Każdy 18-latek w Niemczech dostanie od państwa 200 euro. Do wydania na kulturę

Jak zachęcić młodych ludzi do tego, by poszli do teatru czy na wystawę? Niemiecki rząd na pomysł: trzeba młodym dać na to pieniądze. W 2023 roku ruszy w Niemczech program KulturPass, ma zachęcić młodzież do udziału w wydarzeniach kulturalnych.

Publikacja: 15.11.2022 11:37

Młodzi Niemcy będą mogli otrzymać pieniądze poprzez specjalną aplikację i platformę internetową, któ

Młodzi Niemcy będą mogli otrzymać pieniądze poprzez specjalną aplikację i platformę internetową, które zostaną zaprezentowane w 2023 roku.

Foto: Nick Night

Władze Niemiec pragną zachęcić młodych dorosłych do korzystania z bogatej kulturalnej oferty tamtejszych muzeów, galerii sztuki, teatrów i innych instytucji kulturalnych. W tym celu już od przyszłego roku każdy wkraczający w dorosłość mieszkaniec Niemiec będzie mógł otrzymać od państwa stypendium w wysokości 200 euro.

KulturPass – pieniądze dla 18-latków na imprezy kulturalne, książki i płyty

Niemiecki rząd w prezencie urodzinowym chce podarować każdemu 18-latkowi 200 euro. Każdy, kto w 2023 roku ukończy 18 lat, będzie mógł jednak wykorzystać te pieniądze w bardzo konkretny sposób.

10 listopada Bundestag zatwierdził program stypendiów o nazwie KulturPass, na które przeznaczy 100 milionów euro. Środki pochodzą z niemieckiego Ministerstwa Kultury i Mediów.

Stypendium, które już od przyszłego roku będzie przyznawane w ramach pilotażowego programu, młodzi dorośli będą mogli wydać na szeroko pojętą ofertę kulturalną na terenie Niemiec. Mowa między innymi o spektaklach w teatrach i operach czy wystawach w muzeach i galeriach sztuki.

Stypendium obejmie również bilety na rozrywki, które dla wielu młodych ludzi mogą okazać się dużo bardziej atrakcyjne, niż wizyta z muzeum czy galerii – na przykład na seanse w kinie, koncerty, a także książki i płyty. Kwotę 200 euro będzie można wydać w ciągu dwóch lat.

Czytaj więcej

Najbogatszy „milenials” Europy: syn twórcy Red Bulla przejmuje miliardy ojca

Wykorzystywanie środków będzie się odbywać za pośrednictwem specjalnej platformy, której będzie towarzyszyć aplikacja na smartfona. W tej samie platformie zarejestrują się również instytucje kulturalne, które będą chciały wziąć udział w programie i skierować swoją ofertę do młodych ludzi.

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 11 listopada, ministra kultury Claudia Roth powiedziała: „Chcemy wzbudzić w młodych ludziach entuzjazm wobec różnorodności kulturalnej, jaką mamy w naszym kraju”. Tej ostatniej w Niemczech zdecydowanie nie brakuje.

Jeżeli chodzi o zakres wykorzystania stypendium, istnieją jednak pewne wyjątki. Z programu wyłączone są na przykład duże platformy sprzedażowe i firmy specjalizujące się w sprzedaży internetowej. System stypendium ogranicza się tylko do lokalnych sprzedawców biletów, książek i płyt.

Młodzi Europejczycy od lat dostają pieniądze na kulturę

Przez dwa lata pandemii ludzie byli całkowicie odcięci od uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych na żywo. Dotyczy to również młodzieży, która przez cały ten czas zdążyła się już trochę odzwyczaić od chodzenia do takich miejsc jak kina, teatry czy sale koncertowe.

Na całym tym zjawisku mocno ucierpiał sektor kultury. Stypendium stanowi więc wsparcie nie tylko dla młodzieży, ale też dla samych instytucji kulturalnych, które w dalszym ciągu boleśnie odczuwają skutki pandemicznych obostrzeń.

Program KulturPass ruszy w drugim kwartale 2023 roku. Według danych niemieckiego GUS-u, skorzysta z niego około 750 tysięcy młodych mieszkańców Niemiec. Jeżeli program odniesie sukces, grono jego odbiorców zostanie poszerzone o osoby w wieku od 15 do 17 lat.

Wprowadzając program KulturPass, Niemcy poszły w ślady kilku innych europejskich krajów, w których już funkcjonują podobne stypendia. Własne programy kulturalnego wsparcia dla młodzieży (a co za tym idzie, również instytucji kultury), istnieją już w Hiszpanii, Francji i we Włoszech.

Władze Niemiec pragną zachęcić młodych dorosłych do korzystania z bogatej kulturalnej oferty tamtejszych muzeów, galerii sztuki, teatrów i innych instytucji kulturalnych. W tym celu już od przyszłego roku każdy wkraczający w dorosłość mieszkaniec Niemiec będzie mógł otrzymać od państwa stypendium w wysokości 200 euro.

KulturPass – pieniądze dla 18-latków na imprezy kulturalne, książki i płyty

Pozostało 88% artykułu
Społeczeństwo
Brytyjczycy wybrali słowo roku. Młodzież w Polsce używa go regularnie
Społeczeństwo
Amerykanie wybrali słowo roku 2024. Jego nagła popularność to zasługa TikToka
Społeczeństwo
Wojna na słowa między chińskimi miliarderami. „Usuńcie te oszczerstwa”
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska