Sycylia cieszy się we włoskim systemie prawnym i administracyjnym bardzo dużą autonomią. Przykładem jest Asemblea Regionale Siciliana, regionalna legislatura, która dysponuje szerokimi uprawnieniami i może tworzyć przepisy prawa, które będą obowiązywać na wyspie. Sycylijski parlament, jeden z najstarszych na świecie, chętnie z tego przywileju korzysta.

Sycylia: posprzątaj po psie, umyj chodnik

Przykładem tej autonomii są nowe przepisy dotyczące posiadaczy psów, które zaczną obowiązywać na Sycylii. Dodatkowe obowiązki nałożone na właścicieli psów to część szerszej inicjatywy parlamentarnej mającej na celu położenie kresu pladze bezpańskich zwierząt błąkających się po miasteczkach Sycylii.

Jak informuje włoska agencja prasowa ANSA, zgodnie z nowymi przepisami bezpańskie psy będą wyłapywane i sterylizowane. Wprowadzono również obowiązek chipowania psów, a także zakaz przywozu na wyspę czworonogów, które nie zostały zachipowane. Dane dotyczące zwierząt zostaną zebrane w regionalnym rejestrze psów.

Czytaj więcej

100 tysięcy euro: Dior żąda odszkodowania za pokaz mody Valentino w sercu Rzymu

Jednak nie te zmiany, mało zaskakujące dla mieszkańców większości krajów Unii Europejskiej, wzbudziły w ostatnich dniach duże zainteresowanie. Chodzi o wprowadzenie na terytorium Sycylii nowych obowiązków dotyczących właścicieli psów.

Zgodnie z nimi będą oni musieli nie tylko sprzątać odchody swoich czworonogów z chodników i trawników. Nowe zasady nakładają też na nich obowiązek czyszczenia chodników z psiego moczu. Właściciele psów będą musieli odtąd polewać chodniki wodą, by usunąć ślady „działalności” swoich psów.