Rosjanie proponują nową „ulgę dla jubilatów”: krócej w pracy w dniu urodzin

Podczas gdy w Europie trwa dyskusja na temat skrócenia tygodnia pracy do 4 dni roboczych, w rosyjskiej Dumie Państwowej pojawił się pomysł idący w inną stronę. To ma być ukłon w stronę obywateli, którzy chcą mieć więcej czasu na świętowanie urodzin.

Publikacja: 22.07.2022 15:46

Skrócenie tygodnia pracy to temat, o którym dyskutuje się w wielu krajach. Najczęściej mowa jest o r

Skrócenie tygodnia pracy to temat, o którym dyskutuje się w wielu krajach. Najczęściej mowa jest o rezygnacji z 5-dniowego tygodnia i zastąpieniu go 4-dniowym tygodniem pracy.

Foto: Alex Kotliarskyi

Propozycję zmian przedstawił deputowany do Dumy, Oleg Matwiejczew. Zgodnie z jego propozycją osoby, które danego dnia obchodzą urodziny, mogłyby z tego powodu pracować o godzinę krócej. Zapytanie w tej sprawie Matwiejczew skierował do rosyjskiego ministra pracy, Antona Kotiakowa.

Rosja: Krócej w pracy w dniu urodzin?

Zgodnie z argumentacją Matwiejczewa, którą przytaczają media w Rosji, w dni poprzedzające oficjalne święta rosyjskie ustawodawstwo  przewiduje skrócenie dnia pracy. Jak argumentuje poseł do Dumy, urodziny to także święto, nie państwowe, a prywatne, ale jubilaci muszą się przygotować do świętowania i do spotkania z bliskimi i znajomymi. Dlatego właśnie Matwiejczew wnosi o to, by ten przywilej został rozszerzony także na osoby, które świętują urodziny. Zgodnie z propozycją deputowanego jubilaci mieliby tego dnia prawo wyjść wcześniej z pracy.

Czytaj więcej

„Tanie i dobre”: ponad 80 procent Rosjan tęskni za markami z czasów ZSRR

Zmiana ustawowej długości trwania tygodnia pracy to od kilku lat temat, o którym głośno się dyskutuje w całej Europie. Zazwyczaj jednak są one bardziej kompleksowe i dotyczą przede wszystkim skrócenia tygodnia pracy do 4 dni.

Zdaniem wielu ekspertów czterodniowy tydzień pracy powinien podnieść wydajność, zmniejszyć koszty firm, a także wpłynąć na poprawę samopoczucia pracowników. W tym roku podczas światowego forum ekonomicznego w Davos odbywały się panele dyskusyjne na których rozmawiano i zaletach i wadach takiego rozwiązania. Wielu ekspertów uważa, że dobre samopoczucie pracowników to dzisiaj przewaga konkurencyjna.

4-dniowy tydzień pracy. Gdzie obowiązuje? 

W wielu krajach wdrożono już pierwsze pilotażowe programy dotyczące skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Największy trwa w Anglii, gdzie objął 70 firm i kilka tysięcy osób. Projekt, uruchomiony w czerwcu 2022 roku, potrwa 6 miesięcy i ma przynieść odpowiedź na pytanie, czy praca w modelu 100-80-100, a więc 100 procent pensji, 80 procent czasu pracy i 100 procent wydajności, rzeczywiście daje oczekiwane rezultaty.

W lutym tego roku w Belgii wprowadzono przepisy zgodnie z którymi pracownicy mogą wybrać, czy chcą pracować 5 czy 4 dni w tygodniu. Nie oznacza to jednak, że będą pracować mniej – jeśli wybiorą 4-dniowy tydzień pracy, będą musieli przez cztery dni pracować więcej.

W 2023 roku program pilotażowy chce rozpocząć Szkocja. Podobny krok chce podjąć rząd hiszpański. W ostatnich kilku latach programy pilotażowe przeprowadzono między innymi na Islandii, w Szwecji, a także w Nowej Zelandii. 

Wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy nie wyklucza też lider opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk. Zapowiedział, że do wyborów jego ugrupowanie będzie miało gotowe zasady programu pilotażowego wprowadzającego 4-dniowy tydzień pracy w Polsce.

Propozycję zmian przedstawił deputowany do Dumy, Oleg Matwiejczew. Zgodnie z jego propozycją osoby, które danego dnia obchodzą urodziny, mogłyby z tego powodu pracować o godzinę krócej. Zapytanie w tej sprawie Matwiejczew skierował do rosyjskiego ministra pracy, Antona Kotiakowa.

Rosja: Krócej w pracy w dniu urodzin?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Społeczeństwo
Pokolenie Z narzuca swoje zasady w pracy. „Office ghosting” zmorą pracodawców
Społeczeństwo
Firmy znalazły sposób, jak zarabiać na naszym niewyspaniu. Rośnie nowa branża
Społeczeństwo
Kolejna branża zagrożona przez „Efekt Ozempiku”. Potentaci boleśnie to odczują
Społeczeństwo
Czy uroda pomaga w karierze? Raport z badania wśród 43 tysięcy osób z MBA
Społeczeństwo
Sondaż: Zmiany w 800+ dla Ukraińców mają ponadpartyjne poparcie