Tłumaczka, rysowniczka, królowa: Małgorzata, jedyna w Europie kobieta na tronie

W Europie funkcjonuje 11 monarchii. Do ubiegłego tygodnia Europa miała dwie monarchinie. Po śmierci Elżbiety II w tym gronie pozostała tylko Małgorzata II, królowa Danii, która w tym roku świętowała 50. rocznicę wstąpienia na tron.

Publikacja: 12.09.2022 16:16

Duńska królowa Małgorzata II w tym roku świętowała 50. rocznicę koronacji.

Duńska królowa Małgorzata II w tym roku świętowała 50. rocznicę koronacji.

Foto: News Oresund, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

W Europie, oprócz Danii i Wielkiej Brytanii, monarchiami są w Europie również Andora, Belgia, Hiszpania, Holandia, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Norwegia, Szwecja. W tym gronie obecnie jest tylko królowa – 82-letnia Małgorzata II, królowa Danii.

Małgorzata II – najstarsza koronowana głowa w Europie

W momencie śmierci królowej Elżbiety II Dania stała się jedynym europejskim krajem, w którym na tronie zasiada kobieta. Małgorzata II to też obecnie monarchini o najdłuższym w Europie okresie panowania. W styczniu 2022 roku królowa świętowała 50. rocznicę wstąpienia na tron.

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o śmierci królowej Elżbiety II

Choć 50 lat na tronie to imponujący jubileusz, to Małgorzata nie ma w tym roku zbyt wiele szczęścia, jeżeli chodzi o jego obchody. Celebracje nie miały szansy odbyć się z taką pompą, jak pierwotnie zakładano. Królowa Małgorzata II objęła tron 14 stycznia 1972 roku, toteż właśnie w styczniu odbywały się główne uroczystości. Z powodu pandemii były jednak znacznie skromniejsze.

Obchody jubileuszu na większą skalę miały odbyć się w miniony weekend. Pokrzyżowała je jednak śmierć Elżbiety II 8 września, która jest zresztą kuzynką duńskiej królowej (ich wspólną praprababcią była królowa Wielkiej Brytanii, Wiktoria). Jak informują duńskie media, była to osobista decyzja Małgorzaty, która uznała, że huczne celebracje będą wysoce niestosowne.

Królowa Małgorzata II: jedyna w Europie kobieta na tronie

Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid urodziła się 16 kwietnia 1940 roku w Kopenhadze jako najstarsza córka króla Danii, Fryderyka IX, oraz jego żony, Ingrid Bernadotte. Jest przedstawicielką jednej z najstarszych monarchii na świecie – dzieje duńskich królów sięgają X wieku naszej ery.

Małgorzata odebrała bardzo solidne wykształcenie. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Kopenhaskim, prehistorię i archeologię w Cambridge, politologię na Uniwersytecie w Aarhus i ekonomię w London School of Economics. Płynnie posługuje się językami angielskim, francuskim, niemieckim i szwedzkim.

Czytaj więcej

Tak wygląda przyszłość monarchii. Książę William: kim jest nowy następca tronu?

Małgorzata to też jedna z najbardziej kreatywnych koronowanych głów na świecie. Pod pseudonimami przetłumaczyła kilka książek, między innymi „Wszyscy jesteśmy śmiertelni” Simone de Beauvoir, jest też autorką ilustracji do duńskiego wydania „Władcy Pierścieni”, a także scenografii i kostiumów, między innymi dla duńskiego Baletu Królewskiego i Teatru Królewskiego.

Dzięki swoim licznym talentom i nowoczesnemu światopoglądowi Małgorzata cieszy się ogromną sympatią wśród Duńczyków, którzy od lat nazywają ją pieszczotliwie „Daisy”. Szacuje się, że poparcie monarchii wyraża ponad 80 procent mieszkańców Danii.

To również popularność przyniosła jej koronę. Formalnym następcą tronu po królu Fryderyku IX był jej stryj, książę Kanut, który nie cieszył się wśród Duńczyków tak dużą sympatią, jak młoda księżniczka. Z tego powodu parlament zdecydował o zmianie prawa sukcesyjnego, aby umożliwić Małgorzacie objęcie tronu po śmierci jej ojca.

Tytuł najdłużej panującego monarchy w historii świata należy do Ludwika XIV, króla Francji w latach 1643- 1715. Monarcha z dynastii Burbonów panował dokładnie 72 lata i 110 dni. Drugie miejsce na podium zajmuje królowa Elżbieta II z okresem panowania wynoszącym 70 lat 214 dni.

Do wstąpienia na podium historycznych rekordzistów królowej Małgorzacie brakuje więc jeszcze co najmniej dwóch dekad. W rankingu monarchów pod względem długości czasu panowania wyprzedzają ją między innymi cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef, cesarz Japonii Hirohito, a także Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk.

W Europie, oprócz Danii i Wielkiej Brytanii, monarchiami są w Europie również Andora, Belgia, Hiszpania, Holandia, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Norwegia, Szwecja. W tym gronie obecnie jest tylko królowa – 82-letnia Małgorzata II, królowa Danii.

Małgorzata II – najstarsza koronowana głowa w Europie

Pozostało 93% artykułu
Społeczeństwo
Tanio jak w Warszawie. Stolica w światowej czołówce miast do pracy hybrydowej
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Społeczeństwo
Dopadło nas FOBO: rośnie nowy lęk u pracowników. „Stanę się zbędny”
Społeczeństwo
„Stałem się śmiercią”: kim był Robert Oppenheimer, bohater filmu Chrisa Nolana?
Społeczeństwo
Pracownicy, którzy dostali awans, częściej odchodzą z pracy. Zaskakujące badanie
Społeczeństwo
Chiny zakażą noszenia ubrań „osłabiających ducha narodu”? Cenzura w świecie mody
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej