciążeni, producenci papierosów przeniosą na palaczy podnosząc cenę papierosów.