Rosjanie proponują nową „ulgę dla jubilatów”: krócej w pracy w dniu urodzin

Podczas gdy w Europie trwa dyskusja na temat skrócenia tygodnia pracy do 4 dni roboczych, w rosyjskiej Dumie Państwowej pojawił się pomysł idący w inną stronę. To ma być ukłon w stronę obywateli, którzy chcą mieć więcej czasu na świętowanie urodzin.

Publikacja: 22.07.2022 15:46

Skrócenie tygodnia pracy to temat, o którym dyskutuje się w wielu krajach. Najczęściej mowa jest o r

Skrócenie tygodnia pracy to temat, o którym dyskutuje się w wielu krajach. Najczęściej mowa jest o rezygnacji z 5-dniowego tygodnia i zastąpieniu go 4-dniowym tygodniem pracy.

Foto: Alex Kotliarskyi

Propozycję zmian przedstawił deputowany do Dumy, Oleg Matwiejczew. Zgodnie z jego propozycją osoby, które danego dnia obchodzą urodziny, mogłyby z tego powodu pracować o godzinę krócej. Zapytanie w tej sprawie Matwiejczew skierował do rosyjskiego ministra pracy, Antona Kotiakowa.

Rosja: Krócej w pracy w dniu urodzin?

Zgodnie z argumentacją Matwiejczewa, którą przytaczają media w Rosji, w dni poprzedzające oficjalne święta rosyjskie ustawodawstwo  przewiduje skrócenie dnia pracy. Jak argumentuje poseł do Dumy, urodziny to także święto, nie państwowe, a prywatne, ale jubilaci muszą się przygotować do świętowania i do spotkania z bliskimi i znajomymi. Dlatego właśnie Matwiejczew wnosi o to, by ten przywilej został rozszerzony także na osoby, które świętują urodziny. Zgodnie z propozycją deputowanego jubilaci mieliby tego dnia prawo wyjść wcześniej z pracy.

Czytaj więcej

„Tanie i dobre”: ponad 80 procent Rosjan tęskni za markami z czasów ZSRR

Zmiana ustawowej długości trwania tygodnia pracy to od kilku lat temat, o którym głośno się dyskutuje w całej Europie. Zazwyczaj jednak są one bardziej kompleksowe i dotyczą przede wszystkim skrócenia tygodnia pracy do 4 dni.

Zdaniem wielu ekspertów czterodniowy tydzień pracy powinien podnieść wydajność, zmniejszyć koszty firm, a także wpłynąć na poprawę samopoczucia pracowników. W tym roku podczas światowego forum ekonomicznego w Davos odbywały się panele dyskusyjne na których rozmawiano i zaletach i wadach takiego rozwiązania. Wielu ekspertów uważa, że dobre samopoczucie pracowników to dzisiaj przewaga konkurencyjna.

4-dniowy tydzień pracy. Gdzie obowiązuje? 

W wielu krajach wdrożono już pierwsze pilotażowe programy dotyczące skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Największy trwa w Anglii, gdzie objął 70 firm i kilka tysięcy osób. Projekt, uruchomiony w czerwcu 2022 roku, potrwa 6 miesięcy i ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy praca w modelu 100-80-100, a więc 100 procent pensji, 80 procent czasu pracy i 100 procent wydajności, rzeczywiście daje oczekiwane rezultaty.

W lutym tego roku w Belgii wprowadzono przepisy zgodnie z którymi pracownicy mogą wybrać, czy chcą pracować 5 czy 4 dni w tygodniu. Nie oznacza to jednak, że będą pracować mniej – jeśli wybiorą 4-dniowy tydzień pracy, będą musieli przez cztery dni pracować więcej.

W 2023 roku program pilotażowy chce rozpocząć Szkocja. Podobny krok chce podjąć rząd hiszpański. W ostatnich kilku latach programy pilotażowe przeprowadzono między innymi na Islandii, w Szwecji, a także w Nowej Zelandii. 

Wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy nie wyklucza też lider opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk. Zapowiedział, że do wyborów jego ugrupowanie będzie miało gotowe zasady programu pilotażowego wprowadzającego 4-dniowy tydzień pracy w Polsce.

Propozycję zmian przedstawił deputowany do Dumy, Oleg Matwiejczew. Zgodnie z jego propozycją osoby, które danego dnia obchodzą urodziny, mogłyby z tego powodu pracować o godzinę krócej. Zapytanie w tej sprawie Matwiejczew skierował do rosyjskiego ministra pracy, Antona Kotiakowa.

Rosja: Krócej w pracy w dniu urodzin?

Pozostało 90% artykułu
Społeczeństwo
Pieniądze szczęścia nie dają? Autorzy nowego badania znaleźli odpowiedź
Społeczeństwo
Dobre drogi, niezbyt mili ludzie. Jak Polskę widzą pracujący u nas cudzoziemcy?
Społeczeństwo
Raport: Polacy pokochali używane produkty luksusowe. Kupujemy na potęgę
Społeczeństwo
Chronoworking czyli praca, kiedy chcesz. Nowy trend to sposób na efektywność
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Społeczeństwo
Jak używanie sztucznej inteligencji wpływa na pracowników? Stres i samotność